ESCITALOPRAM TEVA

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ESCITALOPRAM TEVA? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Escitalopram Teva należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – selective serotonin reuptake inhibitors).
Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu poprzez zwiększanie stężenia serotoniny.
Zaburzenia w układzie serotoninergicznym są uważane za istotny czynnik w rozwoju depresji i związanych z nią chorób.

Lek Escitalopram Teva zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizodów dużej depresji) oraz zaburzeń lękowych (takich jak: napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, uogólnione zaburzenie lękowe oraz zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne).

SKŁAD ESCITALOPRAM TEVA, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest escytalopram.

Każda tabletka leku Escitalopram Teva zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg escytalopramu w postaci szczawianu.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy i magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza, makrogol 400 i tytanu dwutlenek (E171).

JAKIE JEST DAWKOWANIE ESCITALOPRAM TEVA? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek „Nazwa Produktu” należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli
Depresja
Zwykle zalecana dawka leku „Nazwa Produktu” wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenia lęku panicznego
Dawka początkowa leku „Nazwa Produktu” wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie zwiększa się dawkę do 10 mg na dobę. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Zwykle zalecana dawka leku „Nazwa Produktu” wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może następnie zmniejszyć dawkę leku do 5 mg na dobę lub ją zwiększyć maksymalnie do 20 mg na dobę, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.

Uogólnione zaburzenie lękowe
Zwykle zalecana dawka leku „Nazwa Produktu” wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Zwykle zalecana dawka leku „Nazwa Produktu” wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zwykle zalecana dawka początkowa leku „Nazwa Produktu” wynosi 5 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.

Dzieci i młodzież (poniżej 18 roku życia)
Leku „Nazwa Produktu” nie należy standardowo stosować u dzieci i młodzieży. W celu uzyskania dodatkowych informacji patrz punkt 2 “Informacje ważne przed zastosowaniem leku „Nazwa Produktu””.
Lek Escitalopram -Teva można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich. Tabletkę należy połykać popijając wodą. Nie należy jej rozgryzać, ponieważ jest gorzka w smaku.

Czas trwania leczenia
Może upłynąć parę tygodni leczenia zanim pacjent poczuje się lepiej. Należy zatem kontynuować stosowanie leku „Nazwa Produktu”, nawet jeśli upłynie nieco czasu zanim nastąpi poprawa samopoczucia.

Nie wolno zmieniać dawki leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Lek „Nazwa Produktu” należy stosować tak długo, jak to zaleci lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie zbyt wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się zatem kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy od wystąpienia poprawy.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ESCITALOPRAM TEVA, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku „Nazwa Produktu”, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania zalicza się zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączkę, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Na wizytę u lekarza lub w szpitalu należy zabrać ze sobą opakowanie leku „Nazwa Produktu”.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek Escitalopram Teva można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich.

Podobnie jak w przypadku innych leków nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Escitalopram Teva i spożywanie alkoholu, chociaż nie jest spodziewana interakcja leku Escitalopram Teva z alkoholem.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ESCITALOPRAM TEVA W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego. Pacjentka nie powinna stosować leku Escitalopram Teva w ciąży lub w okresie laktacji, dopóki nie omówi z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.

Jeśli pacjentka stosuje lek Escitalopram Teva w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania temperatury ciała, trudności w karmieniu, wymioty, niski poziom glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenia, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Escitalopram Teva. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Escitalopram Teva, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Objawia się on przyspieszonym oddechem i sinicą.

Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

W okresie ciąży nie należy nigdy nagle przerywać stosowania leku Escitalopram Teva.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

ULOTKA LEKU ESCITALOPRAM TEVA – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Brak ulotki w bazie.

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ESCITALOPRAM TEVA CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

Brak charakterystyki w bazie.

REZERWACJA LEKU W APTECE - ESCITALOPRAM TEVA CENA, REFUNDACJA

ESCITALOPRAM TEVA OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

1 KOMENTARZ

  1. Witam ,
    Brałem pare lat temu Cipralex 10 uwaza ze jest najlepszy :) ale w aptece zamienili pózniej mi na Escitalopram 10 mg Teva w aptece powiedzieli mi ze jest taki samo jak Cipralex ale ja sie z tym nie zgodzę.
    Cipralex jest droższy a ubezpieczalnie szukają oszczędności .wiec po co poprawiać komuś zdrowie jak można je pogorszyć !!!…

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here