Mirvaso

Jak działa i kiedy stosujemy Mirvaso?

Lek Mirvaso zawiera substancję czynną o nazwie brymonidyna, należącą do grupy leków zwanych agonistami receptora alfa-adrenergicznego.

Lek ten stosuje się na skórę twarzy w miejscowym leczeniu zaczerwienienia wywołanego trądzikiem różowatym u dorosłych.

Zaczerwienienie twarzy w przebiegu trądziku różowatego jest spowodowane nasilonym przepływem krwi w obrębie skóry twarzy, który występuje w wyniku powiększenia (rozszerzenia) małych naczyń krwionośnych skóry.

Po nałożeniu leku Mirvaso następuje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie przepływu krwi oraz zaczerwienienia.

Jaki jest skład Mirvaso, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest brymonidyna. Jeden gram żelu zawiera 3,3 mg brymonidyny, co odpowiada 5 mg brymonidyny winianu.

Pozostałe składniki to karbomer, metylu parahydroksybenzoesan (E218), fenoksyetanol, glicerol, tytanu dwutlenek, glikol propylenowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona. Informacje na temat parahydroksybenzoesanu metylu i glikolu propylenowego podane są na końcu punktu 2 ząłączonej poniżej ulotki.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Mirvaso – jak stosować ten lek?

Ważne: Lek Mirvaso jest wskazany do stosowania u pacjentów dorosłych i wyłącznie do stosowania na skórę twarzy. Nie stosować tego leku na innych częściach ciała, szczególnie na wilgotnych powierzchniach ciała, np. w okolicy oczu, jamy ustnej lub pochwy.

Nie połykać. Żel Mirvaso należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Lek Mirvaso należy nakładać na skórę twarzy tylko raz na dobę. Małą ilość leku wielkości groszku, należy nałożyć na czoło, podbródek, nos i oba policzki, a następnie rozprowadzić gładko i równomiernie, pokrywając cienką warstwą leku całą leczoną powierzchnię skóry. Nie należy przekraczać całkowitej zalecanej dawki dobowej (5 porcji wielkości groszku). Pacjent musi omijać oczy, powieki, wargi, usta i wnętrze nosa. W razie przedostania się jakiejkolwiek ilości żelu na te miejsca, należy je natychmiast przemyć dużą ilością wody. W przypadku pogorszenia zaczerwienienia skóry albo uczucia pieczenia, należy zaprzestać stosowania leku Mirvaso i, w razie potrzeby, skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Nie należy nakładać na skórę innych leków do stosowania miejscowego na skórę lub kosmetyków, bezpośrednio przed nałożeniem leku Mirvaso. Te produkty należy nakładać dopiero po wyschnięciu już nałożonego leku Mirvaso. Należy umyć ręce natychmiast po nałożeniu tego leku.

Jak otworzyć tubę z zamknięciem zabezpieczającym przed otwarciem przez dzieci
Aby uniknąć wylania, nie ściskać tuby w czasie otwierania lub zamykania. Wcisnąć w dół zakrętkę i przekręcić ją w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara (o ćwierć obrotu w lewo). Następnie ściągnąć zakrętkę.

Jak zamknąć tubę z zamknięciem zabezpieczającym przed otwarciem przez dzieci
Ustawić w jednej linii bruzdy w zakrętce i na nasadzie tuby. Wcisnąć w dół zakrętkę i przekręcić ją w kierunku wskazówek zegara (o ćwierć obrotu w prawo).

Jak otworzyć tubę z zamknięciem zabezpieczającym przed otwarciem przez dzieci
Aby uniknąć wylania, nie ściskać tuby w czasie otwierania lub zamykania. Wcisnąć w dół zakrętkę i przekręcić ją w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara (w lewo). Następnie ściągnąć zakrętkę.

Jak zamknąć tubę z zamknięciem zabezpieczającym przed otwarciem przez dzieci
Wcisnąć w dół zakrętkę i przekręcić ją w kierunku wskazówek zegara (w prawo).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie w ciągu 24 godzin, dawki większej niż zalecana dawka dobowa, może prowadzić do wystąpienia podrażnienia skóry i innych działań niepożądanych w miejscu zastosowania leku.

Wielokrotne zastosowanie leku w ciągu tego samego 24-godzinnego okresu może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, takich jak niskie ciśnienie krwi, ospałość lub senność. Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który doradzi co należy robić.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mirvaso – czy mogę spożywać alkohol?

Należy powiedzieć lekarzowi jeżeli pacjent regularnie spożywa alkohol, ponieważ może to mieć wpływ na leczenie tym lekiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Mirvaso w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Mirvaso podczas ciąży. Wynika to z tego, że nie jest znany wpływ tego leku na nienarodzone dziecko. Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Cena Mirvaso i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Mirvaso i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Mirvaso – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Mirvaso. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Mirvaso m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Mirvaso - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Mirvaso? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(5 ocen, średnia: 3,40 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.