Ulcamed

Objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego mogą być spowodowane zapaleniem błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (pierwszy odcinek jelita cienkiego). Czasami są one związane z obecnością wrzodu. Lek Ulcamed leczy wrzody i zapalenie błon śluzowych tworząc warstwę ochronną (rodzaj plastra) i pomaga przerwać dalsze podrażnienia spowodowane przez kwas żołądkowy. Posiada również właściwości antybakteryjne przeciw Helicobacter pylori, bakteriom, które mogą powodować zapalenie błony śluzowej i wrzody.

W celu wyleczenia wrzodów koniczne jest całkowite usunięcie (eradykacja) bakterii. Lek Ulcamed pomaga wyeliminować lub zmniejszyć zapalenie spowodowane przez te bakterie. Lekarz może zastosować lek Ulcamed w połączeniu z innymi lekami, co pomoże usunąć bakterie Helicobacter pylori.

Jaki jest skład Ulcamed, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest tlenek bizmutu. Każda tabletka powlekana zawiera 120 mg tlenku bizmutu ((jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu) (cytrynian bizmutu)).

− Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, powidon K30, poliakrylina potasowa, makrogol 6000, magnezu stearynian w rdzeniu tabletki i alkohol poliwinylowy, makrogol 4000, talk, tytanu dwutlenek (E 171) w otoczce tabletki.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: ,

Dawkowanie preparatu Ulcamed – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zwykle zalecana dawka dla dorosłych to 4 tabletki, które mogą być przyjmowane według schematu leczenia:
– 1 tabletka cztery razy na dobę na pusty żołądek (pół godziny przed głównymi posiłkami i przed snem)
lub
– 2 tabletki dwa razy na dobę na czczo, pół godziny przed śniadaniem i pół godziny przed kolacją lub przed snem.

Tabletki Ulcamed należy połknąć w całości popijając odpowiednia ilością wody.

Nie należy jeść ani pić w ciągu pół godziny przed lub po przyjęciu tabletki. W przypadku pominięcia posiłku należy przyjąć tabletkę(ki).

Czas trwania leczenia
W leczeniu wrzodów żołądka lub dwunastnicy, czas trwania jednego cyklu leczenia wynosi od 4 do 8 tygodni.

W celu eradykacji H. pylori wybór leczenia skojarzonego i czasu trwania leczenia (7 do 14 dni) powinien uwzględniać tolerancję pacjenta na lek, narodowe, regionalne i lokalne dane dotyczące oporności bakterii oraz wytyczne terapeutyczne.

Maksymalny czas trwania jednego cyklu leczenia wynosi 2 miesiące. Nie należy przyjmować leku Ulcamed lub innych preparatów zawierających bizmut dłużej niż przez ten okres. Nie należy przyjmować preparatów zawierających bizmut wciągu kolejnych 2 miesięcy po zakończeniu leczenia lekiem Ulcamed.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy martwić się, jeśli zastosowano dodatkowo jedną lub dwie tabletki. Jednakże, w przypadku przyjęcie znacznie większej ilości tabletek jednocześnie lub w krótkim czasie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Lekarz podejmie odpowiednie środki zapobiegawcze w celu uniknięcia wchłaniania się produktu. Dodatkowo przez kilka tygodni zleci monitorowanie czynność nerek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ulcamed – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy jeść ani pić w ciągu pół godziny przed przyjęciem lub po przyjęciu leku Ulcamed. Mleko, owoce i soki owocowe mogą w szczególności mieć niekorzystny wpływ na działanie leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ulcamed w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Ulcamed w okresie ciąży lub karmienia piersią, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Ulotka Ulcamed – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Ulcamed? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz