Soolantra

Soolantra to lek na receptę, który zawiera substancję czynną iwermektynę. Jest to lek z grupy awermektyn, stosowany miejscowo w leczeniu zmian zapalnych w trądziku różowatym u osób dorosłych. Niewielką ilość kremu nakłada się raz dziennie na pięć obszarów skóry: czoło, podbródek, nos i policzki. Leczenie można kontynuować do 4 miesięcy i powtórzyć w razie potrzeby. Jeżeli nie nastąpi poprawa po 3 miesiącach stosowania, leczenie należy przerwać.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Produkt Soolantra jest lekiem przeciwtrądzikowym stosowanymi miejscowo na zmienioną chorobowo skórę – grudki i krosty. Przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego przez osoby dorosłe (powyżej 18 roku życia). Substancją aktywną preparatu w formie kremu jest iwermektyna. Ten związek chemiczny wykazuje działanie przeciwzapalne, poprzez hamowanie procesów wytwarzania cytokin prozapalnych. Mechanizm działania leku w przypadku trądziku różowatego nie jest do końca poznany, jednakże uważa się, że może on doprowadzać do neutralizacji roztoczy z rodzaju nużeńców. Są one prawdopodobnie odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego. Czas połowicznego rozpadu iwermektyny wynosi 6 dni. 

Wskazaniami do stosowania Soolantry jest trądzik różowaty u osób dorosłych. Lek wydawany jest wyłącznie na podstawie recepty. 

Skład

-Substancją aktywną leku jest iwermektyna należąca do grupy leków awermektyny. W 1 g preparatu w postaci kremu znajduje się 10 mg czynnego związku. 

-Pozostałe składniki leku to: glicerol, izopropylu palmitynian, karbomer , dimetykon, disodu edetynian, kwas cytrynowy jednowodny, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, makrogolu eter cetostearylowy, sorbitanu stearynian, metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), fenoksyetanol, glikol propylenowy, alkohol oleilowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Preparat Soolantra stosuje się zewnętrznie. Dawkowanie uzależnione jest od konkretnego przypadku i powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Standardowo przyjmuje się smarowanie skóry twarzy raz dziennie przez okres minimum 4 miesięcy. Niewielką ilość kremu (wielkości ziarna grochu) należy rozprowadzić cienką warstwą na okolice czoła, policzków, nosa i podbródka. Nie zaleca się nakładania preparatu na błony śluzowe, okolice ust i oczu. Każdorazowo po użyciu, umyć ręce. W przypadku dostania się do oczu przemyć dużą ilością wody. 

Cykl leczenia można powtarzać w razie potrzeb. Jeżeli nie zaobserwuje się poprawy stanu cery po upływie 3 miesięcy, zaleca się odstawić produkt. W przypadku występowania chorób przewlekłych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Jak dotąd, nie ustalono skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania leku poniżej 18 roku życia. Brak danych dotyczących stosowania z alkoholem. 

Przedawkowanie

Zwiększenie dawki stosowanego preparatu należy skonsultować z lekarzem. Nie zaobserwowano dotychczas występowania przedawkowania kremu u ludzi. W badaniach weterynaryjnych wykazano, że doustne spożycie, wstrzyknięcie lub wdychanie zbyt dużej ilości iwermektyny może skutkować m.in. zawrotami głowy, obrzękami, wysypką, wymiotami i biegunką, bólami brzucha, drgawkami, parastezjami lub ataksją. 
W przypadku dostania się dużej ilości substancji czynnej do dróg pokarmowych należy jak najszybciej udać się do najbliższego szpitala celem wykonania zabiegu płukania żołądka. 

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Stosowanie preparatu Soolantra w trakcie ciąży jest niewskazane. Kobiety karmiące piersią powinny przed podjęciem leczenia iwermektyną skonsultować się z lekarzem. Oceni on ryzyko pojawienia się działań niepożądanych oraz wykona bilans uwzględniający korzyści i zagrożenia z korzystania z leku. Brak jest danych dotyczących wpływu tej substancji czynnej na płodność. Badania toksyczności przeprowadzone metodą in vivo na szczurach i królikach wykazały teratogenne działanie iwermektyny. Jednakże ze względu na niewielką ilość stosowania leku u ludzi nie istnieje zagrożenie dla płodu ludzkiego. 

Ulotka Soolantra

Szczegółowe informacje dotyczące skutków ubocznych stosowania Soolantry zawiera ulotka. 

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Soolantra (forum)

Stosujesz Soolantra? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

22 komentarze do “Soolantra”

 1. na nużeńca lek Soolantra jest bardzo skuteczny Jednocześnie trzeba dbać o czystość i higienę Prac pościel i odzież Inaczej go się nie pozbędziesz pościel w 60 stopniach bo wtedy ginie

  Odpowiedz
 2. przy trądziku różowatym a dodatkowo nuzencu trzeba zachować higienę pościel i odzież po nocy codziennie prac w 60 stopniach codziennie odkurzać prac firany koce myć podłogi bo nużeniec jego jaja siedzą w kurzu

  Odpowiedz
 3. Po 3 tygodniach stosowania odstawiłem, zamiast pomóc to jeszcze znacznie pogorszył. Może dla wrażliwej skóry jak moja to nie jest najlepszy środek do leczenia.

  Odpowiedz
 4. Leczylam tradzik rozowaty 3 lata i …nic…Odkad stosuje soolantre to jest b.dobrze…Twarz mi pojasniala a grudki i krosty juz sie nie robia….Polecam ten lek poniewaz tradzik rozowaty nie ma nic wspolnego z bakteriami…Lekarze zle go lecza!

  Odpowiedz
  • Marzena jak dlugo leczylas soolanta i czy tylko soolanta mnie lekarka zalecila rano soolanta wieczorem lipobasa Posmaruje Soolanta jest czerwona twarz potem mija i jak umyje wieczorem znowu czerwona jak posmaruje lipobasa Dziwne bo lipobasa nie powinna uczulac. Bierzesz tez jakies tabletki nauczulenie?

   Odpowiedz
 5. po zastosowaniu kremu soolantra bardzo mnie piekły policzki skóra została podrażniona gorzej niż przed zastosowaniem chyba go odstawię, przeraża mnie ten krem, pozdrawiam

  Odpowiedz
 6. Witam również mam nuzenca i jestem przerażona :( używam ten krem i jest ok nic się nie dzieje zobaczymy co będzie dalej napiszę po 6 tyg czy jest poprawa…pozdrawiam

  Odpowiedz
 7. rysiek – Stosuję solantrę od 6 tygodni i muszę powiedzieć, że jest znaczna poprawa.Znikneły u mnie czerwone przebarwienia oraz przestały się tworzyć nowe krostki ropne. Zostały podskórne grudki,które mi nie znikają, ale i chyba nie tworzą się nowe.Uczulenia na maść zero. Polecam

  Odpowiedz
 8. rysiek – Stosuję solantrę od 6 tygodni i muszę powiedzieć, że jest znaczna poprawa.Znikneły u mnie czerwone przebarwienia oraz przestały się tworzyć nowe krostki ropne. Zostały podskórne grudki,które mi nie znikają, ale i chyba nie tworzą się nowe.Uczulenia na maść zero. Polecam

  Odpowiedz
 9. na początku trochę pomaga a potem nużeniec rozmnaża się ze zdwojoną siłą, to już lepiej tego nie używać, bo szkoda pieniędzy, ludzie pozbądźcie się złudzeń, przekonałam się na własnej skórze że nie da się całkiem pozbyć nużeńca żadnym smarowidłem , musieli by wymyślić jakiś silny lek doustny który go wytruje całościowo na zasadzie bierzesz tabletkę ewentualnie 2 i nużeniec w każdym zakątku twojego ciałą znika!! A z tego co wiem nie ma takiego leku! Niestety trzeba pogodzić się z jego obecnością i nauczyć się z nim żyć i… z grudkami, krostami , podskórnymi zgrubieniami, ropnymi wykwitami itp.

  Odpowiedz
 10. Ten krem mi pomógł, mam AZS i czasami rumienie przy nosie że schodząca skóra. Krem stosuje się na noc a na dzień Elidel. Po 10 dniach wszystko znika

  Odpowiedz
 11. mnie po kremie solantra im dluzej stosowalam tym wiecej mialam obsypana cala buzie czerwone krosty grudki to mialo pomagac a nie pogarszac

  Odpowiedz
 12. dostałam ten lek / krem/ na nużeniec bo oczy inną maścią a twarz i brwi które mi wyszły to tym kremem no nie wiem jak to będzie

  Odpowiedz
 13. Po posmarowaniu twarzy według zaleceń lekarza, moja twarz zaczęła być cała mocno podrażniona i bardzo czerwona. Przeraziłam się wyglądem. Na całej twarzy pojawiły się bardzo widoczne krwiste naczynia włosowate.
  Odstawiłam po 3 dniach. Nie polecam na cerę naczyńkową i wrażliwą.

  Odpowiedz
 14. Dostałam strasznego uczulenia po posmarowaniu twarzy. Następnego dnia pojawił sie runień na całej twarzy do tego obrzęk i swędzenie. po 2 dniach pojawiły się na całej twarzy drobne pęcherze wypełnione płynem surowiczym, twarz zrobiła się kwadratowa od opuchlizny a oczy były jak szparki. Uważajcie bardzo, Jeśli ktoś jest alergikiem ( jak ja) to może to się bardzo źle skończyć. Wylądowalam na oddziale ratunkowym, . Cały czas leczę , minęło już 6 dni a twarz mam nadal zmienioną i boje się czy wrócę do poprzedniego wyglądu. Trądzik różowaty to pryszcz w porównaniu do tego co mnie spotkało

  Odpowiedz
 15. Stosuję soolantrę już 2 m-ce. Jest widoczna poprawa. Kończy się pierwsza tubka. Nabyłam drugą rybkę ponieważ mam stosować ten krem aż do całkowitego zniknięcia grudek i czerwonych plamek. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Na ulotce z pierwszą tubką pisze,że okres ważności leku po pierwszym otwarciu tuby wynosi 8 tygodni, a na ulotce przy nowozakupionej soolantrę pisze” okres ważności po pierwszym otwarciu tuby 6 mcy” Więc jak to jest naprawdę? Czy tę resztę kremu który pozostał mi z pierwszej tuby mam wyrzucić bo minęło już 8 tygodni od jej otwarcia czy zużyć do końca sugerując się ostrzeżeniem na ulotce przy nowo k upionym kremie? Kogo mam pytać?

  Odpowiedz
 16. Uspokoila mi skore na twarzy.Stosowalam ok.5 miesięcy.Najpierw bylo super ,a pozniej jakos sie pogorszyło ,sama nie wiem …W kazdym razie po rozexie , finacei i skinoreksie(wszyskie probowalam)bardzo mnie piekla twarz ,a po solatrze nie .Bylo napewno lepiej.Warto spróbować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Soolantra. Podziel się doświadczeniami na forum.