Konsultacja merytoryczna:

Efedoxin

Lek Efedoxin zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i pseudoefedryny chlorowodorek.

Ibuprofen należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). NLPZ zapewniają ulgę poprzez zmniejszenie bólu i obniżenie wysokiej temperatury ciała. Pseudoefedryny chlorowodorek należy do grupy substancji czynnych obkurczających naczynia krwionośne, które oddziałują na naczynia krwionośne w nosie w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa.

Lek Efedoxin jest stosowany w objawowym leczeniu niedrożności nosa występującej w przeziębieniu razem z bólem głowy i (lub) gorączką, u dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat.

Ten złożony produkt leczniczy należy stosować jedynie w przypadku niedrożności nosa, której towarzyszy ból głowy lub gorączka. W razie występowania tylko jednego z wymienionych objawów należy skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem w sprawie ewentualnego stosowania samego ibuprofenu lub pseudoefedryny.

W przypadku nasilenia objawów lub jeżeli wymagane jest stosowanie tego leku przez okres dłuższy niż 4 dni (u dorosłych) lub 3 dni (u młodzieży), konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Jaki jest skład Efedoxin, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są ibuprofen i pseudoefedryny chlorowodorek.

Każda tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan bezwodny, kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol 400, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Efedoxin – jak stosować ten lek?

Okres stosowania
Lek jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania. Lek należy przyjmować w najmniejszej dawce przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.

W przypadku nasilenia objawów lub jeżeli wymagane jest stosowanie tego leku przez okres dłuższy niż 4 dni (u dorosłych) lub 3 dni (u młodzieży), koniecznie jest skontaktowanie się z lekarzem.

Zalecana dawka
Zalecana dawka dla osób dorosłych i młodzieży w wieku od 15 lat to:
1 tabletka co 6 godzin, w razie potrzeby. W przypadku cięższych objawów 2 tabletki co 6 godzin, w razie potrzeby.

Nigdy nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 6 tabletek na dobę (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu i 180 mg pseudoefedryny chlorowodorku).

Sposób podawania:
Tabletki są przeznaczone do stosowanie doustnego. Należy je połykać w całości, nie rozgryzając, i popić dużą szklanką wody, najlepiej w czasie posiłku.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Efedoxin nie wolno podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się do lekarza, nawet w przypadku dobrego samopoczucia.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Efedoxin – czy mogę spożywać alkohol?

W czasie leczenia należy unikać spożywania alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Efedoxin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować tego leku w czasie pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Leku Efedoxin nie wolno stosować w trzecim trymestrze ciąży.

Karmienie piersią
Nie wolno przyjmować tego leku w czasie karmienia piersią, gdyż może on zaszkodzić dziecku.

Płodność
Ibuprofen należy do grupy leków NLPZ, które mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet. Działanie to jest odwracalne po przerwaniu stosowania leku.

Ulotka Efedoxin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Efedoxin 200 mg + 30 mg, tabletki powlekane (Ibuprofenum + Pseudoephedrini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Efedoxin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Efedoxin 200 mg + 30 mg, tabletki powlekane (Ibuprofenum + Pseudoephedrini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Efedoxin?

Cena Efedoxin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Efedoxin.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Efedoxin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz