ESOLIFA

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ESOLIFA? – OPIS I WSKAZANIA

Esolifa zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy ona do grupy leków nazywanych “inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku.

Lek Esolifa jest stosowany w leczeniu następujących chorob:
Pacjenci dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej
– Choroba refluksowa przełyku (ang. Gastroesophageal Reflux Disease, GORD). Występuje ona wtedy, gdy kwas z żołądka przedostaje się do przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem), powodując ból, stan zapalny i zgagę.
– Wrzody żołądka lub górnej części jelita (dwunastnicy) z zakażeniem bakterią zwaną Helicobacter pylori. W przypadku wystąpienia jednego z powyższych stanów, lekarz może również przepisać antybiotyki w celu wyleczenia zakażenia i umożliwienia wygojenia wrzodu.

Pacjenci dorośli
– Wrzody żołądka spowodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Lek Esolifa może być również stosowany w celu zatrzymania procesu tworzenia się wrzodów żołądka podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
– Zbyt duża ilość kwasu w żołądku spowodowana przez gruczolaka trzustki (zespoł Zollingera- Ellisona).
– Przedłużone leczenie po zapobieganiu nawrotom krwawienia z wrzodów z zastosowaniem ezomeprazolu podawanego dożylnie.

SKŁAD ESOLIFA, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

– Substancją czynną leku jest ezomeprazol magnezowy dwuwodny.
Jedna tabletka dojelitowa leku Esolifa, 20 mg zawiera 20 mg ezomeprazolu (co odpowiada 21,75 mg ezomeprazolu magnezowego dwuwodnego).
Jedna tabletka dojelitowa leku Esolifa, 40 mg zawiera 40 mg ezomeprazolu (co odpowiada 43,5 mg ezomeprazolu magnezowego dwuwodnego).

– Pozostałe składniki to:
Zawartość tabletki dojelitowej: Kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%, talk, trietylu cytrynian, hypromeloza 3 cP, sacharoza, ziarenka, magnezu stearynian, hydroksypropyloceluloza, glicerolu monostearynian 40-55, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K29-32, makrogol 6000, krospowidon typ A, sodu stearylofumaran.
Otoczka:
Hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400, żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żołty (E 172).

JAKIE JEST DAWKOWANIE ESOLIFA? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

– Nie zaleca się stosowania leku Esolifa, tabletki dojelitowe u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
– Jeśli lek jest stosowany długotrwale, lekarz będzie monitorował stan pacjenta (zwłaszcza, jeśli lek jest stosowany przez okres dłuższy niż rok).
– Jeśli lekarz zalecił pacjentowi doraźne stosowanie leku, pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich zmianach objawów.

Stosowanie leku Esolifa
– Tabletki dojelitowe można przyjmować o każdej porze dnia.
– Tabletki dojelitowe można przyjmować z posiłkiem lub na czczo.
– Tabletki dojelitowe należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Nie należy żuć ani kruszyć tabletek dojelitowych. Tabletki dojelitowe zawierają powlekane peletki, które chronią lek przed uszkodzeniem przez kwas wydzielany w żołądku. Ważne jest, aby nie uszkodzić peletek.

Co zrobić w razie trudności z połykaniem tabletek dojelitowych
– W razie trudności z połknięciem tabletek dojelitowych:
– Umieścić tabletkę w szklance wypełnionej wodą (niegazowaną). Nie stosować innych płynów.
– Mieszać aż tabletka ulegnie rozpadowi (mieszanina nie będzie klarowna). Następnie wypić uzyskaną mieszankę od razu lub w ciągu 30 minut. Zawsze mieszać roztwór bezpośrednio przed wypiciem.
– Aby mieć pewność, że wypito lek w całości, należy dokładnie przepłukać naczynie połową szklanki wody i płyn wypić. Cząstki stałe zawierają lek – nie należy ich żuć ani rozgryzać.
– Jeśli pacjent nie może samodzielnie połykać, tabletkę dojelitową zmieszać z wodą i umieścić w strzykawce. Następnie lek można podać przez zgłębnik bezpośrednio do żołądka („sonda żołądkowa”).

Ile leku należy przyjąć
– Lekarz poinformuje pacjenta, ile tabletek dojelitowych należy przyjmować i jak długo. Zależy to od stanu pacjenta, jego wieku oraz czynności wątroby pacjenta.
– Zazwyczaj stosowaną dawkę podano poniżej.

Leczenie zgagi wywołanej chorobą refluksową przełyku (GORD)
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat lub powyżej:
– Jeśli lekarz stwierdził niewielkie uszkodzenie przełyku, zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka dojelitowa leku Esolifa, 40 mg, jeden raz na dobę przez 4 tygodnie. Jeśli nie doszło do wyleczenia przełyku, lekarz może zalecić stosowanie takiej samej dawki przez kolejne 4 tygodnie.
– Zazwyczaj stosowana dawka po wyleczeniu przełyku to jedna tabletka dojelitowa leku Esolifa, 20 mg raz dobę.
– Jeśli przełyk nie został uszkodzony, zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka dojelitowa leku Esolifa, 20 mg raz na dobę. Kiedy objawy będą kontrolowane, lekarz może zalecić stosowanie leku, wtedy gdy pacjent tego potrzebuje, do maksymalnie jednej tabletki dojelitowej leku Esolifa, 20 mg raz na dobę.
– U pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby lekarz może zalecić stosowanie mniejszej dawki. Leczenie choroby wrzodówej wywołanej zakażeniem bakteriami Helicobacter pylori oraz zapobieganie nawrotom
– Pacjenci dorośli i młode osoby w wieku 12 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Esolifa to jedna tabletka dojelitowa 20 mg dwa razy na dobę przez 1 tydzień.
– Lekarz zaleci także stosowanie antybiotykow takich, jak amoksycylina i klarytromycyna.

Leczenie wrzodów żołądka spowodowanych stosowaniem NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
– Pacjenci dorośli w wieku 18 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Esolifa to jedna tabletka dojelitowa 20 mg raz na dobę przez 4 do 8 tygodni.

Zapobieganie wrzodom żołądka podczas stosowania NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
– Pacjenci dorośli w wieku 18 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Esolifa to jedna tabletka dojelitowa 20 mg raz na dobę.

Zbyt duża ilość kwasu w żołądku spowodowana przez gruczolaka trzustki (zespoł Zollingera-Ellisona)
– Pacjenci dorośli w wieku 18 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Esolifa to jedna tabletka dojelitowa 40 mg dwa razy na dobę.
– Lekarz może dostosować dawkę i czas leczenia w zależności od potrzeb pacjenta i zdecyduje także jak długo pacjent powinien przyjmować lek. Maksymalna dawka to 80 mg dwa razy na dobę.

Przedłużone leczenie po zapobieganiu nawrotom krwawienia z wrzodów z zastosowaniem ezomeprazolu podawanego dożylnie
– Pacjenci dorośli w wieku 18 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Esolifa to jedna tabletka dojelitowa 40 mg raz na dobę.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ESOLIFA, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent przyjął więcej leku Esolifa niż zalecił lekarz, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Pacjent może przyjmować tabletki dojelitowe z jedzeniem lub na czczo.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ESOLIFA W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Lekarz zdecyduje, czy pacjentka może przyjmować w tym czasie lek Esolifa.

Nie wiadomo, czy lek Esolifa przenika do mleka ludzkiego kobiet karmiących piersią. Z tego względu nie należy stosować leku Esolifa w czasie karmienia piersią.

ULOTKA LEKU ESOLIFA – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ESOLIFA CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE


REZERWACJA LEKU W APTECE - ESOLIFA CENA, REFUNDACJA

ESOLIFA OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here