EMPERADIS

Działanie i wskazania

Emperadis zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy ona do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku.

Lek Emperadis jest stosowany w leczeniu następujących chorób:

Pacjenci dorośli i młodzieź w wieku 12 lat i powyżej
− Choroba refluksowa przełyku (ang. Gastroesophageal Reflux Disease, GORD). Występuje ona wtedy, gdy kwas z żołądka przedostaje się do przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem), powodując ból, stan zapalny i zgagę.
− Wrzody żołądka lub górnej części jelita (dwunastnicy) z zakażeniem bakterią zwaną Helicobacter pylori. W przypadku wystąpienia jednego z powyższych stanów, lekarz może również przepisać antybiotyki w celu wyleczenia zakażenia i umożliwienia wygojenia wrzodu.

Pacjenci dorośli
− Wrzody żołądka spowodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Lek Emperadis może być również stosowany w celu zatrzymania procesu tworzenia się wrzodów żołądka podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
− Zbyt duża ilość kwasu w żołądku spowodowana przez gruczolaka trzustki (zespół ZollingeraEllisona).
− Przedłużone leczenie po zapobieganiu nawrotom krwawienia z wrzodów z zastosowaniem ezomeprazolu podawanego dożylnie.

Skład

– Substancją czynną leku jest ezomeprazol magnezowy dwuwodny.
Jedna tabletka dojelitowa leku Emperadis, 20 mg zawiera 20 mg ezomeprazolu (co odpowiada 21,75 mg ezomeprazolu magnezowego dwuwodnego).
Jedna tabletka dojelitowa leku Emperadis, 40 mg zawiera 40 mg ezomeprazolu (co odpowiada 43,5 mg ezomeprazolu magnezowego dwuwodnego).

– Pozostałe składniki to:
Zawartość tabletki dojelitowej: Kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%, talk, trietylu cytrynian, hypromeloza 3 cP, sacharoza, ziarenka, magnezu stearynian, hydroksypropyloceluloza, glicerolu monostearynian 40-55, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K29-32, makrogol 6000, krospowidon typ A, sodu stearylofumaran.
Otoczka:
Hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400, żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Leczenie zgagi wywołanej chorobą refluksową przełyku (GORD)
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat lub powyżej:
− Jeśli lekarz stwierdził niewielkie uszkodzenie przełyku, zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka dojelitowa leku Emperadis, 40 mg, jeden raz na dobę przez 4 tygodnie. Jeśli nie doszło do wyleczenia przełyku, lekarz może zalecić stosowanie takiej samej dawki przez kolejne 4 tygodnie.
− Zazwyczaj stosowana dawka po wyleczeniu przełyku to jedna tabletka dojelitowa leku Emperadis, 20 mg raz dobę.
− Jeśli przełyk nie został uszkodzony, zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka dojelitowa leku Emperadis, 20 mg raz na dobę. Kiedy objawy będą kontrolowane, lekarz może zalecić stosowanie leku, wtedy gdy pacjent tego potrzebuje, do maksymalnie jednej tabletki dojelitowej leku Emperadis, 20 mg raz na dobę.
− U pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby lekarz może zalecić stosowanie mniejszej dawki.

Leczenie choroby wrzodowej wywołanej zakażeniem bakteriami Helicobacter pylori oraz zapobieganie nawrotom
− Pacjenci dorośli i młode osoby w wieku 12 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Emperadis to jedna tabletka dojelitowa 20 mg dwa razy na dobę przez 1 tydzień.
− Lekarz zaleci także stosowanie antybiotyków takich, jak amoksycylina i klarytromycyna.

Leczenie wrzodów żołądka spowodowanych stosowaniem NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
− Pacjenci dorośli w wieku 18 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Emperadis to jedna tabletka dojelitowa 20 mg raz na dobę przez 4 do 8 tygodni.

Zapobieganie wrzodom żołądka podczas stosowania NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
− Pacjenci dorośli w wieku 18 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Emperadis to jedna tabletka dojelitowa 20 mg raz na dobę.

Zbyt duża ilość kwasu w żołądku spowodowana przez gruczolaka trzustki (zespół Zollingera-Ellisona)
− Pacjenci dorośli w wieku 18 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Emperadis to jedna tabletka dojelitowa 40 mg dwa razy na dobę.
− Lekarz może dostosować dawkę i czas leczenia w zależności od potrzeb pacjenta i zdecyduje także jak długo pacjent powinien przyjmować lek. Maksymalna dawka to 80 mg dwa razy na dobę.

Przedłużone leczenie po zapobieganiu nawrotom krwawienia z wrzodów z zastosowaniem ezomeprazolu podawanego dożylnie
− Pacjenci dorośli w wieku 18 lat i powyżej: zazwyczaj stosowana dawka leku Emperadis to jedna tabletka dojelitowa 40 mg raz na dobę.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął więcej leku Esomeptazol Actavis niż zalecił lekarz, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Pacjent może przyjmować tabletki dojelitowe z jedzeniem lub na czczo.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Lekarz zdecyduje, czy pacjentka może przyjmować w tym czasie lek Emperadis.

Nie wiadomo, czy lek Emperadis przenika do mleka ludzkiego kobiet karmiących piersią. Z tego względu nie należy stosować leku Emperadis w czasie karmienia piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne


Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here