Substancja: Izotretynoina
(opis substancji oraz lista leków)Izotretynoina – lek o działaniu przeciwtrądzikowym, syntetyczna pochodna witaminy A. Dokładny mechanizm działania izotretynoiny nie jest znany. Izotretynoina działa przeciwzapalnie na skórę, zmniejsza gruczoły łojowe oraz wytwarzanie łoju, co prowadzi do zahamowania namnażania się bakterii Propionibacterium acnes odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie ciężkich postaci trądziku m.in. trądziku guzkowego, trądziku skupionego, trądziku z ryzykiem powstawania trwałych blizn. Leczenie izotretynoiną rozpoczyna się jeśli leki przeciwbakteryjne i leki stosowane miejscowo nie są skuteczne.

Izotretynoina dostępna jest w postaci kapsułek oraz żelu. Leczenie dostosowuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Cykl terapii trwa od 16 do 24 tygodni i jest wystarczający do uzyskania braku objawów chorobowych.

Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): suchość błon śluzowych (np. warg, nosa), zapalenie warg, krwawienia z nosa, zapalenie jamy nosowo-gardłowej, miejscowe złuszczanie skóry, świąd, wysypka rumieniowata, zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zapalenie powiek, podrażnienie oka, ból głowy, ból stawów, ból mięśni, ból pleców, niedokrwistość, neutropenia (obniżenie liczby neutrofilów).

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zachęcamy także do zakupów na BL Market

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik

Zachęcamy także do zakupów na BL Market