ProursanChoroby układu trawienia

Choroby gastrologiczne to schorzenia jelit, żołądka oraz wątroby, z którymi zmaga się coraz większa część populacji. Mogą je powodować czynniki infekcyjne (między innymi zakażenie bakterią Helicobacter pylori), autoimmunologiczne (kiedy organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnej tkance), a także toksyczne (alkohol, przyjmowanie niektórych leków, żółć itp.). Wśród częstych schorzeń tego typu można wyróżnić, chociażby:

  • wirusowe zapalenie wątroby,
  • chorobę wrzodową dwunastnicy,
  • żółciową marskość wątroby,
  • zaburzenia czynnościowe pęcherzyka żółciowego,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane zarzucaniem żółci.

W przypadku rozpoznania chorób układu trawienia ważne jest wdrożenie prawidłowej diety, a także odpowiednich środków farmakologicznych. Jednym z preparatów znajdujących zastosowanie w leczeniu schorzeń gastrologicznych jest lek Proursan, w którego składzie znalazła się substancja czynna – kwas ursodeoksycholowy. Środek ten zmniejsza objętość żółci i jej nasycenie cholesterolem, a także chroni wątrobę poprzez blokowanie receptorów kwasów żółciowych. Na tej stronie prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące stosowania leku Proursan, związane między innymi z jego dawkowaniem, a także łączeniem z innymi preparatami leczniczymi. Ponadto mogą tu Państwo znaleźć opinie na jego temat oraz dowiedzieć się, jaka jest jego cena w aptece. Na samym końcu witryny do pobrania jest ulotka leku, a także możliwość sprawdzenia, czy istnieje zamiennik preparatu Proursan.

Jak działa i kiedy stosujemy Proursan?

Lek Proursan jest preparatem przeznaczonym do stosowania w schorzeniach dróg żółciowych. Substancją czynną produktu jest kwas ursodeoksycholowy, hydrofilny kwas żółciowy, który naturalnie występuje między innymi w żółci człowieka. Związek ten po podaniu doustnym jest przyswajany w jelicie cienkim, a następnie razem z krwią transportowany do wątroby, gdzie podlega stałemu krążeniu jelitowo-wątrobowemu. Kwas ursodeoksycholowy przyczynia się do zmniejszenia wydzielania cholesterolu do żółci, a także wpływa na redukcję syntezy cholesterolu. Ponadto  powoduje rozpuszczanie kamieni żółciowych oraz przeciwdziała ich powstawaniu.

Najważniejsze wskazania do stosowania leku Proursan to:

  • pierwotna marskość żółciowa wątroby w początkowej fazie rozwoju,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane zarzucaniem żółci,
  • cholesterolowe kamienie żółciowe o średnicy nie większej niż 15 mm, przepuszczalne dla promieniowania rentgenowskiego, u osób, u których pomimo obecności kamieni zostało zachowane prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego.

Jaki jest skład Proursan, jakie substancje zawiera?

W składzie leku Proursan znalazł się kwas ursodeoksycholowy, hydrofilny kwas żółciowy, naturalnie występujący w ludzkiej żółci. Substancja ta poza zmniejszeniem wydzielania cholesterolu do żółci działa ochronnie na wątrobę oraz reguluje procesy immunologiczne. Jedna kapsułka Proursan zawiera 250 mg substancji czynnej – kwasu ursodeoksycholowego.

Pozostałe składniki preparatu to: skrobia kukurydziana, skrobia kukurydziana żelowana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Proursan – jak stosować ten lek?

Lek Proursan powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami wydanymi przez specjalistę. W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Kapsułki są przeznaczone do podawania doustnego, popijając odpowiednią ilością wody.

W przypadku osób dorosłych zalecana dawka w rozpuszczaniu kamieni cholesterolowych zazwyczaj wynosi od dwóch do pięciu kapsułek dziennie, w zależności od masy ciała (masa ciała do 60 kg – dwie kapsułki, masa ciała do 80 kg – trzy kapsułki, masa ciała do 100 kg – cztery kapsułki, masa ciała powyżej 100 kg – pięć kapsułek na dobę). Zaleconą dawkę należy przyjmować jednorazowo, najlepiej przed snem. Leczenia lekiem Proursan nie należy kontynuować, jeśli kamienie nie zostaną rozpuszczone lub nie ulegną zmniejszeniu w ciągu dwunastu miesięcy. Ich stan powinien być kontrolowany przy pomocy badania ultrasonograficznego przeprowadzanego w sześciomiesięcznych odstępach.

W zapaleniu błony śluzowej żołądka wywołanym przez zarzucanie żółci zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki dziennie. Długość leczenia powinna zostać ustalona przez lekarza – nie powinna być krótsza niż 10 dni.

W przypadku pierwotnej żółciowej marskości wątroby zalecana dawka wynosi 13-15 mg leku Proursan na każdy kilogram masy ciała na dobę, którą należy przyjmować w trzech podzielonych porcjach. W sytuacji, kiedy parametry czynnościowe ulegną poprawie, dzienna dawka leku może być podawana raz na dobę. Niekiedy u osób z pierwotną marskością wątroby w początkowej fazie leczenia mogą wystąpić nasilone objawy kliniczne, w tym między innymi świąd skóry. W takim przypadku leczenie należy kontynuować, zmniejszając o połowę dawkę leku.

Dzieciom powyżej drugiego roku życia lek Proursan należy podawać według indywidualnych zaleceń. Zwykle lekarz ustala 10-20 mg preparatu na kilogram masy ciała na dobę.

Dzieciom i młodzieży w wieku od sześciu do osiemnastu lat z mukowiscydozą zaleca się podawanie leku w dawce 20 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w dwóch-trzech podzielonych porcjach.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku nieumyślnego przyjęcia większej dawki leku Proursan niż zalecana przez lekarza, mogą wystąpić takie objawy przedawkowania jak biegunka oraz nudności. W razie pojawienia się przewlekłej biegunki należy natychmiast zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Proursan – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Proursan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W sytuacji, kiedy pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży, spodziewa się dziecka lub karmi piersią, przed zastosowaniem leku powinna zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Lek Proursan nie jest przeznaczony do stosowania w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna jego przyjmowanie za konieczność. Kobiety znajdujące się w okresie rozrodczym powinny przyjmować ten środek z równoczesnym wykorzystaniem metod zapobiegających zajściu w ciążę, w tym między innymi doustnych środków antykoncepcyjnych cechujących się niską zawartością estrogenu.

Nie ma jednoznacznych danych dotyczących stosowania leku Proursan u kobiet w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Badania przeprowadzane na zwierzętach wykazały, że preparat może być przyczyną uszkodzeń płodu w pierwszym trymestrze. Nie ma też wystarczających danych co do przenikania kwasu ursodeoksycholowego do mleka matki.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Proursan i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Proursan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Proursan. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Proursan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Proursan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Sprawdź opinie o Proursan.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(320 ocen, średnia: 5,83 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.