Konsultacja merytoryczna:

Duloxetine Actavis

Lek Duloxetine Actavis zawiera substancję czynną duloksetynę. Duloxetine Actavis zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym.

Duloxetine Actavis jest doustnym lekiem stosowanym w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) u kobiet.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem zdrowotnym charakteryzującym się mimowolnym popuszczaniem lub wyciekaniem moczu w czasie wykonywania wysiłku fizycznego lub takich czynności jak śmiech, kaszel, kichanie, podnoszenie przedmiotów i ćwiczenia fizyczne.

Uważa się, że działanie leku Duloxetine Actavis polega na wzmacnianiu siły mięśni zapobiegających wyciekowi moczu podczas śmiechu, kichania lub wysiłku fizycznego.

Skuteczność Duloxetine Actavis jest większa, jeżeli lek jest stosowany jednocześnie z programem ćwiczeń mięśni dna miednicy.

Jaki jest skład Duloxetine Actavis, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest duloksetyna. Każda kapsułka zawiera 20 mg lub 40 mg duloksetyny (w postaci chlorowodorku).

Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki: sacharoza, ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana), hypromelozy ftalan (HP-55), hypromeloza (E15 LV), trietylu cytrynian, hydroksypropyloceluloza, talk
Osłonka kapsułki 20 mg: błękit brylantowy FCF (E 133), tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza (E 464)
Osłonka kapsułki 40 mg: tytanu dwutlenek (E 171), żółcień pomarańczowa FCF (E 110), żółcień chinolinowa (E 104), hypromeloza (E 464)
Tusz: szelak, glikol propylenowy, żelaza tlenek czarny (E 172), potasu wodorotlenek.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Duloxetine Actavis – jak stosować ten lek?

Lek Duloxetine Actavis przyjmuje się doustnie. Kapsułkę należy połykać w całości, popijając wodą.

Zalecana dawka leku to 40 mg przyjmowane dwa razy na dobę (rano i późnym popołudniem lub wieczorem). Lekarz może zdecydować o rozpoczęciu leczenia od dawki 20 mg dwa razy na dobę przez 2 tygodnie, a następnie zwiększyć dawkę do 40 mg dwa razy na dobę.

Przyjmowanie leku Duloxetine Actavis codziennie o tej samej porze dnia pomoże pamiętać o jego stosowaniu.

Nie należy przerywać stosowania leku Duloxetine Actavis ani zmieniać dawki bez konsultacji z lekarzem. Aby pacjentka poczuła się lepiej, ważne jest aby była prawidłowo leczona. Bez leczenia nie nastąpi poprawa, a także stan pacjentki może się pogorszyć i stać się trudny do leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Duloxetine Actavis należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania to: senność, śpiączka, zespół serotoninowy (rzadka reakcja, która może powodować uczucie nadmiernego zadowolenia, senność, nieporadność, niepokój ruchowy, wrażenie upojenia alkoholowego, gorączkę, pocenie się lub sztywność mięśni), drgawki, wymioty i szybka akcja serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Duloxetine Actavis – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Duloxetine Actavis można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Należy zachować szczególną ostrożność, spożywając alkohol podczas przyjmowania leku Duloxetine Actavis.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Duloxetine Actavis w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeżeli podczas stosowania leku Duloxetine Actavis zajdzie w ciążę lub planuje zajść w ciążę. Pacjentka może przyjmować lek Duloxetine Actavis dopiero po omówieniu z lekarzem spodziewanych korzyści z leczenia i możliwego zagrożenia dla nienarodzonego dziecka.

Pacjentka powinna poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Duloxetine Actavis. Stosowanie w trakcie ciąży podobnych leków (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) może zwiększać ryzyko ciężkiego stanu u dzieci, nazywanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków, powodującego szybszy oddech u dziecka i sinicę. Takie objawy występują zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeśli pacjentka stwierdzi ich wystąpienie u swojego dziecka, powinna natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Jeśli pacjentka przyjmuje lek Duloxetine Actavis pod koniec ciąży, jej dziecko może wykazywać niepokojące objawy. Zwykle występują one w chwili urodzenia lub w ciągu kilku dni po urodzeniu. Objawy mogą obejmować wiotkość mięśni, drżenie, drżączkę, trudności w karmieniu, problemy z oddychaniem i napady drgawek. Jeśli pacjentka stwierdzi wystąpienie któregokolwiek z tych objawów lub martwi ją stan zdrowia dziecka, powinna zwrócić się do lekarza lub położnej z prośbą o pomoc.

Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli karmi piersią. Nie jest zalecane stosowanie leku Duloxetine Actavis w okresie karmienia piersią. Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty po poradę.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Duloxetine Actavis

Ulotka Duloxetine Actavis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Duloxetine Actavis, 20 mg, 40 mg, kapsułki dojelitowe, twarde (Duloxetinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 314.58 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Duloxetine Actavis m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Duloxetine Actavis, 20 mg, 40 mg, kapsułki dojelitowe, twarde (Duloxetinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 325.58 KB

Cena - ile kosztuje Duloxetine Actavis?

Cena Duloxetine Actavis i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Duloxetine Actavis.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Duloxetine Actavis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz