Konsultacja merytoryczna:

Escitalopram Pfizer

Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny. Zakłócenia czynności układu serotoninergicznego w mózgu odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu depresji i związanych z nią zaburzeń.

Lek Escitalopram Pfizer zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizody ciężkiej depresji) i zaburzeń lękowych (takich jak: zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, zaburzenia lękowe uogólnione oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).

Jaki jest skład Escitalopram Pfizer, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest escytalopram.

Każda tabletka leku Escitalopram Pfizer, 5 mg, tabletki powlekane zawiera 5 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
Każda tabletka leku Escitalopram Pfizer, 10 mg, tabletki powlekane zawiera 10 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
Każda tabletka leku Escitalopram Pfizer, 15 mg, tabletki powlekane zawiera 15 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
Każda tabletka leku Escitalopram Pfizer, 20 mg, tabletki powlekane zawiera 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, krzemionka koloidalna bezwodna, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol, talk, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza (5 cP), makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Escitalopram Pfizer – jak stosować ten lek?

Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Depresja
Zazwyczaj stosowana dawka leku Escitalopram Pfizer to 10 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii
Dawka początkowa leku Escitalopram Pfizer wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg na dobę. Dawka może być następnie zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Fobia społeczna
Zazwyczaj stosowana dawka leku Escitalopram Pfizer to 10 mg raz na dobę. Dawka może następnie zostać zmniejszona przez lekarza do 5 mg na dobę lub zwiększona maksymalnie do 20 mg na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.

Zaburzenia lękowe uogólnione
Zazwyczaj stosowana dawka leku Escitalopram Pfizer to 10 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Zazwyczaj stosowana dawka leku Escitalopram Pfizer to 10 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka początkowa leku Escitalopram Pfizer to 5 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza do 10 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
Leku Escitalopram Pfizer nie należy zwykle stosować u dzieci i młodzieży. Dodatkowe informacje zamieszczono w punkcie 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Escitalopram Pfizer”.
Lek Escitalopram Pfizer można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą. Nie należy rozgryzać tabletek, ponieważ są gorzkie w smaku.

Czas trwania leczenia
Pacjent może zacząć czuć się lepiej dopiero po kilku tygodniach leczenia. Należy zatem kontynuować stosowanie leku Escitalopram Pfizer, nawet jeśli upłynie nieco czasu zanim nastąpi poprawa samopoczucia.
Nie zmieniać dawkowania bez zasięgnięcia porady u lekarza.
Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie za wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się zatem kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po odzyskaniu dobrego samopoczucia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Escitalopram Pfizer, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania zalicza się: zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, drgawki, śpiączkę, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Na wizytę u lekarza lub w szpitalu należy zabrać opakowanie leku Escitalopram Pfizer.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Escitalopram Pfizer – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Escitalopram Pfizer można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Jak w przypadku innych leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Escitalopram Pfizer i spożywanie alkoholu, choć interakcje (oddziaływanie) leku Escitalopram Pfizer z alkoholem nie są spodziewane.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Escitalopram Pfizer w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Pacjentka nie powinna stosować leku Escitalopram Pfizer w ciąży i w okresie karmienia piersią, dopóki nie omówi z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.

Stosowanie leku Escitalopram Pfizer w ostatnich 3 miesiącach ciąży, może spowodować, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania temperatury ciała, trudności w karmieniu, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenie, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność lub trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Escitalopram Pfizer. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Escitalopram Pfizer, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Objawia się on przyspieszonym oddechem i sinicą, i pojawia się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.

W przypadku stosowania leku Escitalopram Pfizer w czasie ciąży, nigdy nie należy nagle przerywać leczenia.

Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Badania na zwierzętach wykazały, że cytalopram – lek podobny do escytalopramu pogarsza jakość spermy. Teoretycznie może to wpływać na płodność, jednak nie zaobserwowano dotychczas wpływu na płodność u człowieka.

Ulotka Escitalopram Pfizer – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Escitalopram Pfizer m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Cena - ile kosztuje Escitalopram Pfizer?

Cena Escitalopram Pfizer i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Escitalopram Pfizer.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Escitalopram Pfizer? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Cerave Sa Mleczko oczyszczające (Opakowanie: 236 ml)Cerave Sa Mleczko oczyszczające (Opakowanie: 236 ml) to wygładzający preparat oczyszczający skórę, który delikatnie usuwa zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Złuszcza martwy naskórek, wspomagając jego regenerację. Cera staje się gładsza, elastyczniejsza i bardziej promienna. Kosmetyk jest przeznaczony do skóry suchej.Efekt działania Cerave Sa Mleczko oczyszczające (Opakowanie: 236 ml)Cerave Sa Mleczko…

54.99 

Zastosowanie Dicodral 60 (Opakowanie: 12 )Dicodral 60 (Opakowanie: 12 ) to specjalistyczny suplement diety zawierający w składzie cenne minerały niezbędne do utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie. Spożywanie suplementu może ograniczyć ryzyko wystąpienia odwodnienia.
Preparat przeznaczony jest dla osób nadmiernie narażonych na nadmierne odwodnienie organizmu w związku z biegunką czy wymiotami.
Suplement może być spożywany także przez osoby borykające się z…

9.48 

Zastosowanie Gastrotuss syrop (Opakowanie: 20 )Gastrotuss syrop (Opakowanie: 20 ) to wyrób medyczny przeznaczony do stosowania w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego i krtaniowo-gardłowego. Pomaga skutecznie pozbyć się dolegliwości, takich jak zgaga, odbijanie, wzdęcia, a także zapalenie części nosowej i krtaniowej gardła oraz chrypka, wynikające z refluksowego podrażnienia głośni.
Efekt działania Gastrotuss syrop (Opakowanie: 20 )Gastrotuss syrop (Opakowanie: 20 ) zapobiega cofaniu się treś…

43.64 

Aspicam Bio (Opakowanie: 30 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

20.04 

Zastosowanie Vichy Dermablend Covermatte Puder 25 – Nude (Opakowanie: 9.5 g)Vichy Dermablend Covermatte Puder 25 – Nude (Opakowanie: 9.5 g) to kosmetyk przeznaczony dla osób chcących makijażem zakryć niedoskonałości swojej cery. Może być stosowany codziennie, samodzielnie lub razem z podkładem i korektorem. Dołączona do produktu gąbeczka ułatwia aplikację.Efekt działania Vichy Dermablend Covermatte Puder 25 – Nude (Opakowanie: 9.5 g)Pigmenty mineralne zapewniają efekt równomiernego kolorytu…

84.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief