Duloxetine Zentiva

Duloxetine Zentiva to lek przeciwdepresyjny, który zawiera substancję czynną duloksetynę. Duloksetyna zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym. Lek jest wskazany do leczenia dużych zaburzeń depresyjnych, bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej oraz zaburzeń lękowych uogólnionych. Jest dostępny na receptę i przeznaczony do stosowania u dorosłych.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Duloxetine Zentiva zawiera substancję czynną duloksetynę. Duloxetine Zentiva zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym.

Lek Duloxetine Zentiva wskazany jest u dorosłych w leczeniu:
depresji;
• zaburzeń lękowych uogólnionych (przewlekłe uczucie lęku lub nerwowość);
• bólu w neuropatii cukrzycowej (opisywanego zwykle jako palący, przeszywający, kłujący, rwący lub ból porównywany do porażenia prądem. W określonej części ciała może nastąpić utrata czucia, lub mogą wystąpić odczucia dotyku, ciepła lub chłodu, a nacisk może wywoływać ból).

U większości osób z depresją lub lękiem lek Duloxetine Zentiva zaczyna działać w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia leczenia, jednak może to potrwać od 2 do 4 tygodni zanim nastąpi poprawa.

Jeśli po upływie tego czasu nie nastąpiła poprawa należy zwrócić się do lekarza. Nawet jeżeli nastąpi poprawa stanu pacjenta, lekarz może zalecić kontynuowanie przyjmowania leku Duloxetine Zentiva, aby zapobiec nawrotowi depresji lub lęku.

U osób z bólem w neuropatii cukrzycowej poprawa stanu może nastąpić po kilku tygodniach. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli poprawa nie nastąpiła po upływie 2 miesięcy.

Skład

Substancją czynną leku jest duloksetyna. Każda kapsułka zawiera duloksetyny chlorowodorek, którego ilość odpowiada 30 lub 60 mg duloksetyny.

Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki: sacharoza, skrobia kukurydziana, hypromeloza, talk, octano-bursztynian hypromelozy, trietylu cytrynian.

Otoczka kapsułki:
Duloxetine Zentiva 30 mg:
Wieczko kapsułki: indygotyna (E132), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna
Korpus kapsułki: tytanu dwutlenek (E171), żelatyna

Duloxetine Zentiva 60 mg:
Wieczko kapsułki: indygotyna (E132), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna
Otoczka kapsułki: żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna

Dawkowanie

Lek Duloxetine Zentiva przyjmuje się doustnie. Kapsułkę należy połykać w całości popijając wodą.

Leczenie depresji i bólu w neuropatii cukrzycowej:
Zwykle stosowana dawka leku Duloxetine Zentiva to 60 mg przyjmowane raz na dobę. Jednakże, lekarz zaleci dawkę odpowiednią dla każdego pacjenta.

Leczenie zaburzeń lękowych uogólnionych:
Zwykle stosowana dawka początkowa leku Duloxetine Zentiva to 30 mg raz na dobę. U większości pacjentów dawka jest następnie zwiększana do 60 mg raz na dobę. Jednakże, lekarz zaleci odpowiednią dawkę dla każdego pacjenta. Dawka może być zwiększona aż do 120 mg w zależności od reakcji pacjenta na lek Duloxetine Zentiva.

Przyjmowanie leku Duloxetine Zentiva codziennie o tej samej porze dnia pomoże pamiętać o jego zażyciu.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy przyjmować lek Duloxetine Zentiva. Nie należy przerywać stosowania leku Duloxetine Zentiva lub zmieniać stosowanej dawki bez konsultacji z lekarzem. Istotne jest właściwe leczenie choroby, aby pacjent poczuł się lepiej. W przypadku braku leczenia stan pacjenta może się utrzymywać, a także może się nasilić i stać się trudny do leczenia.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Duloxetine Zentiva należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania to: senność, śpiączka, zespół serotoninowy (rzadko występująca reakcja, która może powodować uczucie nadmiernego zadowolenia, senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, niepokój, wrażenie upojenia alkoholowego, gorączkę, pocenie się lub sztywność mięśni), drgawki, wymioty i szybka akcja serca.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Duloxetine Zentiva można przyjmować w czasie posiłków lub między posiłkami. Należy zachować ostrożność, spożywając alkohol podczas przyjmowania leku Duloxetine Zentiva.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
• Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeżeli podczas stosowania leku Duloxetine Zentiva zajdzie w ciążę lub planuje zajść w ciążę. Pacjentka może przyjmować lek Duloxetine Zentiva dopiero po omówieniu z lekarzem spodziewanych korzyści z leczenia i możliwego zagrożenia dla nienarodzonego dziecka.

Pacjentka powinna poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Duloxetine Zentiva. Stosowanie w trakcie ciąży podobnych leków (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) może zwiększać ryzyko ciężkiego stanu u dzieci, nazywanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków, powodującego szybszy oddech u dziecka i sinicę. Takie objawy występują zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeśli pacjentka stwierdzi ich wystąpienie u swojego dziecka, powinna natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Jeśli pacjentka przyjmuje lek Duloxetine Zentiva pod koniec trwania ciąży, takie objawy mogą wystąpić u jej dziecka w chwili urodzenia. Zwykle występują w chwili urodzenia lub w ciągu kilku dni po urodzeniu. Objawy mogą obejmować wiotkość mięśni, drżenie, drżączkę, trudności w karmieniu, trudności w oddychaniu i napady drgawek. Jeśli pacjentka stwierdzi wystąpienie któregokolwiek z tych objawów lub martwi ją stan zdrowia dziecka, powinna zwrócić się do lekarza lub położnej z prośbą o pomoc.

• Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli karmi piersią. Nie jest zalecane stosowanie leku Duloxetine Zentiva w okresie karmienia piersią. Kobiety karmiące piersią powinny zwrócić się do lekarza lub farmaceuty po poradę.

Ulotka Duloxetine Zentiva

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Duloxetine Zentiva (forum)

Stosujesz Duloxetine Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Duloxetine Zentiva”

 1. właśnie ja mam takie szumy a przy zwiększeniu duloksetyny na 6omg chyba jeszcze większe. Nie wiem co robić czy to minie czy już nie :(

  Odpowiedz
 2. Zażywalam duloksetynę przez ponad 4 miesiące. Niestety dolegliwosci nerwicowe w postaci silnych szumów usznych nasilały się. W końcu zaczęły sie reakcje alergiczne, świądy skóry. Nie moge jeśc jabłek, bo zaraz kłuje mnie skóra na rękach. Odstawiłam, a dolegliwości nie ustąpiły. I tak juz umrę z tym świstem i hukiem w głowie. Nie moge uwierzyć w to, że te preparaty psychiatryczne ludziom pomagają.

  Odpowiedz
  • Mi na depresję z uciążliwym szumem w uchu pomogła welafaksyna i doraźnie alprox. Było ciężko to wytrzymać, ale minęło i przez 12 lat jak na razie nie wróciło.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Duloxetine Zentiva. Podziel się doświadczeniami na forum.