Ibufarmalid

Ibufarmalid to lek dostępny bez recepty, który zawiera ibuprofen jako substancję czynną. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w celu łagodzenia objawów takich jak ból głowy, ból zębów, ból mięśni, ból stawów oraz gorączka. Może być również stosowany do łagodzenia bolesnych miesiączek oraz stanów gorączkowych różnego pochodzenia.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną leku Ibufarmalid jest ibuprofen.

Lek Ibufarmalid należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) działających przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Lek Ibufarmalid stosowany jest w objawowym leczeniu:
• Gorączki,
• Bólów różnego pochodzenia o nasileniu małym do umiarkowanego, takich jak: bóle zębów, bóle pooperacyjne, bóle głowy (włącznie z migreną), bóle towarzyszące miesiączkowaniu, bóle mięśni, stawów i kości (bóle pleców, drobne urazy takie jak zwichnięcia i naciągnięcia),
• Stanów bólowych (np. ból gardła i ból ucha) towarzyszących zapaleniu gardła, zapaleniu migdałków i zapaleniu ucha.

Skład

Ibufarmalid, 100 mg/ 5ml, zawiesina doustna
Substancją czynną leku jest ibuprofen.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
sodu benzoesan (E 211), kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, sacharyna sodowa, sodu chlorek, hypromeloza 15cP, guma ksantan, maltitol ciekły, glicerol, aromat truskawkowy*, woda oczyszczona

*zawiera substancje identyczne z naturalnymi aromatami, naturalne aromaty, maltodekstrynę, cytrynian trietylu, glikol propylenowy i alkohol benzylowy.

Ibufarmalid, 400 mg/ 10 ml, zawiesina doustna
Substancją czynną leku jest ibuprofen.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
sodu benzoesan (E 211), kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, sacharyna sodowa, sodu chlorek, hypromeloza 15cP, guma ksantan, maltitol ciekły, glicerol, aromat truskawkowy*, taumatyna, woda oczyszczona

*zawiera substancje identyczne z naturalnymi aromatami, naturalne aromaty, maltodekstrynę, cytrynian trietylu, glikol propylenowy i alkohol benzylowy.

Dawkowanie

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższych ulotkach lub charakterystykach.

Przedawkowanie

Przypadki przedawkowania występują rzadko, jeśli przypadkowo została przyjęta zbyt duża dawka leku Ibufarmalid, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

U większości pacjentów mogą wystąpić: nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu, biegunka, szumy uszne, ból głowy, krwawienie z przewodu pokarmowego.

Ciężkie zatrucie wpływa na układ nerwowy i objawia się sennością, a bardzo rzadko także pobudzeniem i zaburzeniami orientacji lub śpiączką. Bardzo rzadko mogą wystąpić drgawki. Ponadto mogą również wystąpić: zakwaszenie krwi, zaburzenia krzepnięcia krwi, nagła niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby. U pacjentów z astmą może wystąpić nasilenie objawów astmy.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Ibufarmalid należy przyjmować popijając wodą.

U osób z dolegliwościami przewodu pokarmowego zaleca się przyjmowanie leku Ibufarmalid podczas posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ciąży nie zaleca się stosowania Ibufarmalid.
Podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży stosowanie leku Ibufarmalid jest przeciwwskazane, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań u matki i dziecka w okresie przed i po porodzie.

Karmienie piersią
Ibuprofen może w niewielkich ilościach przenikać do mleka matki.

Jak dotąd, nie są znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych u dzieci karmionych piersią.
Przerwanie karmienia piersią nie jest konieczne w trakcie krótkotrwałego leczenia ibuprofenem w zalecanych dawkach.

Ulotka Ibufarmalid


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Ibufarmalid (forum)

Stosujesz Ibufarmalid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Ibufarmalid. Podziel się doświadczeniami na forum.