Spis leków zawierających substancję: Izotretynoina

Actaven

Actaven to lek przeciwłojotokowy zawierający izotretinoinę jako substancję czynną. Lek jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy lub skupiony, lub trądzik, niosący ryzyko wystąpienia trwałych blizn. Preparat jest dostępny na receptę i jest stosowany w postaci kapsułek miękkich.

Aknenormin

Aknenormin to lek przeciwtrądzikowy, który zawiera substancję czynną izotretynoinę1. Izotretynoina działa poprzez zmniejszenie wydzielania tłuszczu przez gruczoły skórne, zapobiega tworzeniu się krost i zmniejsza zapalne grudki i krostki występujące w trądziku. Lek stosuje się w leczeniu ciężkich postaci trądziku lub trądziku z ryzykiem powstawania trwałych blizn1. Aknenormin dostępny jest w dawkach 10 mg lub 20 mg izotretynoiny na kapsułkę.

Axotret

Axotret to lek dermatologiczny dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną izotretynoinę. Stosuje się go w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy lub skupiony, lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn. Lek ten działa przeciwzapalnie na skórę, a także hamuje aktywność gruczołów łojowych i redukuje ich rozmiar. Nie należy stosować preparatu w czasie ciąży oraz karmienia piersią.

Curacne

Curacne to lek dermatologiczny, którego głównym składnikiem jest izotretynoina, pochodna witaminy A. Stosuje się go w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które są odporne na standardowe metody terapii. Leku nie stosuje się do leczenia trądziku występującego przed okresem dojrzewania i zaleca się go dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia. Lek jest dostępny na receptę i nie wolno go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Isoderm

Isoderm to lek, który zawiera izotretynoinę – substancję czynną z grupy retinoidów. Jest on stosowany w przypadkach ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy, skupiony lub z ryzykiem powstawania trwałych blizn. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to ciężkie postaci trądziku oporne na odpowiednio przeprowadzone standardowe leczenie działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi i lekami stosowanymi miejscowo.

Isotretinoin Aristo

Isotretinoin Aristo to lek, którego substancją czynną jest izotretynoina – związek chemiczny podobny w budowie do witaminy A, należący do grupy leków retinoidowych stosowanych w leczeniu trądziku. Jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzkowy, skupiony lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn, u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, ale dopiero po okresie dojrzewania. Lek ten jest przeznaczony do stosowania w przypadku, gdy objawy trądziku nie ustępują po leczeniu innymi lekami przeciwtrądzikowymi, w tym antybiotykami i lekami stosowanymi miejscowo. Leczenie izotretynoiną musi być nadzorowane przez lekarza dermatologa. Isotretinoin Aristo jest dostępny na receptę.

Isotretinoin Jenson

Isotretinoin Jenson to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną izotretynoinę. Izotretynoina jest lekiem podobnym do witaminy A. Jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które mogą powodować trwałe blizny. Lek jest dostępny na receptę.

Isotrex

Isotrex to lek z grupy retynoidów, który jest dostępny na receptę. Jest to żel do stosowania zewnętrznego, który zawiera substancję czynną izotretinoinę. Izotretinoina stymuluje mitozę w komórkach naskórka, zmniejsza spójność międzykomórkową w warstwie rogowej naskórka oraz wpływa na hiperkeratozę charakterystyczną dla trądziku pospolitego. Lek jest wskazany do leczenia miejscowego łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.

Isotrexin

Isotrexin to lek w formie żelu, który zawiera dwie substancje czynne: izotretynoinę i erytromycynę. Jest stosowany głównie w łagodnych i umiarkowanych objawach trądziku pospolitego, zarówno ze zmianami zapalnymi, jak i bez nich. Preparat jest szczególnie zalecany w przypadku nasilonego łojotoku. Isotrexin jest dostępny wyłącznie na receptę.

Izotek

Izotek to lek w postaci kapsułek miękkich, zawierający substancję czynną izotretynoinę, która należy do grupy retinoidów. Stosowany jest w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które mogą powodować trwałe blizny i są oporne na inne środki przeciwtrądzikowe. Izotek działa poprzez hamowanie aktywności gruczołów łojowych i zmniejszanie ich wielkości, a także wykazuje działanie przeciwzapalne na skórę. Lek jest dostępny na receptę.

Izotziaja

Izotziaja to lek w postaci żelu, który zawiera substancję czynną izotretynoinę z grupy retynoidów. Izotretynoina reguluje wzrost i różnicowanie naskórka, a także działa na skórę trądzikową w sposób porównywalny do tretynoiny, stymulując odnowę naskórka i redukując spójność międzykomórkową w warstwie rogowej. Lek jest przeznaczony do leczenia łagodnej do umiarkowanej postaci trądziku pospolitego. Izotziaja jest dostępna na receptę.

Sotret

Sotret to lek przeciwtrądzikowy, który działa przeciwzapalnie na skórę, a także hamuje aktywność gruczołów łojowych i redukuje ich rozmiar. Jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku, które są oporne na standardowe leczenie. Lek jest dostępny na receptę. Wskazane jest stosowanie go pod nadzorem lekarza ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Tretoskin

Tretoskin to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu ciężkich postaci trądziku pospolitego, takich jak trądzik guzkowy, skupiony, czy trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn. Lek ten jest oporny na leczenie antybiotykami działającymi układowo oraz lekami stosowanymi miejscowo. Tretoskin zawiera izotretinoinę, która hamuje aktywność gruczołów łojowych, wpływając na zmniejszenie liczby bakterii Propionibacterium acnes w obrębie przewodu wyprowadzającego gruczołu łojowego. Ponadto, lek ten zmniejsza wielkość gruczołów łojowych oraz wywiera miejscowe działanie przeciwzapalne.