Byfonen

Byfonen to lek przeciwarytmiczny, który zawiera substancję czynną propafenon. Stosowany jest w leczeniu objawowych tachyarytmii nadkomorowych, takich jak częstoskurcz węzłowy, częstoskurcz nadkomorowy u pacjentów z zespołem Wolfa-Parkinsona-White’a (WPW), napadowe migotanie przedsionków oraz ciężkiej, zagrażającej życiu, objawowej tachyarytmii komorowej. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Substancją czynną jest ibuprofen. Należy on do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Byfonen jest stosowany w krótkotrwałym łagodzeniu objawów:
– bólu głowy i migreny

Byfonen jest wskazany do stosowania u dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat i masie ciała od 40 kg.

Skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu ( w postaci 684 mg ibuprofenu lizynianu).

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, kopowidon, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.

Otoczka tabletki (Opadry II White): hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), polidekstroza, talk, maltodekstryna, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.

Dawkowanie

Lek ten przeznaczony jest wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas konieczny dla złagodzenia objawów.

Stosowanie u dorosłych i młodzieży o masie ciała od 40 kg (w wieku od 12 lat):
• Należy przyjmować 1 tabletkę, popijając wodą, maksymalnie trzy razy na dobę, w zależności od potrzeb.
• Należy zachować odstęp co najmniej sześciu godzin pomiędzy kolejnymi dawkami.
• Nie przyjmować więcej niż trzy tabletki (1200 mg ibuprofenu) w ciągu 24 godzin.

Stosowanie u dzieci i młodzieży:
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat oraz młodzieży o masie ciała poniżej 40 kg.

Tabletki powlekane Byfonen mają na jednej stronie linię podziału. Linia podziału na tabletce tylko ułatwia jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia.

Czas leczenia
Jeśli konieczne jest stosowanie tego leku przez dłużej, niż 3 dni lub jeśli objawy nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leki Byfonen lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy podjąć w takim przypadku.

Objawy mogą obejmować nudności, bóle brzucha, biegunkę, szumy uszne, ból głowy, wymioty (mogą występować ślady krwi), krew w stolcu, dezorientację i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki zgłaszano występowanie senności, pobudzenie, dezorientację, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, spadek ciśnienia tętniczego, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, niebieskie przebarwienie skóry i błon śluzowych (sinica), utratę przytomności, śpiączkę, drgawki (głównie u dzieci), zwiększoną skłonność do krwawień, osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem. U osób chorujących na astmę możliwe jest zaostrzenie astmy.

Jedzenie i picie (alkohol)

Niektóre działania niepożądane, np. działania niepożądane dotyczące układu pokarmowego lub ośrodkowego układu nerwowego, występują z większym prawdopodobieństwem, kiedy łącznie z lekiem Byfonen spożywany jest alkohol.

Ciąża i karmienie piersią

Omawianego leku nie przyjmować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Należy unikać przyjmowania tego leku w pierwszych 6 miesiącach ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jedynie niewielka ilość ibuprofenu i produktów jego rozpadu przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Lek ten może być przyjmowany w okresie karmienia piersią, jeśli jest stosowany w zalecanej dawce przez możliwie najkrótszy czas.

Byfonen należy do grupy leków, które mogą upośledzać płodność kobiet. Działanie to przemija po odstawieniu leku.

Prowadzenie pojazdów

Brak danych.

Ulotka Byfonen

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Byfonen (forum)

Stosujesz Byfonen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Byfonen. Podziel się doświadczeniami na forum.