Soolantra

Produkt Soolantra jest lekiem przeciwtrądzikowym stosowanymi miejscowo na zmienioną chorobowo skórę – grudki i krosty. Przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego przez osoby dorosłe (powyżej 18 roku życia). Substancją aktywną preparatu w formie kremu jest iwermektyna. Ten związek chemiczny wykazuje działanie przeciwzapalne, poprzez hamowanie procesów wytwarzania cytokin prozapalnych. Mechanizm działania leku w przypadku trądziku różowatego nie jest do końca poznany, jednakże uważa się, że może on doprowadzać do neutralizacji roztoczy z rodzaju nużeńców. Są one prawdopodobnie odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego. Czas połowicznego rozpadu iwermektyny wynosi 6 dni. 

Wskazaniami do stosowania Soolantry jest trądzik różowaty u osób dorosłych. Lek wydawany jest wyłącznie na podstawie recepty. 

Jaki jest skład Soolantra, jakie substancje zawiera?

-Substancją aktywną leku jest iwermektyna należąca do grupy leków awermektyny. W 1 g preparatu w postaci kremu znajduje się 10 mg czynnego związku. 

-Pozostałe składniki leku to: glicerol, izopropylu palmitynian, karbomer , dimetykon, disodu edetynian, kwas cytrynowy jednowodny, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, makrogolu eter cetostearylowy, sorbitanu stearynian, metylu parahydroksybenzoesan (E218), propylu parahydroksybenzoesan (E216), fenoksyetanol, glikol propylenowy, alkohol oleilowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Soolantra – jak stosować ten lek?

Preparat Soolantra stosuje się zewnętrznie. Dawkowanie uzależnione jest od konkretnego przypadku i powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Standardowo przyjmuje się smarowanie skóry twarzy raz dziennie przez okres minimum 4 miesięcy. Niewielką ilość kremu (wielkości ziarna grochu) należy rozprowadzić cienką warstwą na okolice czoła, policzków, nosa i podbródka. Nie zaleca się nakładania preparatu na błony śluzowe, okolice ust i oczu. Każdorazowo po użyciu, umyć ręce. W przypadku dostania się do oczu przemyć dużą ilością wody. 

Cykl leczenia można powtarzać w razie potrzeb. Jeżeli nie zaobserwuje się poprawy stanu cery po upływie 3 miesięcy, zaleca się odstawić produkt. W przypadku występowania chorób przewlekłych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Jak dotąd, nie ustalono skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania leku poniżej 18 roku życia. Brak danych dotyczących stosowania z alkoholem. 

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zwiększenie dawki stosowanego preparatu należy skonsultować z lekarzem. Nie zaobserwowano dotychczas występowania przedawkowania kremu u ludzi. W badaniach weterynaryjnych wykazano, że doustne spożycie, wstrzyknięcie lub wdychanie zbyt dużej ilości iwermektyny może skutkować m.in. zawrotami głowy, obrzękami, wysypką, wymiotami i biegunką, bólami brzucha, drgawkami, parastezjami lub ataksją. 
W przypadku dostania się dużej ilości substancji czynnej do dróg pokarmowych należy jak najszybciej udać się do najbliższego szpitala celem wykonania zabiegu płukania żołądka. 

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Soolantra – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Soolantra w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie preparatu Soolantra w trakcie ciąży jest niewskazane. Kobiety karmiące piersią powinny przed podjęciem leczenia iwermektyną skonsultować się z lekarzem. Oceni on ryzyko pojawienia się działań niepożądanych oraz wykona bilans uwzględniający korzyści i zagrożenia z korzystania z leku. Brak jest danych dotyczących wpływu tej substancji czynnej na płodność. Badania toksyczności przeprowadzone metodą in vivo na szczurach i królikach wykazały teratogenne działanie iwermektyny. Jednakże ze względu na niewielką ilość stosowania leku u ludzi nie istnieje zagrożenie dla płodu ludzkiego. 

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Soolantra i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Soolantra – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Soolantra. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Szczegółowe informacje dotyczące skutków ubocznych stosowania Soolantry zawiera ulotka. 

SOOLANTRA, 10 mg/g, krem (Ivermectinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Soolantra m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

SOOLANTRA, 10 mg/g, krem (Ivermectinum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Soolantra? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(234 ocen, średnia: 5,84 na 10)

18 OPINIE O LEKU

 1. Leczylam tradzik rozowaty 3 lata i …nic…Odkad stosuje soolantre to jest b.dobrze…Twarz mi pojasniala a grudki i krosty juz sie nie robia….Polecam ten lek poniewaz tradzik rozowaty nie ma nic wspolnego z bakteriami…Lekarze zle go lecza!

  • Marzena jak dlugo leczylas soolanta i czy tylko soolanta mnie lekarka zalecila rano soolanta wieczorem lipobasa Posmaruje Soolanta jest czerwona twarz potem mija i jak umyje wieczorem znowu czerwona jak posmaruje lipobasa Dziwne bo lipobasa nie powinna uczulac. Bierzesz tez jakies tabletki nauczulenie?

 2. po zastosowaniu kremu soolantra bardzo mnie piekły policzki skóra została podrażniona gorzej niż przed zastosowaniem chyba go odstawię, przeraża mnie ten krem, pozdrawiam

 3. Witam również mam nuzenca i jestem przerażona :( używam ten krem i jest ok nic się nie dzieje zobaczymy co będzie dalej napiszę po 6 tyg czy jest poprawa…pozdrawiam

 4. rysiek – Stosuję solantrę od 6 tygodni i muszę powiedzieć, że jest znaczna poprawa.Znikneły u mnie czerwone przebarwienia oraz przestały się tworzyć nowe krostki ropne. Zostały podskórne grudki,które mi nie znikają, ale i chyba nie tworzą się nowe.Uczulenia na maść zero. Polecam

 5. rysiek – Stosuję solantrę od 6 tygodni i muszę powiedzieć, że jest znaczna poprawa.Znikneły u mnie czerwone przebarwienia oraz przestały się tworzyć nowe krostki ropne. Zostały podskórne grudki,które mi nie znikają, ale i chyba nie tworzą się nowe.Uczulenia na maść zero. Polecam

 6. na początku trochę pomaga a potem nużeniec rozmnaża się ze zdwojoną siłą, to już lepiej tego nie używać, bo szkoda pieniędzy, ludzie pozbądźcie się złudzeń, przekonałam się na własnej skórze że nie da się całkiem pozbyć nużeńca żadnym smarowidłem , musieli by wymyślić jakiś silny lek doustny który go wytruje całościowo na zasadzie bierzesz tabletkę ewentualnie 2 i nużeniec w każdym zakątku twojego ciałą znika!! A z tego co wiem nie ma takiego leku! Niestety trzeba pogodzić się z jego obecnością i nauczyć się z nim żyć i… z grudkami, krostami , podskórnymi zgrubieniami, ropnymi wykwitami itp.

 7. Po posmarowaniu twarzy według zaleceń lekarza, moja twarz zaczęła być cała mocno podrażniona i bardzo czerwona. Przeraziłam się wyglądem. Na całej twarzy pojawiły się bardzo widoczne krwiste naczynia włosowate.
  Odstawiłam po 3 dniach. Nie polecam na cerę naczyńkową i wrażliwą.

 8. Dostałam strasznego uczulenia po posmarowaniu twarzy. Następnego dnia pojawił sie runień na całej twarzy do tego obrzęk i swędzenie. po 2 dniach pojawiły się na całej twarzy drobne pęcherze wypełnione płynem surowiczym, twarz zrobiła się kwadratowa od opuchlizny a oczy były jak szparki. Uważajcie bardzo, Jeśli ktoś jest alergikiem ( jak ja) to może to się bardzo źle skończyć. Wylądowalam na oddziale ratunkowym, . Cały czas leczę , minęło już 6 dni a twarz mam nadal zmienioną i boje się czy wrócę do poprzedniego wyglądu. Trądzik różowaty to pryszcz w porównaniu do tego co mnie spotkało

 9. Stosuję soolantrę już 2 m-ce. Jest widoczna poprawa. Kończy się pierwsza tubka. Nabyłam drugą rybkę ponieważ mam stosować ten krem aż do całkowitego zniknięcia grudek i czerwonych plamek. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Na ulotce z pierwszą tubką pisze,że okres ważności leku po pierwszym otwarciu tuby wynosi 8 tygodni, a na ulotce przy nowozakupionej soolantrę pisze” okres ważności po pierwszym otwarciu tuby 6 mcy” Więc jak to jest naprawdę? Czy tę resztę kremu który pozostał mi z pierwszej tuby mam wyrzucić bo minęło już 8 tygodni od jej otwarcia czy zużyć do końca sugerując się ostrzeżeniem na ulotce przy nowo k upionym kremie? Kogo mam pytać?

 10. Uspokoila mi skore na twarzy.Stosowalam ok.5 miesięcy.Najpierw bylo super ,a pozniej jakos sie pogorszyło ,sama nie wiem …W kazdym razie po rozexie , finacei i skinoreksie(wszyskie probowalam)bardzo mnie piekla twarz ,a po solatrze nie .Bylo napewno lepiej.Warto spróbować.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.