Duloksetyna - opis substancji i lista leków

Duloksetyna – lek przeciwdepresyjny, zwany również inhibiotrem wychwytu zwrotnego serotoniny. Mechanizm działania duloksetyny polega na zwiększeniu zewnątrzkomórkowego stężenia serotoniny i noradrenaliny w różnych częściach mózgu. Wskazaniem do stosowania duloksetyny jest leczenie depresji, uogólnionych zaburzeń lękowych oraz leczenie bólu w neuropatii cukrzycowej.

Duloksetyna dostępna jest w postaci tabletek i kapsułek dojelitowych. Dawka leku dobierana jest indywidualnie i może się różnić w zależności od stanu pacjenta. Zazwyczaj po 2 – 4 tygodniach od rozpoczęcia terapii lekiem zauważalna jest odpowiedź na leczenie. Leczenie należy kontynuować kilka miesięcy, aby uniknąć nawrotów choroby. 

Możliwe działania niepożądane: ból głowy, senność, nudności, suchość w jamie ustnej, zmniejszenie apetytu, bezsenność, pobudzenie, zmniejszenie popędu płciowego, lęk, nietypowe sny, zawroty głowy, letarg, niewyraźne widzenie, szumy uszne, kołatanie serca, zaparcie, ból brzucha, biegunka, wymioty, niestrawność. Działania niepożądane zazwyczaj ustępują w miarę kontynuowania leczenia.

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik