ActavenJak działa i kiedy stosujemy Actaven?

Lek Actaven zawiera substancję czynną, izotretynoinę, która należy do grupy leków zwanych retinoidami, podobnych w budowie do witaminy A. Lek zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, które wytwarzają tłuszcz w skórze.

Actaven jest lekiem przepisywanym na receptę i wskazany jest w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy lub skupiony, lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn, które nie uległy poprawie po leczeniu innymi ogólnie działającymi lekami przeciwbakteryjnymi i lekami stosowanymi miejscowo.

Zaleca się, aby leczenie było prowadzone lub nadzorowane przez lekarza specjalistę (np. dermatologa), doświadczonego w leczeniu ciężkich postaci trądziku z zastosowaniem ogólnie działających retynoidów, który ma pełną wiedzę na temat ryzyka leczenia izotretynoiną oraz wymagań dotyczących nadzorowania pacjenta.

Jaki jest skład Actaven, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest izotretynoina. Każda kapsułka miękka zawiera odpowiednio 10 mg lub 20 mg izotretynoiny.

Pozostałe składniki to: zawartość kapsułki: olej sojowy, oczyszczony, all-rac-α-Tokoferol (E 307), disodu edetynian dwuwodny, butylohydroksyanizol (BHA, E 320), olej sojowy (częściowo uwodorniony), olej roślinny uwodorniony, wosk żółty.

Otoczka kapsułki:

10 mg, kapsułki: żelatyna, glicerol, sorbitol, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E 124), żelaza tlenek czarny (E l72), tytanu dwutlenek (E 171).

20 mg, kapsułki: żelatyna, glicerol, sorbitol, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E 124), indygotyna, lak (E 132), tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Actaven – jak stosować ten lek?

Lek Actaven, kapsułki należy przyjmować z jedzeniem. Kapsułki przyjmuje się jeden lub dwa razy na dobę. Należy połykać je w całości, popijając płynem lub z jedzeniem.

Pacjenci dorośli, młodzież i pacjenci w podeszłym wieku
Dawka początkowa wynosi zwykle 0,5 mg na kilogram masy ciała na dobę (0,5 mg/kg mc. na dobę). Po kilku tygodniach leczenia lekarz może dostosować dawkę. Zależy to od tego jak pacjent znosi leczenie tym lekiem. U większości pacjentów dawka będzie wynosić od 0,5 mg do 1 mg/kg mc. na dobę. Jeśli pacjent odnosi wrażenie, że działanie leku Actaven jest zbyt słabe lub zbyt mocne, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Dzieci
Leku Actaven nie powinno się stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku ciężkich chorób nerek, leczenie powinno się zwykle rozpocząć od mniejszej dawki (takiej jak 10 mg na dobę), która później może być zwiększona do maksymalnej dawki tolerowanej
przez pacjenta.

Cykl leczenia trwa zwykle od 16 do 24 tygodni. U większości pacjentów wystarcza jeden cykl leczenia. Objawy trądziku mogą ustępować jeszcze przez okres do 8 tygodni po zakończeniu leczenia. Aż do tego czasu zwykle nie rozpoczyna się innego leczenia. Sporadycznie u niektórych pacjentów podczas pierwszych tygodni terapii może dojść do pogorszenia objawów trądziku. W ciągu dalszego leczenia objawy te powinny złagodnieć.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął więcej kapsułek leku Actaven od liczby wskazanej w niniejszej ulotce lub niż przepisał lekarz, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, oddziałem ratunkowym szpitala lub farmaceutą. Objawy przedawkowania to: ból głowy, nudności, wymioty, senność, drażliwość i świąd.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Actaven – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki należy połykać w całości z pokarmem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Actaven w okresie ciąży i karmienia piersią?


Leku Actaven nie wolno stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Actaven lub w ciągu jednego miesiąca po zakończeniu leczenia, istnieje znaczne ryzyko bardzo ciężkich wad wrodzonych u nienarodzonego dziecka.

Dlatego też pacjentka musi stosować skuteczne metody antykoncepcji, jeśli jest w wieku rozrodczym (patrz punkt 2 ulotki  „Ostrzeżenia i środki ostrożności” załączonej ulotki).

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Actaven, musi przerwać leczenie i natychmiast poinformować lekarza prowadzącego.

Nie wolno przyjmować leku Actaven, jeśli pacjentka karmi piersią. Ten lek przenika do mleka matki karmiącej i może działać szkodliwie na dziecko.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Actaven i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz także czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji) - sprawdź cenę leku.

Ulotka Actaven – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Actaven. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Actaven m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Actaven? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(26 ocen, średnia: 7,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.