Konsultacja merytoryczna:

Forxiga

Lek Forxiga zawiera substancję czynną, dapagliflozynę. Należy do grupy leków nazywanych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

• Są to leki stosowane doustnie w cukrzycy.
• Ich działanie polega na zmniejszeniu stężenia cukru (glukozy) we krwi.

Lek Forxiga jest stosowany w leczeniu cukrzycy zwanej cukrzycą typu 2 u pacjentów dorosłych (w wieku 18 lat i starszych). Cukrzyca typu 2 to rodzaj cukrzycy, który zwykle występuje u starszych pacjentów. U pacjentów z cukrzycą typu 2 trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny lub organizm nie reaguje na wytworzoną insulinę, przez co znacznie zwiększa się stężenie cukru we krwi.

Lek Forxiga powoduje, że nadmiar cukru jest wydalany z organizmu wraz z moczem.
• Lek Forxiga jest stosowany, kiedy nie można uzyskać właściwej kontroli choroby po zastosowaniu innych leków przeciwcukrzycowych, diety i wysiłku fizycznego.
• Lekarz może zalecić stosowanie leku Forxiga samego, jeśli pacjent nie toleruje metforminy, lub z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Może to być inny lek stosowany doustnie i (lub) insulina podawana we wstrzyknięciach.

Istotne jest kontynuowanie diety i wysiłku fizycznego zaleconych przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.

Jaki jest skład Forxiga, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest dapagliflozyna.
Jedna tabletka powlekana Forxiga 5 mg zawiera dapagliflozyny propanodiol jednowodny odpowiadający 5 mg dapagliflozyny.
Jedna tabletka powlekana Forxiga 10 mg zawiera dapagliflozyny propanodiol jednowodny odpowiadający 10 mg dapagliflozyny.

• Inne składniki leku to
− Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (E460i), laktoza bezwodna, krospowidon (E1201), krzemu dwutlenek (E551), magnezu stearynian (E470b).
− Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Forxiga – jak stosować ten lek?

Lek Forxiga należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Jaką ilość leku stosować
• Zalecana dawka to 10 mg tabletka raz na dobę.
• Lekarz może zalecić rozpoczęcie leczenie od dawki 5 mg, jeśli u pacjenta występują choroby wątroby.
• Lekarz przepisze dawkę właściwą dla pacjenta.

Stosowanie leku
• Tabletkę należy połknąć w całości popijając połową szklanki wody.
• Tabletki można zażywać w trakcie i między posiłkami.
• Tabletkę można zażywać o każdej porze dnia. Jednak należy postarać się zażywać ją o tej samej porze każdego dnia. To pomoże pamiętać o jej zastosowaniu.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Forxiga wraz z innymi lekami, aby zmniejszyć stężenie cukru we krwi. Mogą być to leki stosowane doustnie lub insulina podawana we wstrzyknięciu. Należy pamiętać, aby stosować te leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomoże to uzyskać najlepsze wyniki leczenia.

Dieta i ćwiczenia
Aby właściwie kontrolować cukrzycę, należy nadal stosować właściwą dietę i uprawiać ćwiczenia, nawet jeśli pacjent stosuje ten lek. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki dotyczących diety i ćwiczeń. Szczególnie, jeśli pacjent znajduje się na diecie cukrzycowej kontrolującej masę ciała, powinien kontynuować dietę podczas stosowania leku Forxiga.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Forxiga, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Forxiga – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Forxiga w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje ciążę lub karmi piersią, przed zastosowaniem leku Forxiga należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, powinna przerwać stosowanie leku Forxiga, ponieważ nie zaleca się jego stosowania w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić najlepszy sposób kontroli glikemii podczas ciąży.

Jeśli pacjentka karmi lub chciałaby karmić piersią, powinna o tym powiedzieć lekarzowi, zanim zacznie przyjmować lek Forxiga. Nie należy stosować leku Forxiga podczas karmienia piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka karmiących matek.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Forxiga

Ulotka Forxiga – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

FORXIGA, 5 mg; 10 mg, tabletki powlekane (Dapagliflozyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 236 razy

Rozmiar plku 161.16 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Forxiga m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

FORXIGA, 5 mg; 10 mg, tabletki powlekane (Dapagliflozyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 111 razy

Rozmiar plku 469.87 KB

Cena - ile kosztuje Forxiga?

Cena Forxiga i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Forxiga.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Forxiga? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

19 komentarzy do “Forxiga”

 1. Po 5 dniach stosowania bardzo częste oddawanie moczu a cukru to ja takiego nigdy w życiu nie miałem na czczo 120-130 a po posiłkach ponad 200 .wracam na trajente .forxiga tragedia .

  Odpowiedz
 2. Przewlekle zapalenie cewki moczowej, zapalenie prącia, napletka po miesiącu brania. Zero seksu! Brałem Ristfor i Metformax i było ok z cukrem teraz szaleje od 80 do nawet 200. Kardiolog chce być mądrzejszy od diabetologa. Polska służba zdrowia.

  Odpowiedz
 3. Marianna biorę forxige od 2 tygodni.Schudlam 2 kg i czuję się dobrze,cukry utrzymują się od 100 do 160.Mam problemy ze snem.

  Odpowiedz
 4. Brałam Trajente która oprócz tego, że nie regulowała poziomu cukru to miala wysoka cenę. Przeszłam na Forxige i apiat abratno – cena wysoka i zero korzyści – cukru nie obniża za to odczuwam świąd waginy. Po każdym oddaniu moczu musxe stosować płyń i bidette. Jacy diabetolodzy takie i leki.

  Odpowiedz
 5. Ja brałam forxigę parę miesięcy , czułam się fatalnie , niepokój dziwne podekscytowanie nie mogłam spać ani się nad niczym skupić, po odstawieniu leku wszystko minęło .

  Odpowiedz
 6. Biorę lek od marca (4 miesiące ) -schudłam 9 kilogramów , na poziom cukru wpłynął pozytywnie ale nie spektakularnie. Powracające co 2-3 tygodnie infekcje intymne ,lekarz zaordynował probiotyk oraz zakwaszanie organizmu wit C 2000 codziennie. Trochę pomaga .

  Odpowiedz
 7. Zaczęłam kurację tym lekiem jest bardzo skuteczny cukier był w normie około 100 rano 140 poposilkach jednak pomimo higieny przytrafiło się grzybica narządów rodnych.zaprzestalam brania leku wszystko powróciło do normy po odpowiednim leczeniu.Podjelam jeszcze dwie próby zastosowania leku lecz po 3 dniach powracaly. zakarzenia nie do zniesienia odstawiłam wróciłam do leku ristfor cukry są wyższe ale nie ma niepożądanych skutków.Mam ograniczony dostęp do diabetologia więc nie skonsultowalam tamtego leku jeżeli czegoś się dowiem to dam znac

  Odpowiedz
 8. Biorą forxige półtora roku waga poleciała w dół 15 kg lecz stopniowo ,samopoczucie rewelacja piję dużo wody aby nerki miały czym pracować niestety od dwóch miesięcy mam zaparcia i wiążę to z przyjmowaniem leku

  Odpowiedz
 9. Ja biorę ten lek 16 dni
  Cukier pojawil się w moczu 0,48 ,jestem śpiąca mam zawroty głowy. Schudlam 3 kg .pierwsze 3 dni często siusialam. Teraz już nie. Trzeba dużo pić aby oczyścić cukier z moczem. Bd póki co brała chyba ,że się pogorszy.

  Odpowiedz
 10. Biorę prawie miesiąc znacznej poprawy nie widzę pomimo utrzymywania higieny po tygodniu wystąpiło zakażenie grzybica pochwy.pobiore jeszcze z miesiąc i udam się do Pana doktora.

  Odpowiedz
 11. Zażywam lek od 5 lat (od początku choroby). Bardzo skuteczny. Hemoglobina glikowana 5,9. Zero skutków ubocznych. Szkoda tylko, że ceny leku ciągle skaczą. Są wysokie. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa refundacja mi się nie należy i raczej nie będzie należała – od początku kuracja lekami była skuteczna, a aby dostać zniżkę powinna co najmniej przez pierwsze 6 miesięcy być nieskuteczna… Idiotyzm. Cudowne państwo PIS

  Odpowiedz
  • No u mnie też masakra,,, takiej grzybica i stanu zapalnego doktor dawno nie widział. Owszem ładnie czułam i cukry mniejsze ale nie da się tych tabletek brać

   Odpowiedz
 12. Lek pomogl mi na stezeni cukru we krwi ( znacznie obnizyl) ale infekcje drog rodnych nie do wytrzymania , poza tym sikanie non stop
  w dzie i w nocy , Nie polecam tego leku !

  Odpowiedz
 13. u mnie na cukier nie zadziałał sikanie co godzinę obojętnie czy to dzień czy noc po 10 dniach brania wylądowałem u wenerologa z kłopotami z ptakiem z jakimś zakażeniem i proszę nie piszcie o braku higieny bo się wk,,,,,wie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz