DulseviaJak działa i kiedy stosujemy Dulsevia?

Lek Dulsevia zawiera w swoim składzie substancję czynną duloksetynę.  Mechanizm jej działania nie został do końca wyjaśniony. Prawdopodobnie wpływa na aktywność serotoniny i noradrenaliny. Serotonina jest naturalnie występującym neuroprzekaźnikiem, który jest ważny w regulacji nastroju, funkcji żołądkowo-jelitowej, odczuwania bólu i niektórych innych funkcji fizycznych. Noradrenalina oddziałuje głównie w obszarze pnia mózgu zwanym locus coeruleus. Wpływa na odczuwanie bólu, nastój i emocje, ruch, ciśnienie krwi i poznanie lub myślenie.

Jednym z czynników wywołujących depresję może być wzrost poziomu cytokin prozapalnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Duloksetyna blokuje wychwyt zwrotny serotoniny oraz noradrenaliny, w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Zmniejsza również aktywność cytokin prozapalnych, jednocześnie zwiększając aktywność cytokin przeciwzapalnych. Dzięki temu, że blokuje kanały jonu sodowego, pomaga kontrolować objawy bólowe występujące w fibromialgii, bólu kości i neuropatii cukrzycowej.

Wskazaniami do stosowania jest leczenie:
– poważnych zaburzeń depresyjnych,
– zaburzeń lękowych,
– bólu w neuropatii cukrzycowej.

REKLAMA

Jaki jest skład Dulsevia, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest duloksetyna. Każda kapsułka dojelitowa, twarda zawiera 30 mg lub 60 mg duloksetyny (w postaci duloksetyny chlorowodorku).

Pozostałe składniki to:
zawartość kapsułki: sacharoza, ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana), hypromeloza 6 cP, sacharoza, hypromelozy ftalan HP-50, talk i trietylu cytrynian
osłonka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna (E 132), żelaza tlenek żółty (E 172) – tylko w kapsułkach o mocy 60 mg, tusz [szelak (E 904), żelaza tlenek czarny (E 172)]
Patrz punkt 2 ,,Dulsevia zawiera sacharozę’’ w załączonej poniżej ulotce.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Dulsevia – jak stosować ten lek?

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych powyżej 18. roku życia. W leczeniu zaburzeń depresyjnych zalecana dawka początkowa wynosi 60 mg raz na dobę. Efekt terapeutyczny jest zauważalny po 2-4 tygodniach stosowania. W celu uniknięcia nawrotu choroby zaleca się kontynuowanie terapii przez kilka miesięcy.

Stosowanie duloksetyny w terapii zaburzeń lękowych wymaga zażywania dawki 30 mg raz na dobę, którą należy zwiększyć do 60 mg w przypadku braku poprawy stanu chorego.
Rekomendowane dawkowanie w leczeniu bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej wynosi 60 mg na dobę. Skuteczność terapii ocenia się dopiero po okresie 2 miesięcy zażywania leku. Jeżeli wymagana jest zmiana dawki, należy to robić stopniowo, aby zapobiec wytworzeniu się tolerancji organizmu na substancję czynną.

Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa leku Dulsevia wynosi 120 mg.

Lek należy przyjmować niezależnie od posiłku, ponieważ nie ma to wpływu na wchłanianie.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania pojawiają się po spożyciu dawki 5400 mg w postaci senności, śpiączki, drgawek, wymiotów i tachykardii. U chorego po spożyciu nadmiernej ilości duloksetyny może dojść do wytworzenia się zespołu serotoninowego. Pojawia się na skutek kumulacji serotoniny w organizmie. Objawy zwykle występują w ciągu kilku godzin od przyjęcia nowego leku lub zwiększenia dawki już przyjmowanego leku. Obejmują one pobudzenie lub niepokój, rozszerzone źrenice, sztywność mięśni, podwyższenie temperatury ciała. Ciężka postać może stanowić zagrożenie dla życia i wymaga interwencji lekarza.

Łagodna odmiana zespołu serotoninowego zazwyczaj ustępuje po odstawieniu leku lub zmniejszeniu dawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dulsevia – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Dulsevia można przyjmować w czasie posiłków lub między posiłkami. Należy zachować ostrożność, spożywając alkohol podczas przyjmowania leku Dulsevia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dulsevia w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku w czasie ciąży, ponieważ może dojść do rozwinięcia się nadciśnienia płucnego u noworodków lub pojawienia się objawów odstawienia duloksetyny (zaburzenia oddechowe, drgawki). Substancja czynna w około jednej czwartej przyjmowanej doustnie dawki przenika do mleka matki. Nie zaleca się stosowanie tego leku w okresie laktacji ze względu na brak danych dotyczących wpływu  na dziecko.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Dulsevia i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Dulsevia – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Dulsevia. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

REKLAMA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Dulsevia m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Dulsevia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Sprawdź opinie o Dulsevia.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(329 ocen, średnia: 6,02 na 10)

32 OPINIE O LEKU

 1. Brałam Dulsevie rok – na lęki – na początku strasznie skutki uboczne, nie wstawałam z łożka , wymiotowałam , okropne bóle głowy, telepało mną , potem jeszcze miesiąc mdłości – pózniej pół roku było ok – i znowu pojawiły się nudności – powracające co jakiś czas – lek po roku odstawiłam , jednak po miesiacu musiałam zażyc kolejny – moim zdaniem w ogole nie pomógł – wręcz nawet myśle zaszkodził…. nudności ciągle sie utrzymują , lęki wracają :(

 2. Dla mnie koszmar.
  Biorę tydzień i już wiem, ze chce odstawić. Koszmarne zawroty głowy, mdłości, otępienie i brak energii na cokolwiek. Libido spada z każdym dniem. Ani nie czuje przypływu energii ani nie mogę się skupić.
  Po przeczytaniu waszych komentarzy włosy mi się jeża na głowie wiec podejmuje decyzje o odstawieniu pójdę tez do lekarza na konsultacje.

 3. Brałam Dulsevie przez niecały rok. Na początku byłam bardzo zadowolona bo miałam dużo energii, dobrze spałam itp. Ale po bardzo krótkim czasie ten lek przestał działać i wjechały skutki uboczne: nudności przez cały dzień, wymioty, niskie libido, kłopoty ze snem w nocy, a w dzień senność, przytyłam 15 kg + depresja i lęki.
  Nie polecam. Choć warto pamiętać, że reakcje na leki jest u każdego indywidualna.

 4. Jestem w trakcie schodzenia z leku dulsevia. Brałam go rok czasu. Z żadną z opinii nie mogę się zgodzić.
  Na mnie ten lek ma pozytywne działanie. Zmniejszył mój apetyt, przez co waga ciała stoi w miejscu, libido w żaden sposób nie zmalało, samopoczucie się zmieniło na lepsze.
  Jedyne co bardzo odczuwam obecnie skutki schodzenia z leku, mam popołudniami dreszcze, jest mi zimno, nie mogę prowadzić samochodu bo czuję się jak pijana lub na haju, ogólne samopoczucie dość dziwne :D …
  Mam nadzieję, że skutki uboczne miną bardzo szybko.

  • Brałam dulsevie 60mg przez ponad rok dobrze się czulam. Miesiąc temu zeszlismy na 30mg po czym lekarz kazal odstawic. Nie biore jej od wtorku A od wczoraj mam zawroty głowy bardzo uciążliwe. Czy moze być tak szybko efekt uboczny po odstawieniu? Jak dlugo może się utrzymywac

  • Dostalam lek Dulsevia 30mg na bole migrenowe glowy z ktorymi borykam sie od 3 lat. Wczesniej stosowalam Divascan bole sa mniejsze niestety staly sie czestsze. Jestem po pierwszej dawce leku i czuje sie koszmarnie. Zawroty glowy okropne,mam wrazenie ze slysze w uszach swoj puls,trzy razy dosypialam za nim wstalam z lozka. Czy ktos z was tez tak mial?

 5. Czytam jeszcze komentarze, w których piszecie, że tyjecie albo chudniecie. Ja przytyłam, ale dlatego, że Dulsevia u mnie wzmogła apetyt. Każdy organizm reaguje w inny sposób.

 6. Dulsevię brałam przez kilka lat. Bardzo mi pomogła, miałam chęć do życia, dobry nastrój. Obecnie jestem na etapie odstawienia, zmniejszałam systematycznie dawkę (dzieląc ilość ziarenek w kapsułce). Od tygodnia nie biorę bo lek się skończył. Odczuwam efekt uboczny odstawienia : czuję się jak odłączana od prądu – nie potrafię tego dokładnie opisać, jestem
  senna, siły jakby ze mnie uciekły, zlewają mnie poty (od czasu do czasu) nawet , kiedy nic nie robię. Szybko się męczę. Nie chciałabym brać ponownie bo po 5-ciu latach zażywania leków antrydepresyjnych borykam się z chorą wątrobą. To tyle co ode mnie na temat Dulsevii. Pozdrawiam.

 7. Nie polecam zdecydowanie! Żadnych popraw jeśli chodzi o lęki. Dulsevia spowodowała u mnie problemy ze snem i zerowe libido. Po odstawieniu tego Nie ma dalej się utrzymuje zerowe libido, duże zawroty głowy i ogromne mdlosci. Odradzam stanowczo!

 8. Jakiś prostak napisał po chamsku żeby mniej ,,żreć”. Ja jem mało. Każdy lek ma skutki uboczne i jest inaczej tolerowany przez każdego pacjenta. Brałam Dulsevię ok. miesiąca. Rezultatu nie było żadnego tylko łapałam jeden po drugim skutki uboczne. Najpierw miałam złe samopoczucie. Później zaczęłam puchnąć ! Szczególnie nogi w obrębie kostek były równe z łydką, co powodowało trudności w chodzeniu. Na koniec pojawiła się bardzo swędząca wysypka. Lekarka od razu kazała odstawić lek. Po ustabilizowaniu się organizmu, zejściu opuchlizny okazało się, że jednak też przytyłam

 9. Ja biorę od listopada zeszłego roku Dulsevie 60. Miałam potworne bóle nóg i kręgosłupa po nieudanych operacjach. Wcześniej brałam mnóstwo innych leków ale efekt był marny. Stanęło na tramalu i wciągnął mnie na 6 lat.
  Na szczęście teraz już nie boli i jestem zadowolona. No i wystarczy tylko jedna tabletka codziennie rano. Polecam

 10. Witam Lekarz przepisal mi ten lek Mam problemy z bolem rak i nie moge spac w nocy M OJ ZEGAR BIOLOGICZNY SIE PRZESTAWIL Mam nadzieje ze mi to pomorze Juz wieczorem zastanawiam sie jak sie polorze czy usne a rano trzeba wstac do pracy W komentarzach pani Marzena opisuje swoje dolegliwosci i jest ok Mam nadzieje ze lek nie uzaleznia nas
  Viola Pozdrawiam

 11. Ja biorę dulsevie ponad pół roku na neuralgię nerwu i bóle są mniejsze i rzadziej występują myślę że ten lek mi odpowiada zobaczymy po dłuższym zażywaniu a co do tycia to jak mnie boli to nie jem, ale nie tyję tylko
  chudnę a jak przestaje brać to nadrabiam ale jedzeniem i trochę przytyję ale bez przesady .

 12. Czy dulsevia komuś pomogła na neuralgię po odleżynie między pośladkami ,rwanie pieczenie szczypanie biorę już miesiąc i nie ma poprawy może ktoś coś takiego miał ,proszę o jakąś ingormację będę bardzo wdzięczna

   • Ludzoe..wu straszne bzdiry wypisujecie. Jakie tycie!!?
    Bwz urazy…ale jak przytylas to dlatego zebwiecej jadlas i to nie przez duleksytyne.
    Duleksytyna NIE POWODUJE TYCIA. Idzcie do spejalisty po porade a nie słuchacie bzdur od osob na forach…
    Jam biorw dulsevie ponad rok i nawet 1 kg nie przytylam…
    Jak ktos tyje to bie przez leki!!!!!!

     • Ja biorę dulsevie 60 juz ze 2 lata na depresje. Lek jest naprawdę dobry. Tylko jak z rożnych powodów odstawisz go na 3-4 dni to jest masakra. Jedyny skutek uboczny jaki zauwazyłem to obnizone libido niestety :(. W moim przypadku problemy z wagą nie mają miejsca. Raz, z roztargnienia, zapomniałem zabrac leku na wyjazd słuzbowy. Ostrzegam wszystkich – nie zapominajcie. Po 2 dniach zaczęła sie jazda. Miałem takie pulsujące zawroty głowy, jakbym odpływał. Nudnosci na maksa :/. Na szczescie wszystko mija bardzo szybko zaraz po wznowieniu brania leku.

    • wlasnie dostalam ten lek i pytanie o tycie to podstawowe pytanie jakie zadaje lekarzowi. Ja bralam juz wszystko prawie: wenle, prozaki, zolofty, triticco, cital po 5 latach przytylam w sumie 40 kg… 2 lata temu odstawilam cale to g…no i schudlam juz 20 kg… i niech mi nikt nie mowi ze to nie leki!!!! nie nie bylam na diecie… jadlam tak jak zawsze w ciagu tylko 7 lat a wahania takie jak opisalam. jednak nadal mam depre i leki i wlasnie dostalam dulsevie, ale boje sie brac przez to cholerne tycie!!! nie tyje tylko od xanaxu i kocham ten lek bardzoooooooo. niestety uzaleznia i nie chca mi go przepisywac. a to jedyny jaki dziala i to dziala cuda!!

 13. Na moje bóle rąk bardzo mi pomaga ten lek jest świetny. Bardużo jestem zadowolona bo mogę normalnie funkcjonować.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.