Dulsevia

Dulsevia to lek, który zawiera substancję czynną duloksetynę. Jest to inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny (5-HT) i noradrenaliny. Dulsevia jest stosowana u dorosłych w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych (przewlekłe uczucie lęku lub nerwowość), a także bólu towarzyszącego neuropatii cukrzycowej. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Dulsevia zawiera w swoim składzie substancję czynną duloksetynę.  Mechanizm jej działania nie został do końca wyjaśniony. Prawdopodobnie wpływa na aktywność serotoniny i noradrenaliny. Serotonina jest naturalnie występującym neuroprzekaźnikiem, który jest ważny w regulacji nastroju, funkcji żołądkowo-jelitowej, odczuwania bólu i niektórych innych funkcji fizycznych. Noradrenalina oddziałuje głównie w obszarze pnia mózgu zwanym locus coeruleus. Wpływa na odczuwanie bólu, nastój i emocje, ruch, ciśnienie krwi i poznanie lub myślenie.

Jednym z czynników wywołujących depresję może być wzrost poziomu cytokin prozapalnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Duloksetyna blokuje wychwyt zwrotny serotoniny oraz noradrenaliny, w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Zmniejsza również aktywność cytokin prozapalnych, jednocześnie zwiększając aktywność cytokin przeciwzapalnych. Dzięki temu, że blokuje kanały jonu sodowego, pomaga kontrolować objawy bólowe występujące w fibromialgii, bólu kości i neuropatii cukrzycowej.

Wskazaniami do stosowania jest leczenie:
– poważnych zaburzeń depresyjnych,
– zaburzeń lękowych,
– bólu w neuropatii cukrzycowej.

Skład

Substancją czynną leku jest duloksetyna. Każda kapsułka dojelitowa, twarda zawiera 30 mg lub 60 mg duloksetyny (w postaci duloksetyny chlorowodorku).

Pozostałe składniki to:
zawartość kapsułki: sacharoza, ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana), hypromeloza 6 cP, sacharoza, hypromelozy ftalan HP-50, talk i trietylu cytrynian
osłonka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna (E 132), żelaza tlenek żółty (E 172) – tylko w kapsułkach o mocy 60 mg, tusz [szelak (E 904), żelaza tlenek czarny (E 172)]
Patrz punkt 2 ,,Dulsevia zawiera sacharozę’’ w załączonej poniżej ulotce.

Dawkowanie

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych powyżej 18. roku życia. W leczeniu zaburzeń depresyjnych zalecana dawka początkowa wynosi 60 mg raz na dobę. Efekt terapeutyczny jest zauważalny po 2-4 tygodniach stosowania. W celu uniknięcia nawrotu choroby zaleca się kontynuowanie terapii przez kilka miesięcy.

Stosowanie duloksetyny w terapii zaburzeń lękowych wymaga zażywania dawki 30 mg raz na dobę, którą należy zwiększyć do 60 mg w przypadku braku poprawy stanu chorego.
Rekomendowane dawkowanie w leczeniu bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej wynosi 60 mg na dobę. Skuteczność terapii ocenia się dopiero po okresie 2 miesięcy zażywania leku. Jeżeli wymagana jest zmiana dawki, należy to robić stopniowo, aby zapobiec wytworzeniu się tolerancji organizmu na substancję czynną.

Maksymalna dopuszczalna dawka dobowa leku Dulsevia wynosi 120 mg.

Lek należy przyjmować niezależnie od posiłku, ponieważ nie ma to wpływu na wchłanianie.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania pojawiają się po spożyciu dawki 5400 mg w postaci senności, śpiączki, drgawek, wymiotów i tachykardii. U chorego po spożyciu nadmiernej ilości duloksetyny może dojść do wytworzenia się zespołu serotoninowego. Pojawia się na skutek kumulacji serotoniny w organizmie. Objawy zwykle występują w ciągu kilku godzin od przyjęcia nowego leku lub zwiększenia dawki już przyjmowanego leku. Obejmują one pobudzenie lub niepokój, rozszerzone źrenice, sztywność mięśni, podwyższenie temperatury ciała. Ciężka postać może stanowić zagrożenie dla życia i wymaga interwencji lekarza.

Łagodna odmiana zespołu serotoninowego zazwyczaj ustępuje po odstawieniu leku lub zmniejszeniu dawki.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Dulsevia można przyjmować w czasie posiłków lub między posiłkami. Należy zachować ostrożność, spożywając alkohol podczas przyjmowania leku Dulsevia.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku w czasie ciąży, ponieważ może dojść do rozwinięcia się nadciśnienia płucnego u noworodków lub pojawienia się objawów odstawienia duloksetyny (zaburzenia oddechowe, drgawki). Substancja czynna w około jednej czwartej przyjmowanej doustnie dawki przenika do mleka matki. Nie zaleca się stosowanie tego leku w okresie laktacji ze względu na brak danych dotyczących wpływu  na dziecko.

Ulotka Dulsevia

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Dulsevia (forum)

Stosujesz Dulsevia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

52 komentarze do “Dulsevia”

 1. Dulsevia powoduje u mnie wzmożoną potliwość
  Nawet bardzo .
  Wyjątkowo uciążliwe i męczące uczucie
  Czytając uwagi na „forum” nie zauważyłam podobnej opini
  Proszę o komentarz!

  Odpowiedz
 2. Witam! od 2tyg. biorę ten w minimalnej dawce 30mg i niestety nie poprawił mi samopoczucia a wręcz przeciwnie /może za krótko biorę/ .Od początku u mnie ten lek gwałtownie obniżył i tak niskie ciś. nawet do 90/50 i niestety mama też bardzo niski puls 52,55 . Te objawy niskiego ciśnienia mam od początku przyjmowania tego leku chociaż ostatnio przeszedłem ostrą infekcję gardła,z wysoką gorączką ,jestem już po wyleczeniu /zażywałem antybiotyk/ i problem niskiego ciśnienia jest. Niskie ciśnienie i puls pozostaje albo niewiele się zmienia nawet po wypiciu kawy czy zażycia glukardiamidu .No i jeszcze te problemy z sikaniem-koszmar.

  Odpowiedz
 3. Historia ku przestrodze. Na początku lutego 2021, moja Mama (lat 73) dostała od psychiatry Dulsevię na depresję. Lek na początku dawał całkiem niezłe rezultaty, ale po około 3 miesiącach przestał działać, a wręcz zaobserwowałem pogorszenie. Na dodatek pojawiła się biegunka. Na początku myśleliśmy, że może zatrucie pokarmowe. Po 2 tygodniach biegunki i brania węgla bez poprawy, lekarz rodzinny przepisał dwa leki przeciwko rozwolnieniu ale tylko trochę pomagały. Mama strasznie chudła, nic się nie trawiło, po kolejnych 2 tygodniach lekarz rodzinny zlecił kolonoskopię (na którą trzeba było czekać 1,5 miesiąca). W ciagu zalediw miesiąca moja Mama (osoba bardzo drobnej postury) straciła ponad 10% masy ciała (z 52 do 46kg) i chudła dalej z dnia na dzień w zastraszającym tempie, nawet tabletki się nie trawiły, połknięta tabletka za 30 minut przeleciała przez jelito i była już w muszli klozetowej. Żaden lekarz nie miał koncepcji co jest grane. W końcu sam zdecydowałem i powiedziałem Mamie żeby wbrew lekarzom odstawiła Dulsevię i wyobraźcie sobie, że już po 1 dniu odstawienia skończyła się biegunka. Jak już doczekaliśmy się terminu kolonoskopii oczywiście badanie nie wykazało nic niepokojącego czyli wszystko ok. W tej chwili Mama nie bierze żadnego leku na depresję, testujemy różne zioła, bo po takiej historii chyba każdy rozumie awersję do leków antydepresyjnych. Najgorsze jest to, każdy lekarz wiedział, że Mama bierze Dulsevię i żaden nie wpadł na to, żeby ją odstawić.

  Odpowiedz
 4. Żaden lek nie powoduje tycia…. może zwiększać apetyt, ale nie powodować że człowiek tyje…. . Wystarczy się hamować i nie jeść więcej niż zwykle.

  Odpowiedz
 5. Czy ktoś z was problemy z osiągnięciem orgazmu podczas brania leku? Jeśli tak to czy u kogoś te problemy zostały po odstawieniu leku??

  Odpowiedz
 6. Dzisiaj psychiatra przepisał „30” po przeczytaniu opinii boje się brać.Biore na sen triticco 3/4 od paru mcy.Bralam Coaxil nic nie pomagał.Czy brać?

  Odpowiedz
  • Każdy reaguje inaczej. Trzeba samemu stwierdzić czy pomaga czy nie. Kiedy zaczęłam brać Dulsevie NIE miałam żadnych skutków ubocznych. Po odstawieniu miałam. Pisalam o tym we wcześniejszych komentarzach. Zamierzam ponownie brać Dulsevie bo bardzo mi pomogła.

   Odpowiedz
   • Odstawiłam Dulsevie 3tyg temu skutki uboczne mam do teraz . Czy mogę ponownie zacząć brać Dulsevie bez konsultacji z lekarzem bo tabletki mam ale boje się. Jak brałam czułam się o niebo lepiej

    Odpowiedz
  • Biorę Dulsevie od 5tygodni, najpierw 30mg dziennie później 60dziennie. Leczę dyskopatię kręgosłupa szyjnego i roztrzaskana kość L5S1 do tego depresja i ból nie do zniesienia z dretwienie kończyn jsk po porażeniu prądem. Do tego leki przeciwbólowe Poltram Combo Forte Doclo duo i Trittico na sen i jest poprawa, ból jest do wytrzymania.

   Odpowiedz
   • Biorę Dulsevie od 5tygodni, najpierw 30mg dziennie później 60dziennie. Leczę dyskopatię kręgosłupa szyjnego i roztrzaskana kość L5S1 do tego depresja i ból nie do zniesienia z dretwienie kończyn jsk po porażeniu prądem. Do tego leki przeciwbólowe Poltram Combo Forte Doclo duo i Trittico na sen i jest poprawa, ból jest do wytrzymania.

    Odpowiedz
 7. Ja zaczęłam dopiero brać,ale już po tygodniu jednym ze skutków ubocznych,jaki pojawił się u mnie to okropne nudności:( Biorę dalej, zobaczymy, pozdrawiam wszystkich serdecznie

  Odpowiedz
 8. Brałam Dulsevie rok – na lęki – na początku strasznie skutki uboczne, nie wstawałam z łożka , wymiotowałam , okropne bóle głowy, telepało mną , potem jeszcze miesiąc mdłości – pózniej pół roku było ok – i znowu pojawiły się nudności – powracające co jakiś czas – lek po roku odstawiłam , jednak po miesiacu musiałam zażyc kolejny – moim zdaniem w ogole nie pomógł – wręcz nawet myśle zaszkodził…. nudności ciągle sie utrzymują , lęki wracają :(

  Odpowiedz
 9. Dla mnie koszmar.
  Biorę tydzień i już wiem, ze chce odstawić. Koszmarne zawroty głowy, mdłości, otępienie i brak energii na cokolwiek. Libido spada z każdym dniem. Ani nie czuje przypływu energii ani nie mogę się skupić.
  Po przeczytaniu waszych komentarzy włosy mi się jeża na głowie wiec podejmuje decyzje o odstawieniu pójdę tez do lekarza na konsultacje.

  Odpowiedz
 10. Brałam Dulsevie przez niecały rok. Na początku byłam bardzo zadowolona bo miałam dużo energii, dobrze spałam itp. Ale po bardzo krótkim czasie ten lek przestał działać i wjechały skutki uboczne: nudności przez cały dzień, wymioty, niskie libido, kłopoty ze snem w nocy, a w dzień senność, przytyłam 15 kg + depresja i lęki.
  Nie polecam. Choć warto pamiętać, że reakcje na leki jest u każdego indywidualna.

  Odpowiedz
 11. Jestem w trakcie schodzenia z leku dulsevia. Brałam go rok czasu. Z żadną z opinii nie mogę się zgodzić.
  Na mnie ten lek ma pozytywne działanie. Zmniejszył mój apetyt, przez co waga ciała stoi w miejscu, libido w żaden sposób nie zmalało, samopoczucie się zmieniło na lepsze.
  Jedyne co bardzo odczuwam obecnie skutki schodzenia z leku, mam popołudniami dreszcze, jest mi zimno, nie mogę prowadzić samochodu bo czuję się jak pijana lub na haju, ogólne samopoczucie dość dziwne :D …
  Mam nadzieję, że skutki uboczne miną bardzo szybko.

  Odpowiedz
  • Brałam dulsevie 60mg przez ponad rok dobrze się czulam. Miesiąc temu zeszlismy na 30mg po czym lekarz kazal odstawic. Nie biore jej od wtorku A od wczoraj mam zawroty głowy bardzo uciążliwe. Czy moze być tak szybko efekt uboczny po odstawieniu? Jak dlugo może się utrzymywac

   Odpowiedz
  • Dostalam lek Dulsevia 30mg na bole migrenowe glowy z ktorymi borykam sie od 3 lat. Wczesniej stosowalam Divascan bole sa mniejsze niestety staly sie czestsze. Jestem po pierwszej dawce leku i czuje sie koszmarnie. Zawroty glowy okropne,mam wrazenie ze slysze w uszach swoj puls,trzy razy dosypialam za nim wstalam z lozka. Czy ktos z was tez tak mial?

   Odpowiedz
 12. Czytam jeszcze komentarze, w których piszecie, że tyjecie albo chudniecie. Ja przytyłam, ale dlatego, że Dulsevia u mnie wzmogła apetyt. Każdy organizm reaguje w inny sposób.

  Odpowiedz
 13. Dulsevię brałam przez kilka lat. Bardzo mi pomogła, miałam chęć do życia, dobry nastrój. Obecnie jestem na etapie odstawienia, zmniejszałam systematycznie dawkę (dzieląc ilość ziarenek w kapsułce). Od tygodnia nie biorę bo lek się skończył. Odczuwam efekt uboczny odstawienia : czuję się jak odłączana od prądu – nie potrafię tego dokładnie opisać, jestem
  senna, siły jakby ze mnie uciekły, zlewają mnie poty (od czasu do czasu) nawet , kiedy nic nie robię. Szybko się męczę. Nie chciałabym brać ponownie bo po 5-ciu latach zażywania leków antrydepresyjnych borykam się z chorą wątrobą. To tyle co ode mnie na temat Dulsevii. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 14. Nie polecam zdecydowanie! Żadnych popraw jeśli chodzi o lęki. Dulsevia spowodowała u mnie problemy ze snem i zerowe libido. Po odstawieniu tego Nie ma dalej się utrzymuje zerowe libido, duże zawroty głowy i ogromne mdlosci. Odradzam stanowczo!

  Odpowiedz
 15. Jakiś prostak napisał po chamsku żeby mniej ,,żreć”. Ja jem mało. Każdy lek ma skutki uboczne i jest inaczej tolerowany przez każdego pacjenta. Brałam Dulsevię ok. miesiąca. Rezultatu nie było żadnego tylko łapałam jeden po drugim skutki uboczne. Najpierw miałam złe samopoczucie. Później zaczęłam puchnąć ! Szczególnie nogi w obrębie kostek były równe z łydką, co powodowało trudności w chodzeniu. Na koniec pojawiła się bardzo swędząca wysypka. Lekarka od razu kazała odstawić lek. Po ustabilizowaniu się organizmu, zejściu opuchlizny okazało się, że jednak też przytyłam

  Odpowiedz
 16. Ja biorę od listopada zeszłego roku Dulsevie 60. Miałam potworne bóle nóg i kręgosłupa po nieudanych operacjach. Wcześniej brałam mnóstwo innych leków ale efekt był marny. Stanęło na tramalu i wciągnął mnie na 6 lat.
  Na szczęście teraz już nie boli i jestem zadowolona. No i wystarczy tylko jedna tabletka codziennie rano. Polecam

  Odpowiedz
  • Biore dulsevia juz 4 tygodnie
   Na początku miałam zawroty zmęczenie dreszcze i mrowienie jednak objawy ustaliły po tygodniu i czuje się znacznie lepiej także to zależy od organizmu człowieka jak zareaguje na lek .Jednemu pomoże innemu nie A jeszcze komuś zaszkodzi także każdy musi mieć trafiony lek.

   Odpowiedz
   • ja biorę będzie juz4 tydzień ale już od początku i co dziennie najgorsze są nie pokój i leki .i się utrzymują .inne uboczne jak niechęć..spadki zimna ciepła..zawroty głowy ..bóle głowy..zimne poty są już mniejsze .Najgorsze te nie pokoje i leki budzenie się 3 wnocy z niepokojem i tak cały dzień asz teraz biorę .na uspokojenie.xsana wzmacniacza .

    Odpowiedz
 17. Witam Lekarz przepisal mi ten lek Mam problemy z bolem rak i nie moge spac w nocy M OJ ZEGAR BIOLOGICZNY SIE PRZESTAWIL Mam nadzieje ze mi to pomorze Juz wieczorem zastanawiam sie jak sie polorze czy usne a rano trzeba wstac do pracy W komentarzach pani Marzena opisuje swoje dolegliwosci i jest ok Mam nadzieje ze lek nie uzaleznia nas
  Viola Pozdrawiam

  Odpowiedz
 18. Ja biorę dulsevie ponad pół roku na neuralgię nerwu i bóle są mniejsze i rzadziej występują myślę że ten lek mi odpowiada zobaczymy po dłuższym zażywaniu a co do tycia to jak mnie boli to nie jem, ale nie tyję tylko
  chudnę a jak przestaje brać to nadrabiam ale jedzeniem i trochę przytyję ale bez przesady .

  Odpowiedz
 19. Czy dulsevia komuś pomogła na neuralgię po odleżynie między pośladkami ,rwanie pieczenie szczypanie biorę już miesiąc i nie ma poprawy może ktoś coś takiego miał ,proszę o jakąś ingormację będę bardzo wdzięczna

  Odpowiedz
 20. bralam rok. waga bez zmian. libido zerowe. depresja sie znacznie zmniejszyła. niestety po jakims czasie po prostu przestal działać.

  Odpowiedz
   • Ludzoe..wu straszne bzdiry wypisujecie. Jakie tycie!!?
    Bwz urazy…ale jak przytylas to dlatego zebwiecej jadlas i to nie przez duleksytyne.
    Duleksytyna NIE POWODUJE TYCIA. Idzcie do spejalisty po porade a nie słuchacie bzdur od osob na forach…
    Jam biorw dulsevie ponad rok i nawet 1 kg nie przytylam…
    Jak ktos tyje to bie przez leki!!!!!!

    Odpowiedz
     • Ja biorę dulsevie 60 juz ze 2 lata na depresje. Lek jest naprawdę dobry. Tylko jak z rożnych powodów odstawisz go na 3-4 dni to jest masakra. Jedyny skutek uboczny jaki zauwazyłem to obnizone libido niestety :(. W moim przypadku problemy z wagą nie mają miejsca. Raz, z roztargnienia, zapomniałem zabrac leku na wyjazd słuzbowy. Ostrzegam wszystkich – nie zapominajcie. Po 2 dniach zaczęła sie jazda. Miałem takie pulsujące zawroty głowy, jakbym odpływał. Nudnosci na maksa :/. Na szczescie wszystko mija bardzo szybko zaraz po wznowieniu brania leku.

    • wlasnie dostalam ten lek i pytanie o tycie to podstawowe pytanie jakie zadaje lekarzowi. Ja bralam juz wszystko prawie: wenle, prozaki, zolofty, triticco, cital po 5 latach przytylam w sumie 40 kg… 2 lata temu odstawilam cale to g…no i schudlam juz 20 kg… i niech mi nikt nie mowi ze to nie leki!!!! nie nie bylam na diecie… jadlam tak jak zawsze w ciagu tylko 7 lat a wahania takie jak opisalam. jednak nadal mam depre i leki i wlasnie dostalam dulsevie, ale boje sie brac przez to cholerne tycie!!! nie tyje tylko od xanaxu i kocham ten lek bardzoooooooo. niestety uzaleznia i nie chca mi go przepisywac. a to jedyny jaki dziala i to dziala cuda!!

     Odpowiedz
 21. Na moje bóle rąk bardzo mi pomaga ten lek jest świetny. Bardużo jestem zadowolona bo mogę normalnie funkcjonować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Dulsevia. Podziel się doświadczeniami na forum.