Inflanor

Inflanor to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny zawierający ibuprofen. Jest dostępny bez recepty i jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego, takim jak: ból głowy (w tym migrenowy ból głowy), ból pleców, bóle mięśni i stawów, bolesne miesiączkowanie. Inflanor Plus to wersja leku zawierająca dodatkowo paracetamol, co zwiększa skuteczność działania przeciwbólowego.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Inflanor należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Te leki wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Dorośli i młodzież (w wieku 12-18 lat, od 40 kg masy ciała): Lek Inflanor jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego, takim jak:
• ból głowy (w tym migrenowy ból głowy),
• ból pleców oraz bóle mięśni i stawów,
• ból zębów,
• bolesne miesiączkowanie.

Inflanor stosuje się w ostrych dolegliwościach bólowych i gorączce związanej z przeziębieniem.

Dzieci w wieku 6-12 lat (20-40 kg masy ciała) mogą być leczone lekiem Inflanor, podczas ostrych dolegliwości bólowych i gorączce związanej z przeziębieniem.

Lek Inflanor, jest zalecany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci od 20 kg masy ciała (w wieku powyżej 6 lat).

Skład

Substancją czynną leku jest ibuprofen.
Każda tabletka leku Inflanor, zawiera 200 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza 2910/5, kwas stearynowy, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza 2910/5, makrogol 300, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek, żółty (E172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak przyjmować lek Inflanor
Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody. Nie rozgniatać, żuć ani ssać tabletki, aby uniknąć podrażnienia żołądka lub gardła. Jeśli pacjent ma wrażliwy żołądek, zaleca się przyjmowanie tego leku z jedzeniem.

Ile przyjmować lek Inflanor
Najmniejsza skuteczna dawka powinna być stosowana przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli u pacjenta występuje zakażenie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają (patrz punkt 2).

Dorośli: Jeśli pacjent nie czuje poprawy lub czuje się gorzej po 3 dniach w przypadku gorączki lub migrenowego bólu głowy lub po 5 dniach w przypadku bólu, należy skonsultować się z lekarzem.

Dzieci i młodzież: Jeśli konieczne jest stosowanie tego leku dłużej niż 3 dni lub jeśli objawy się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem.

Dawka ibuprofenu u dzieci i młodzieży uzależniona jest od wieku i masy ciała pacjenta.

Nie stosować leku Inflanor u dzieci o masie ciała poniżej 20 kg lub młodszych niż 6 lat.

Większe dawki niż zalecane mogą stanowić poważne ryzyko. Nie należy stosować różnych rodzajów leków przeciwbólowych w tym samym czasie bez zalecenia lekarza.

Łagodny do umiarkowanego ból oraz ostry ból i gorączka w związku z przeziębieniem
Do podawania dawek u dzieci należy stosować Inflanor.

Dzieci o masie ciała 20-29 kg (w wieku 6-9 lat):
Maksymalna dawka dobowa: 600 mg (3 tabletki po 200 mg).
Jedna tabletka 200 mg, 1 do 3 razy na dobę w razie potrzeby. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 4 do 6 godzin przerwy.

Dzieci o masie ciała 30-40 kg (w wieku 10-12 lat):
Maksymalna dawka dobowa: 800 mg (4 tabletki po 200 mg).
Jedna tabletka 200 mg, 1 do 4 razy na dobę, z przerwami co najmniej 4 do 6 godzin pomiędzy dawkami.

Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat):
Maksymalna dawka dobowa:1200 mg.
Dawkę należy przyjmować w następujący sposób:
Tabletki 200 mg: Jedna do dwóch tabletek przyjmowanych jako dawka pojedyncza lub 3 do 4 razy na dobę. Pomiędzy dawkami należy zachować co najmniej 4 do 6 godzin przerwy. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 6 tabletek.
Jednorazowa dawka większa niż 400 mg nie zapewnia lepszego złagodzenia bólu.

Migrenowy ból głowy
Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat):
Maksymalna dawka dobowa:1200 mg.
Dawkę należy przyjmować w następujący sposób:
Dwie tabletki po 200 mg przyjmowane w zależności od potrzeb, 1 do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp co najmniej 4 do 6 godzin.
Jednorazowa dawka większa niż 400 mg nie zapewnia lepszego złagodzenia bólu.

Ból menstruacyjny
Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat):
Maksymalna dawka dobowa:1200 mg.
Dawkę należy przyjmować w następujący sposób:
Jedna do dwóch tabletek po 200 mg przy pierwszych objawach związanych z miesiączkowaniem, 1 do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp co najmniej 4 do 6 godzin.
Jednorazowa dawka większa niż 400 mg nie zapewnia lepszego złagodzenia bólu.

Osoby w podeszłym wieku
Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, powinien zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku Inflanor. Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, będzie bardziej podatny na działania niepożądane, zwłaszcza na krwawienie i perforację przewodu pokarmowego, które mogą być śmiertelne.
Lekarz udzieli odpowiedniej porady.

Zaburzenia czynności wątroby lub nerek
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek lub wątroby, należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Inflanor.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Inflanor lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć.

Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientację i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki zgłaszano utratę przytomności, drgawki (głównie u dzieci), spowolnione bicie serca, osłabienie i zawroty głowy (spadek ciśnienia krwi), krew w moczu, uczucie zimna i trudności z oddychaniem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Jeśli pacjent ma wrażliwy żołądek, zaleca się przyjmowanie tego leku razem z jedzeniem.
Należy unikać alkoholu, ponieważ może on nasilać działania niepożądane tego leku, szczególnie te dotyczące żołądka, jelit lub mózgu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie stosować leku Inflanor w ostatnich trzech miesiącach ciąży, ponieważ może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną problemów podczas porodu.
Może on powodować problemy z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność do krwawień pacjentki i dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku Inflanor, chyba że lekarz uzna użycie go za bezwzględnie konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas starań o zajście w ciążę, należy zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Od 20. tygodnia ciąży lek Inflanor może skutkować zaburzeniami czynności nerek u nienarodzonego dziecka, jeśli jest przyjmowany dłużej niż kilka dni. Może to prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie) lub zwężenia naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli wymagane jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.

Karmienie piersią
Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią, ale nie jest prawdopodobne, aby miał wpływ na dziecko karmione piersią, gdy jest stosowany w leczeniu krótkotrwałym. Jeśli jednak zalecane jest dłuższe leczenie, należy rozważyć wczesne zakończenie karmienia piersią.

Płodność
Inflanor może utrudniać zajście w ciążę. Należy poinformować lekarza o planowanym zajściu w ciążę lub o problemach z zajściem w ciążę.
Lek należy do grupy leków (NLPZ), które mogą upośledzać płodność u kobiet. Działanie to jest odwracalne po zaprzestaniu stosowania leku.

Ulotka Inflanor

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Inflanor (forum)

Stosujesz Inflanor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Inflanor. Podziel się doświadczeniami na forum.