ESCITALOPRAM TEVA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ESCITALOPRAM TEVA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)?

Lek Escitalopram Teva należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – selective serotonin reuptake inhibitors).
Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększanie stężenia serotoniny.
Zaburzenia w układzie serotoninergicznym są uważane za istotny czynnik w rozwoju depresji i związanych z nią chorób.

Lek Escitalopram Teva zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizodów dużej depresji) oraz zaburzeń lękowych (takich jak: napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, uogólnione zaburzenie lękowe oraz zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne).

CO ZAWIERA ESCITALOPRAM TEVA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)?

Substancją czynną leku jest escytalopram.

Każda tabletka leku Escitalopram Teva zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg escytalopramu w postaci szczawianu.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy i magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza, makrogol 400 i tytanu dwutlenek (E171).

DAWKOWANIE PREPARATU ESCITALOPRAM TEVA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

Lek „Nazwa Produktu” należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli
Depresja
Zwykle zalecana dawka leku „Nazwa Produktu” wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenia lęku panicznego
Dawka początkowa leku „Nazwa Produktu” wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie zwiększa się dawkę do 10 mg na dobę. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Zwykle zalecana dawka leku „Nazwa Produktu” wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może następnie zmniejszyć dawkę leku do 5 mg na dobę lub ją zwiększyć maksymalnie do 20 mg na dobę, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Uogólnione zaburzenie lękowe
Zwykle zalecana dawka leku „Nazwa Produktu” wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Zwykle zalecana dawka leku „Nazwa Produktu” wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zwykle zalecana dawka początkowa leku „Nazwa Produktu” wynosi 5 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.

Dzieci i młodzież (poniżej 18 roku życia)
Leku „Nazwa Produktu” nie należy standardowo stosować u dzieci i młodzieży. W celu uzyskania dodatkowych informacji patrz punkt 2 “Informacje ważne przed zastosowaniem leku „Nazwa Produktu””.
Lek Escitalopram -Teva można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich. Tabletkę należy połykać popijając wodą. Nie należy jej rozgryzać, ponieważ jest gorzka w smaku.

Czas trwania leczenia
Może upłynąć parę tygodni leczenia zanim pacjent poczuje się lepiej. Należy zatem kontynuować stosowanie leku „Nazwa Produktu”, nawet jeśli upłynie nieco czasu zanim nastąpi poprawa samopoczucia.

Nie wolno zmieniać dawki leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Lek „Nazwa Produktu” należy stosować tak długo, jak to zaleci lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie zbyt wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się zatem kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy od wystąpienia poprawy.

PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI LEKU

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku „Nazwa Produktu”, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania zalicza się zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączkę, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Na wizytę u lekarza lub w szpitalu należy zabrać ze sobą opakowanie leku „Nazwa Produktu”.

PRZYJMOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Lek Escitalopram Teva można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich.

Podobnie jak w przypadku innych leków nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Escitalopram Teva i spożywanie alkoholu, chociaż nie jest spodziewana interakcja leku Escitalopram Teva z alkoholem.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ESCITALOPRAM TEVA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego. Pacjentka nie powinna stosować leku Escitalopram Teva w ciąży lub w okresie laktacji, dopóki nie omówi z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.

Jeśli pacjentka stosuje lek Escitalopram Teva w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania temperatury ciała, trudności w karmieniu, wymioty, niski poziom glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenia, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Escitalopram Teva. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Escitalopram Teva, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Objawia się on przyspieszonym oddechem i sinicą.

Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

W okresie ciąży nie należy nigdy nagle przerywać stosowania leku Escitalopram Teva.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

ULOTKA LEKU ESCITALOPRAM TEVA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM)

Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku, działania niepożądane, sposób przechowywania, inne ostrzeżenia.

Brak ulotki w bazie.

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHPL zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznyc.

Brak charakterystyki w bazie.

CENA LEKU - REZERWACJA W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź ile kosztuje ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta. Jedna z postaci farmaceutycznych tego leku posiada następujący nr BLOZ: - sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek.

Portal baza-lekow.com.pl założony został w 2013 roku. Prowadzony jest przy współpracy z copywriterami posiadającymi wykształcenie medyczne. Wszelkie informacje merytoryczne o lekach, przygotowane zostały w oparciu o dane publikowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Europejską Agencję Leków.

OPINIE O ESCITALOPRAM TEVA (PRZENIESIONY DO ARCHIWUM) - FORUM O LEKACH

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami i oceń skuteczność leku.

1 KOMENTARZ

  1. Witam ,
    Brałem pare lat temu Cipralex 10 uwaza ze jest najlepszy 🙂 ale w aptece zamienili pózniej mi na Escitalopram 10 mg Teva w aptece powiedzieli mi ze jest taki samo jak Cipralex ale ja sie z tym nie zgodzę.
    Cipralex jest droższy a ubezpieczalnie szukają oszczędności .wiec po co poprawiać komuś zdrowie jak można je pogorszyć !!!…

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here