Dulsevia

Działanie i wskazania

Dulsevia zawiera substancję czynną – duloksetynę. Dulsevia zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym.

Lek Dulsevia jest wskazany u dorosłych w leczeniu:
– depresji,
– zaburzeń lękowych uogólnionych (przewlekłe uczucie lęku lub nerwowość),
– bólu w neuropatii cukrzycowej (opisywanego zwykle jako palący, przeszywający, kłujący, rwący lub ból porównywany do porażenia prądem. W określonej części ciała może nastąpić utrata czucia, lub wystąpić mogą odczucia dotyku, ciepła lub chłodu, a nacisk może wywoływać ból).

U większości osób z depresją lub lękiem lek Dulsevia zaczyna działać w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia leczenia, jednak może to potrwać od 2 do 4 tygodni zanim nastąpi poprawa. Jeśli po upływie tego czasu nie nastąpiła poprawa należy zwrócić się do lekarza. Nawet jeżeli nastąpi poprawa stanu pacjenta, lekarz może zalecić kontynuowanie przyjmowania leku, aby zapobiec nawrotowi depresji lub lęku.

U osób z bólem w neuropatii cukrzycowej poprawa stanu może nastąpić po kilku tygodniach. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli poprawa nie nastąpiła po upływie 2 miesięcy.

Skład

Substancją czynną leku jest duloksetyna. Każda kapsułka dojelitowa, twarda zawiera 30 mg lub 60 mg duloksetyny (w postaci duloksetyny chlorowodorku).

Pozostałe składniki to:
zawartość kapsułki: sacharoza, ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana), hypromeloza 6 cP, sacharoza, hypromelozy ftalan HP-50, talk i trietylu cytrynian
osłonka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna (E 132), żelaza tlenek żółty (E 172) – tylko w kapsułkach o mocy 60 mg, tusz [szelak (E 904), żelaza tlenek czarny (E 172)]
Patrz punkt 2 ,,Dulsevia zawiera sacharozę’’ w załączonej poniżej ulotce.

Dawkowanie

Lek Dulsevia przyjmuje się doustnie. Kapsułkę należy połykać w całości popijając wodą.

Leczenie depresji i bólu w neuropatii cukrzycowej
Zwykle stosowana dawka leku Dulsevia to 60 mg przyjmowane raz na dobę. Jednakże, lekarz zaleci dawkę odpowiednią dla danego pacjenta.

Leczenie zaburzeń lękowych uogólnionych
Zwykle stosowana dawka początkowa leku to 30 mg raz na dobę. U większości pacjentów dawka jest następnie zwiększana do 60 mg raz na dobę. Jednakże, lekarz zaleci odpowiednią dawkę dla danego pacjenta. Dawka może być zwiększona aż do 120 mg w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.

Przyjmowanie leku Dulsevia codziennie o tej samej porze dnia pomoże pamiętać o jego zażyciu.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy przyjmować lek Dulsevia. Nie należy przerywać stosowania leku lub zmieniać stosowanej dawki bez konsultacji z lekarzem. Istotne jest właściwe leczenie choroby, aby pacjent poczuł się lepiej. W przypadku braku leczenia stan pacjenta może się utrzymywać, a także może się nasilić i stać się trudny do leczenia.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Dulsevia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania to: senność, śpiączka, zespół serotoninowy (rzadko występująca reakcja, która może powodować uczucie nadmiernego zadowolenia, senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, niepokój, wrażenie upojenia alkoholowego, gorączkę, pocenie się lub sztywność mięśni), drgawki, wymioty i szybka akcja serca.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Dulsevia można przyjmować w czasie posiłków lub między posiłkami. Należy zachować ostrożność, spożywając alkohol podczas przyjmowania leku Dulsevia.

Nie powinno się spożywać alkoholu w trakcie stosowania jakichkolwiek leków - zobacz więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeżeli:
– podczas stosowania leku Dulsevia zajdzie w ciążę lub planuje zajść w ciążę. Pacjentka może przyjmować lek Dulsevia dopiero po omówieniu z lekarzem spodziewanych korzyści z leczenia i możliwego zagrożenia dla nienarodzonego dziecka.

Pacjentka powinna poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku. Stosowanie w czasie ciąży podobnych leków (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) może zwiększać ryzyko ciężkiego stanu u dzieci, nazywanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków, powodującego szybszy oddech u dziecka i sinicę. Takie objawy występują zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeśli pacjentka stwierdzi ich wystąpienie u swojego dziecka, powinna natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Jeśli pacjentka przyjmuje lek pod koniec ciąży, pewne objawy mogą wystąpić u jej dziecka w chwili urodzenia. Zwykle występują one w chwili urodzenia lub w ciągu kilku dni po urodzeniu. Objawy te mogą obejmować wiotkość mięśni, drżenie, drżączkę, trudności w karmieniu, problemy z oddychaniem i napady drgawek. Jeśli pacjentka stwierdzi wystąpienie któregokolwiek z tych objawów lub martwi ją stan zdrowia dziecka, powinna zwrócić się do lekarza lub położnej z prośbą o pomoc.

– Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli karmi piersią. Nie jest zalecane stosowanie leku w czasie karmienia piersią. Kobiety karmiące piersią powinny zwrócić się do lekarza lub farmaceuty po poradę.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
(327 ocen, średnia: 6,00 na 10)
Loading...

29 KOMENTARZE

 1. Brałam Dulsevie przez niecały rok. Na początku byłam bardzo zadowolona bo miałam dużo energii, dobrze spałam itp. Ale po bardzo krótkim czasie ten lek przestał działać i wjechały skutki uboczne: nudności przez cały dzień, wymioty, niskie libido, kłopoty ze snem w nocy, a w dzień senność, przytyłam 15 kg + depresja i lęki.
  Nie polecam. Choć warto pamiętać, że reakcje na leki jest u każdego indywidualna.

 2. Jestem w trakcie schodzenia z leku dulsevia. Brałam go rok czasu. Z żadną z opinii nie mogę się zgodzić.
  Na mnie ten lek ma pozytywne działanie. Zmniejszył mój apetyt, przez co waga ciała stoi w miejscu, libido w żaden sposób nie zmalało, samopoczucie się zmieniło na lepsze.
  Jedyne co bardzo odczuwam obecnie skutki schodzenia z leku, mam popołudniami dreszcze, jest mi zimno, nie mogę prowadzić samochodu bo czuję się jak pijana lub na haju, ogólne samopoczucie dość dziwne :D …
  Mam nadzieję, że skutki uboczne miną bardzo szybko.

  • Brałam dulsevie 60mg przez ponad rok dobrze się czulam. Miesiąc temu zeszlismy na 30mg po czym lekarz kazal odstawic. Nie biore jej od wtorku A od wczoraj mam zawroty głowy bardzo uciążliwe. Czy moze być tak szybko efekt uboczny po odstawieniu? Jak dlugo może się utrzymywac

  • Dostalam lek Dulsevia 30mg na bole migrenowe glowy z ktorymi borykam sie od 3 lat. Wczesniej stosowalam Divascan bole sa mniejsze niestety staly sie czestsze. Jestem po pierwszej dawce leku i czuje sie koszmarnie. Zawroty glowy okropne,mam wrazenie ze slysze w uszach swoj puls,trzy razy dosypialam za nim wstalam z lozka. Czy ktos z was tez tak mial?

 3. Czytam jeszcze komentarze, w których piszecie, że tyjecie albo chudniecie. Ja przytyłam, ale dlatego, że Dulsevia u mnie wzmogła apetyt. Każdy organizm reaguje w inny sposób.

 4. Dulsevię brałam przez kilka lat. Bardzo mi pomogła, miałam chęć do życia, dobry nastrój. Obecnie jestem na etapie odstawienia, zmniejszałam systematycznie dawkę (dzieląc ilość ziarenek w kapsułce). Od tygodnia nie biorę bo lek się skończył. Odczuwam efekt uboczny odstawienia : czuję się jak odłączana od prądu – nie potrafię tego dokładnie opisać, jestem
  senna, siły jakby ze mnie uciekły, zlewają mnie poty (od czasu do czasu) nawet , kiedy nic nie robię. Szybko się męczę. Nie chciałabym brać ponownie bo po 5-ciu latach zażywania leków antrydepresyjnych borykam się z chorą wątrobą. To tyle co ode mnie na temat Dulsevii. Pozdrawiam.

 5. Nie polecam zdecydowanie! Żadnych popraw jeśli chodzi o lęki. Dulsevia spowodowała u mnie problemy ze snem i zerowe libido. Po odstawieniu tego Nie ma dalej się utrzymuje zerowe libido, duże zawroty głowy i ogromne mdlosci. Odradzam stanowczo!

 6. Jakiś prostak napisał po chamsku żeby mniej ,,żreć”. Ja jem mało. Każdy lek ma skutki uboczne i jest inaczej tolerowany przez każdego pacjenta. Brałam Dulsevię ok. miesiąca. Rezultatu nie było żadnego tylko łapałam jeden po drugim skutki uboczne. Najpierw miałam złe samopoczucie. Później zaczęłam puchnąć ! Szczególnie nogi w obrębie kostek były równe z łydką, co powodowało trudności w chodzeniu. Na koniec pojawiła się bardzo swędząca wysypka. Lekarka od razu kazała odstawić lek. Po ustabilizowaniu się organizmu, zejściu opuchlizny okazało się, że jednak też przytyłam

 7. Ja biorę od listopada zeszłego roku Dulsevie 60. Miałam potworne bóle nóg i kręgosłupa po nieudanych operacjach. Wcześniej brałam mnóstwo innych leków ale efekt był marny. Stanęło na tramalu i wciągnął mnie na 6 lat.
  Na szczęście teraz już nie boli i jestem zadowolona. No i wystarczy tylko jedna tabletka codziennie rano. Polecam

 8. Witam Lekarz przepisal mi ten lek Mam problemy z bolem rak i nie moge spac w nocy M OJ ZEGAR BIOLOGICZNY SIE PRZESTAWIL Mam nadzieje ze mi to pomorze Juz wieczorem zastanawiam sie jak sie polorze czy usne a rano trzeba wstac do pracy W komentarzach pani Marzena opisuje swoje dolegliwosci i jest ok Mam nadzieje ze lek nie uzaleznia nas
  Viola Pozdrawiam

 9. Ja biorę dulsevie ponad pół roku na neuralgię nerwu i bóle są mniejsze i rzadziej występują myślę że ten lek mi odpowiada zobaczymy po dłuższym zażywaniu a co do tycia to jak mnie boli to nie jem, ale nie tyję tylko
  chudnę a jak przestaje brać to nadrabiam ale jedzeniem i trochę przytyję ale bez przesady .

 10. Czy dulsevia komuś pomogła na neuralgię po odleżynie między pośladkami ,rwanie pieczenie szczypanie biorę już miesiąc i nie ma poprawy może ktoś coś takiego miał ,proszę o jakąś ingormację będę bardzo wdzięczna

   • Ludzoe..wu straszne bzdiry wypisujecie. Jakie tycie!!?
    Bwz urazy…ale jak przytylas to dlatego zebwiecej jadlas i to nie przez duleksytyne.
    Duleksytyna NIE POWODUJE TYCIA. Idzcie do spejalisty po porade a nie słuchacie bzdur od osob na forach…
    Jam biorw dulsevie ponad rok i nawet 1 kg nie przytylam…
    Jak ktos tyje to bie przez leki!!!!!!

     • Ja biorę dulsevie 60 juz ze 2 lata na depresje. Lek jest naprawdę dobry. Tylko jak z rożnych powodów odstawisz go na 3-4 dni to jest masakra. Jedyny skutek uboczny jaki zauwazyłem to obnizone libido niestety :(. W moim przypadku problemy z wagą nie mają miejsca. Raz, z roztargnienia, zapomniałem zabrac leku na wyjazd słuzbowy. Ostrzegam wszystkich – nie zapominajcie. Po 2 dniach zaczęła sie jazda. Miałem takie pulsujące zawroty głowy, jakbym odpływał. Nudnosci na maksa :/. Na szczescie wszystko mija bardzo szybko zaraz po wznowieniu brania leku.

    • wlasnie dostalam ten lek i pytanie o tycie to podstawowe pytanie jakie zadaje lekarzowi. Ja bralam juz wszystko prawie: wenle, prozaki, zolofty, triticco, cital po 5 latach przytylam w sumie 40 kg… 2 lata temu odstawilam cale to g…no i schudlam juz 20 kg… i niech mi nikt nie mowi ze to nie leki!!!! nie nie bylam na diecie… jadlam tak jak zawsze w ciagu tylko 7 lat a wahania takie jak opisalam. jednak nadal mam depre i leki i wlasnie dostalam dulsevie, ale boje sie brac przez to cholerne tycie!!! nie tyje tylko od xanaxu i kocham ten lek bardzoooooooo. niestety uzaleznia i nie chca mi go przepisywac. a to jedyny jaki dziala i to dziala cuda!!

 11. Na moje bóle rąk bardzo mi pomaga ten lek jest świetny. Bardużo jestem zadowolona bo mogę normalnie funkcjonować.

Please enter your comment!
Please enter your name here