Axoprofen

Lek Axoprofen zawiera ibuprofen, który należy do grupy leków zwanej niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które działają poprzez zmniejszanie bólu, stanu zapalnego i gorączki.

Lek Axoprofen stosuje się w następujących przypadkach:
• gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego)
• bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak:
 bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych
 bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia)
 bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne
 bóle na skutek ząbkowania, bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych
 bóle głowy (włącznie z migreną)
 bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Jaki jest skład Axoprofen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każde 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to: glikol propylenowy, kwas cytrynowy bezwodny, sodu benzoesan (E 211), sacharyna sodowa, sodu cytrynian, sorbitol 70%, glicerol, guma ksantan, polisorbat 80, aromat pomarańczowy, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Axoprofen – jak stosować ten lek?

Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.

Dawkowanie leku może różnić się w zależności od pacjenta, jego wieku oraz schorzenia.

Każde 5 ml zawiesiny zawiera 100 mg ibuprofenu.
Lek nie zawiera cukru, dlatego może być przyjmowany przez pacjentów chorujących na cukrzycę.

Przed użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się podawania leku Axoprofen dzieciom w wieku poniżej 3 miesięcy lub o masie ciała poniżej 5 kg, z powodu braku wystarczających danych dotyczących stosowania w tej grupie wiekowej.

Dzieciom w wieku poniżej 6 miesięcy można podać lek tylko po konsultacji z lekarzem.

Nie stosować u dzieci w wieku od 3 do 6 miesięcy dłużej niż 24 godziny. Jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach stosowania leku należy poradzić się lekarza.

Nie stosować u dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy dłużej niż 3 dni. Jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 3 dniach stosowania leku należy poradzić się lekarza.

Nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku.

Zalecana dawka dobowa leku wynosi 20 do 30 mg/kg masy ciała, podawana w 3 lub 4 podzielonych dawkach. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 6 godzin przerwy.
• Niemowlęta w wieku od 3 do 6 miesięcy (masa ciała powyżej 5 kg): 2,5 ml (50 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Niemowlęta w wieku od 6 do 12 miesięcy (masa ciała 7 kg-9 kg): 2,5 ml (50 mg ibuprofenu) – 3-4 razy na dobę.
• Dzieci w wieku od 1 do 3 lat (masa ciała 10 kg-15 kg): 5 ml (100 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Dzieci w wieku od 4 do 6 lat (masa ciała 16 kg-20 kg): 7,5 ml (150 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Dzieci w wieku od 7 do 9 lat (masa ciała 21 kg-29 kg): 10 ml (200 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Dzieci w wieku od 10 do 12 lat (masa ciała 30 kg-40 kg): 15 ml (300 mg ibuprofenu) – 3 razy na dobę.
• Dzieci w wieku powyżej 12 lat (masa ciała powyżej 40 kg): 15 ml (300 mg ibuprofenu) – 3-4 razy na dobę.

Stosowanie u pacjentów dorosłych
W przypadku pacjentów dorosłych zaleca się stosowanie innych postaci farmaceutycznych ibuprofenu w dawce 200 mg, 400 mg lub 600 mg. Jednakże w przypadku istniejącego problemu połykania, lek w postaci zawiesiny może być podawany 4 razy na dobę po 15 ml (co odpowiada 300 mg ibuprofenu).

W przypadku pacjentów dorosłych i młodzieży maksymalna zalecana dawka to 1200 mg na dobę. Jeżeli konieczne jest stosowanie leku dłużej niż 3 dni w przypadku konieczności obniżania gorączki lub dłużej niż 4 dni w przypadku leczenia bólu, lub stan pacjenta się pogorszy należy skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma potrzeby dostosowania dawkowania, poza przypadkami niewydolności nerek lub wątroby. W takim przypadku dawka powinna zostać ustalona indywidualnie.

Jeśli objawy nie ustąpiły lub nasilają się, należy skontaktować się z lekarzem. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy możliwy czas potrzebny do złagodzenia objawów.

Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.

Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa lub dozownik w formie strzykawki doustnej o pojemności 5 ml z podziałką ułatwiającą dawkowanie

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Axoprofen lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć.

Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Axoprofen – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować najlepiej po posiłku.

Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku Axoprofen, ponieważ może to spowodować nasilenie działań niepożądanych

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Axoprofen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
W pierwszych 6 miesiącach ciąży pacjentka nie powinna stosować tego leku, chyba że zaleci jej to lekarz. NIE stosować leku Axoprofen w ostatnich 3 miesiącach ciąży.

Karmienie piersią
Ibuprofen w niewielkim stopniu przenika do mleka matki i jest mało prawdopodobne, aby wpływał negatywnie na niemowlę, zwłaszcza jeśli jest stosowany przez krótki okres czasu.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Brak danych dotyczących wpływu leku Axoprofen na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Axoprofen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Axoprofen, 20 mg/ml, zawiesina doustna (Ibuprofenum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Axoprofen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Axoprofen Forte, 40 mg/ml, zawiesina doustna (Ibuprofenum)

Opinie o Axoprofen - forum pacjentów

Stosujesz Axoprofen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz