ACTAVEN

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ACTAVEN? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Actaven zawiera substancję czynną, izotretynoinę, która należy do grupy leków zwanych retinoidami, podobnych w budowie do witaminy A. Lek zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, które wytwarzają tłuszcz w skórze.

Actaven jest lekiem przepisywanym na receptę i wskazany jest w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy lub skupiony, lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn, które nie uległy poprawie po leczeniu innymi ogólnie działającymi lekami przeciwbakteryjnymi i lekami stosowanymi miejscowo.

Zaleca się, aby leczenie było prowadzone lub nadzorowane przez lekarza specjalistę (np. dermatologa), doświadczonego w leczeniu ciężkich postaci trądziku z zastosowaniem ogólnie działających retynoidów, który ma pełną wiedzę na temat ryzyka leczenia izotretynoiną oraz wymagań dotyczących nadzorowania pacjenta.

SKŁAD ACTAVEN, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest izotretynoina. Każda kapsułka miękka zawiera odpowiednio 10 mg lub 20 mg izotretynoiny.

− Pozostałe składniki to: zawartość kapsułki: olej sojowy, oczyszczony, all-rac-α-Tokoferol (E 307), disodu edetynian dwuwodny, butylohydroksyanizol (BHA, E 320), olej sojowy (częściowo uwodorniony), olej roślinny uwodorniony, wosk żółty.

Otoczka kapsułki:

10 mg, kapsułki: żelatyna, glicerol, sorbitol, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E 124), żelaza tlenek czarny (E l72), tytanu dwutlenek (E 171).

20 mg, kapsułki: żelatyna, glicerol, sorbitol, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E 124), indygotyna, lak (E 132), tytanu dwutlenek (E 171).

/p>

JAKIE JEST DAWKOWANIE ACTAVEN? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek Actaven, kapsułki należy przyjmować z jedzeniem. Kapsułki przyjmuje się jeden lub dwa razy na dobę.
Należy połykać je w całości, popijając płynem lub z jedzeniem.

Pacjenci dorośli, młodzież i pacjenci w podeszłym wieku
Dawka początkowa wynosi zwykle 0,5 mg na kilogram masy ciała na dobę (0,5 mg/kg mc. na dobę). Po kilku tygodniach leczenia lekarz może dostosować dawkę. Zależy to od tego jak pacjent znosi leczenie tym lekiem. U większości pacjentów dawka będzie wynosić od 0,5 mg do 1 mg/kg mc. na dobę. Jeśli pacjent odnosi wrażenie, że działanie leku Actaven jest zbyt słabe lub zbyt mocne, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Dzieci
Leku Actaven nie powinno się stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku ciężkich chorób nerek, leczenie powinno się zwykle rozpocząć od mniejszej dawki (takiej jak 10 mg na dobę), która później może być zwiększona do maksymalnej dawki tolerowanej
przez pacjenta.

Cykl leczenia trwa zwykle od 16 do 24 tygodni. U większości pacjentów wystarcza jeden cykl leczenia. Objawy trądziku mogą ustępować jeszcze przez okres do 8 tygodni po zakończeniu leczenia. Aż do tego czasu zwykle nie rozpoczyna się innego leczenia. Sporadycznie u niektórych pacjentów podczas pierwszych tygodni terapii może dojść do pogorszenia objawów trądziku. W ciągu dalszego leczenia objawy te powinny złagodnieć.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ACTAVEN, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent przyjął więcej kapsułek leku Actaven od liczby wskazanej w niniejszej ulotce lub niż przepisał lekarz, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, oddziałem ratunkowym szpitala
lub farmaceutą. Objawy przedawkowania to: ból głowy, nudności, wymioty, senność, drażliwość i świąd.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Kapsułki należy połykać w całości z pokarmem.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ACTAVEN W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?


Leku Actaven nie wolno stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Actaven lub w ciągu jednego miesiąca po zakończeniu leczenia, istnieje znaczne ryzyko bardzo ciężkich wad wrodzonych u nienarodzonego dziecka.

Dlatego też pacjentka musi stosować skuteczne metody antykoncepcji, jeśli jest w wieku rozrodczym
(patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności” załączonej ulotki).

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Actaven, musi przerwać leczenie i natychmiast poinformować lekarza prowadzącego.

Nie wolno przyjmować leku Actaven, jeśli pacjentka karmi piersią. Ten lek przenika do mleka matki karmiącej i może działać szkodliwie na dziecko.

ULOTKA LEKU ACTAVEN – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ACTAVEN CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - ACTAVEN CENA, REFUNDACJA

ACTAVEN OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(22 ocen, średnia: 6,68 na 10)
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here