Bupropion Neuraxpharm

Bupropion Neuraxpharm to lek przeciwdepresyjny dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną bupropion, która oddziałuje z substancjami chemicznymi w mózgu nazywanymi noradrenaliną i dopaminą. Lek jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresji. Zalecana dawka początkowa to 150 mg raz dziennie, a w przypadku braku poprawy po 4 tygodniach, dawkę można zwiększyć do 300 mg raz dziennie.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Bupropion Neuraxpharm jest przepisanym przez lekarza lekiem do leczenia depresji. Oddziałuje on z substancjami chemicznymi w mózgu nazywanymi noradrenaliną i dopaminą, których działanie jest związane z depresją.

Skład

Substancją czynną leku jest bupropionu chlorowodorek.

Bupropion Neuraxpharm, 150 mg
Każda tabletka zawiera 150 mg bupropionu chlorowodorku (co odpowiada 130,20 mg bupropionu).

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: powidon K 90, sodu stearylofumaran.
Otoczka: etyloceluloza, hydroksypropyloceluloza, kwasu metakrylowego i akrylanu etylu kopolimer (1:1) typ A, krzemionka koloidalna bezwodna, makrogol 1500, trietylu cytrynian, hypromeloza, makrogol 400, makrogol 8000.

Bupropion Neuraxpharm, 300 mg
Każda tabletka zawiera 300 mg bupropionu chlorowodorku (co odpowiada 260,40 mg bupropionu).

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: powidon K 90, cysteiny chlorowodorek jednowodny, krzemionka koloidalna bezwodna, glicerolu dibehenian, magnezu stearynian.
Otoczka: etyloceluloza 100 mPas, powidon K 90, makrogol 1450, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30% zawierający sodu laurylosiarczan i polisorbat 80, krzemionka koloidalna uwodniona, trietylu cytrynian.
Tusz: szelak, żelaza tlenek czarny(E 172) i glikol propylenowy.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Lekarz prowadzący zaleca dawkę indywidualnie dla pacjenta. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Poprawa samopoczucia pacjenta może nastąpić dopiero po pewnym czasie. Pełne działanie leku może ujawnić się dopiero po upływie kilku tygodni lub miesięcy. Nawet gdy pacjent zacznie czuć się lepiej, lekarz prowadzący może zalecić dalsze stosowanie leku Bupropion Neuraxpharm, aby zapobiec nawrotowi depresji.

Jakie dawki należy przyjmować
Zazwyczaj zalecana dawka dla dorosłych to jedna tabletka 150 mg jeden raz na dobę.

Lekarz prowadzący może zalecić zwiększenie dawki do 300 mg jeden raz na dobę, jeżeli po kilku tygodniach leczenia u pacjenta nie następuje poprawa.

Dawkę leku Bupropion Neuraxpharm należy przyjmować rano. Nie należy przyjmować leku Bupropion Neuraxpharm częściej niż raz na dobę.
Butelka zawiera mały szczelnie zamknięty środek zawierający węgiel drzewny i żel krzemionkowy, aby tabletki były suche. Przechowywać środek w butelce. Nie należy połykać.

Tabletka pokryta jest otoczką, która powoli uwalnia lek do przewodu pokarmowego. Pacjent może zauważyć w stolcu coś, co wygląda jak tabletka. Jest to pusta otoczka, która została wydalona z organizmu.

Tabletki leku Bupropion Neuraxpharm powinny być połykane w całości. Nie należy ich żuć,
rozkruszać ani dzielić – jeżeli do tego dojdzie, istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, ze względu na zbyt szybkie uwolnienie się leku do organizmu. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym napadów drgawkowych.

Dla niektórych pacjentów dawka 150 mg jeden raz na dobę jest wystarczająca przez cały okres leczenia. Lekarz prowadzący może zalecić takie dawkowanie, jeśli pacjent ma chorą wątrobę lub nerki.

Jak długo stosować leczenie
Tylko lekarz wspólnie z pacjentem może zadecydować, jak długo stosować leczenie lekiem Bupropion Neuraxpharm. Mogą minąć tygodnie lub miesiące, zanim zaobserwuje się jakąkolwiek poprawę. Pacjent powinien regularnie konsultować z lekarzem prowadzącym objawy depresji, aby można było zadecydować, jak długo powinien być leczony. Jeżeli pacjent poczuje się lepiej, lekarz prowadzący może zalecić dalsze stosowanie leku Bupropion Neuraxpharm, aby zapobiec nawrotowi depresji.

Przedawkowanie

Zażycie zbyt wielu tabletek może wywołać drgawki lub napad drgawkowy. Nie zwlekać. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Jedzenie i picie (alkohol)

Alkohol może wpływać na działanie leku Bupropion Neuraxpharm i ich jednoczesne przyjęcie może, choć rzadko, powodować nerwowość lub zmieniać stan psychiczny. Niektórzy pacjenci stają się bardziej wrażliwi na alkohol podczas przyjmowania leku Bupropion Neuraxpharm. Lekarz może zalecić rezygnację z picia alkoholu (piwa, wina, wódki) albo znaczne ograniczenie jego spożycia podczas przyjmowania leku Bupropion Neuraxpharm. Jeżeli pacjent pije aktualnie duże ilości alkoholu, nie należy nagle zaprzestawać picia, gdyż może to wywołać napad drgawkowy.

Należy porozmawiać z lekarzem o piciu alkoholu przed rozpoczęciem przyjmowania leku Bupropion Neuraxpharm.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy przyjmować leku Bupropion Neuraxpharm w czasie ciąży, gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Niektóre, ale nie wszystkie, badania wskazują na zwiększone ryzyko wad wrodzonych, szczególnie wad serca, u dzieci, których matki stosowały lek Bupropion Neuraxpharm. Nie wiadomo, czy było to spowodowane stosowaniem tego właśnie leku.

Składniki leku Bupropion Neuraxpharm mogą przenikać do mleka matki. Przed zastosowaniem leku Bupropion Neuraxpharm należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Bupropion Neuraxpharm


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Bupropion Neuraxpharm (forum)

Stosujesz Bupropion Neuraxpharm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Bupropion Neuraxpharm”

  1. Nie polecam osobom z zaburzeniami lękowymi, ponieważ lek nasila niepokój. Wcześniej brałam Effectin przez 3 lata i Brintellix przez rok i czułam się na nich dobrze, zanim nie pojawił się nawrót choroby i wskazana była zmiana leku. Jeżeli masz podobną historię leczenia, nie polecam tego leku. Teraz dostałam lek Dulsevia (inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, a nie jak Bupropion, który oddziałuje z noradrenaliną i dopaminą) i w ciągu kilku dni odczułam znaczną poprawę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Bupropion Neuraxpharm. Podziel się doświadczeniami na forum.