Konsultacja merytoryczna:

Ursoxyn

Ten lek zawiera kwas ursodeoksycholowy – naturalnie występujący kwas żółciowy, którego niewielkie ilości wykrywane są w organizmie człowieka w żółci.

Wskazania do stosowania

• Rozpuszczanie kamieni żółciowych składających się z cholesterolu u pacjentów:
– u których występuje jeden lub więcej kamieni żółciowych przepuszczalnych dla promieni rentgenowskich, o średnicy nie przekraczającej 2 cm, z zachowaną prawidłową czynnością pęcherzyka żółciowego;
– u których nie ma możliwości zastosowania postępowania chirurgicznego;
– u których występuje wzrost stężenia cholesterolu w żółci (przesycenie) potwierdzony wynikami badań laboratoryjnych żółci.
– Przed oraz po zabiegu rozbijania kamieni nerkowych falą uderzeniową (litotrypsja).

• Leczenie stanu, w którym w wyniku zniszczenia dróg żółciowych dochodzi do kumulacji żółci w wątrobie, co może prowadzić do jej bliznowacenia. Wątroba nie powinna ulec uszkodzeniu do takiego stopnia, który uniemożliwiałby jej prawidłową czynność. Ten stan określany jest jako pierwotna marskość żółciowa wątroby (ang. primary biliary cholangitis/cirrhosis, PBC).
• Leczenie choroby wątroby występującej w przebiegu zwłóknienia torbielowatego (mukowiscydozy) u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.

Jaki jest skład Ursoxyn, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kwas ursodeoksycholowy.
Jedna kapsułka twarda zawiera 250 mg kwasu ursodeoksycholowego.

Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, krzemu dwutlenek, magnezu stearynian;
– otoczka kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna (E 441).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ursoxyn – jak stosować ten lek?

Stosowanie w celu rozpuszczania cholesterolowych kamieni żółciowych (samodzielnie lub w połączeniu z litotrypsją)

Dawkowanie
Zalecana dawka to 2-4 kapsułki leku Ursoxyn (8-10 mg/kg masy ciała kwasu ursodeoksycholowego), przyjmowane podczas posiłku zgodnie ze schematem:
– w przypadku dawki 2 kapsułki dziennie: obie kapsułki podczas wieczornego posiłku;
– w przypadku dawki 3 kapsułki dziennie: 1 kapsułka rano i 2 kapsułki wieczorem;
– w przypadku dawki 4 kapsułki dziennie: 2 kapsułki rano i 2 wieczorem.

Sposób podawania

Kapsułkę należy połknąć w całości z pomocą wody lub innego płynu. Kapsułki należy przyjmować regularnie.

Czas trwania terapii
Zazwyczaj do rozpuszczania kamieni żółciowych dochodzi po 6-24 miesiącach. Czas trwania terapii zależy od wielkości kamieni żółciowych na początku leczenia. Jeśli średnica złogów żółciowych nie zmniejszy się w ciągu 12 miesięcy, należy przerwać terapię.

Lekarz powinien oceniać skuteczność leczenia co każde kolejne 6 miesięcy. W trakcie wizyt kontrolnych lekarz powinien sprawdzić czy od czasu poprzedniej wizyty złogi nie uległy zwapnieniu prowadząc do twardnienia kamieni. Jeśli tak się stanie, lekarz przerwie terapię. Nawet jeśli objawy zniknęły, leczenie należy kontynuować: przerwanie leczenia przedłuży całkowity czas trwania terapii. Po rozpuszczeniu kamieni żółciowych, leczenie powinno być kontynuowane przez kolejne 3-4 miesiące.

Leczenie pierwotnej marskości żółciowej wątroby (chroniczne zapalenie przewodów żółciowych)

Dawkowanie

Etap I-III
Dawka dobowa jest zależna od masy ciała. Przez pierwsze 3 miesiące terapii, lek Ursoxyn należy przyjmować rano, po południu i wieczorem. Gdy parametry czynnościowe wątroby ulegną poprawie, dawka dobowa może być przyjmowana raz na dobę wieczorem.

Etap IV
Na początku terapii lekiem Ursoxyn należy przyjmować 2 do 3 kapsułek w ciągu dnia, podczas posiłków:
– w przypadku dawki 2 kapsułki dziennie: 1 kapsułka rano i 1 wieczorem;
– w przypadku dawki 3 kapsułki dziennie: 1 kapsułka rano i 2 wieczorem.

W przypadku dobrej odpowiedzi na leczenie w zastosowanych dawkach (po badaniach krwi i/lub orzeczeniu lekarza), lekarz przepisze większą dawkę (dawkę odpowiadającą terapii na etapach I-III).

Sposób podawania

Kapsułki należy połykać w całości z niewielką ilością wody lub innego płynu. Lek należy przyjmować regularnie.

Czas trwania terapii
Nie ma ograniczeń czasowych dotyczących stosowaniu leku Ursoxyn w pierwotnej marskości żółciowej wątroby.

Uwaga
U pacjentów z pierwotną marskością żółciową wątroby, na początku leczenia może dojść do nasilenia objawów choroby (np. świądu). Dzieje się tak tylko w rzadkich przypadkach. Jeśli to nastąpi, można kontynuować terapię ze zmniejszoną dawką dobową leku Ursoxyn. Następnie lekarz będzie zwiększał dawkę dobową co tydzień, aż do uzyskania zalecanej dawki.

Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku od 6 do 18 lat) w leczeniu zaburzeń wątroby w przebiegu zwłóknienia torbielowatego

Dawkowanie
Zalecana dawka dobowa wynosi 20 mg/kg masy ciała na dobę, podzielona na 2-3 dawki. O ile to konieczne, lekarz może zalecić dalsze zwiększenie dawki do 30 mg/kg masy ciała na dobę.

Sposób podawania
Kapsułki należy połykać w całości z niewielką ilością wody lub innego płynu. Kapsułki należy przyjmować regularnie. W przypadku, gdy wielkość kapsułki stwarza trudności w połykaniu, jeśli jest to koniecznie kapsułki można otworzyć, a ich zawartość dodać np. do jogurtu.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Ursoxyn jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W wyniku zastosowania zbyt dużej dawki leku może wystąpić biegunka. W przypadku wystąpienia przewlekłej biegunki należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Podczas występowania biegunki należy uzupełniać płyny w celu utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ursoxyn – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ursoxyn w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować leku Ursoxyn w ciąży chyba, że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Zastosowanie kwasu ursodeoksycholowego w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży może mieć wpływ na płód.

Kobiety w wieku rozrodczym
Nawet jeśli pacjentka nie jest w ciąży powinna porozmawiać z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym powinny być leczone z jednoczesnym stosowaniem niezawodnych środków antykoncepcyjnych. Zalecane są niehormonalne środku antykoncepcyjne lub hormonalne środki antykoncepcyjne zawierające niską dawkę estrogenu („tabletki antykoncepcyjne”). Jeśli pacjentka przyjmuje Ursoxyn w celu rozpuszczenia kamieni żółciowych powinna stosować niehormonalne środki antykoncepcyjne, ponieważ hormonalne środki antykoncepcyjne mogą sprzyjać tworzeniu się kamieni żółciowych.

Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz powinien wykluczyć ciążę.

Karmienie piersią
Istnieje tylko kilka udokumentowanych przypadków stosowania kwasu ursodeoksycholowego w okresie karmienia piersią. Poziom kwasu ursodeoksycholowego w mleku matki jest bardzo niski. Dlatego wystąpienie działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią jest mało prawdopodobne.

Wpływ na płodność/zdolność rozrodczą
Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu tego leku na płodność/zdolność rozrodczą. Dotychczas brak jest doświadczeń wykazujących wpływ tego leku na płodność/zdolność rozrodczą u ludzi.

Ulotka Ursoxyn – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

URSOXYN, 250 mg, kapsułki, twarde (Acidum ursodeoxycholicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 20 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ursoxyn m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

URSOXYN, 250 mg, kapsułki, twarde (Acidum ursodeoxycholicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Ursoxyn?

Cena Ursoxyn i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ursoxyn.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ursoxyn? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Porcja cynku zawarta w jednej tabletce suplementu diety Molekin Cynk 15mg pomaga zrealizować w 150% zalecane dzienne spożycie dla tego składnika. Cynk wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i wspiera prawidłowe funkcje poznawcze.

Olej rycynowy to preparat charakteryzujący się silnym działaniem przeczyszczającym. Stymuluje ruchy perystaltyczne jelit i powoduje defekację w ciągu 2-4h od zastosowania.

Denivit white & brilliant to pasta do zębów z profesjonalnym systemem walczącym z przebarwieniami, stworzonym przy pomocy stomatologów. Przeznaczona jest do codziennego użytku, delikatnie czyści i wybiela zęby.

ALLERGOFF w postaci emulsji do mycia ciała to preparat który, korzystnie wpływa na stan skóry w czasie jej mycia. Oczyszcza i natłuszcza. Zawiera składniki, które w efektywny sposób chronią i pielęgnują…

Suplement diety Doppelherz Aktiv Witamina C1000 Max + Witamina D jest polecany do stosowania u osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w witaminy – C oraz D. Składniki te wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Preparat stworzony z myślą o osobach, które chcą uzupełnić swoją codzienną dietę w składniki wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśni. Suplement diety Mieloguard zawiera m.in. magnez, kwas foliowy i monofosforan…

Choć nazwa bodziszek cuchnący nie brzmi zachęcająco, właściwości tej rośliny są bardzo cenione przez amatorów ziołolecznictwa. Susz ekologiczny EcoBlik Bodziszek polecany jest przede wszystkim dla osób, które chcą zadbać…

Jeśli Twoje dziecko nie chce łykać kapsułek z witaminą D, podawaj mu tę cenną substancję w postaci żelków o smaku cytrynowo-pomarańczowym Cerutin Junior D. Preparat polecany jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Substancjami czynnymi zastosowanymi w preparacie są olejki eteryczne (m.in. olejek cytronelowy i eukaliptusowy). Hit Spray moskito odstraszający na komary kleszcze i meszki można stosować u dorosłych, a także u dzieci powyżej 1. roku życia.

Tonaxinum Forte na dzień, to naturalnie wyciszający, poprawiający samopoczucie psychiczne suplement, którego stosowanie w żaden sposób nie zaburza koncentracji i jasnego myślenia. Preparat zawiera L-teanine oraz L-trypotofan.

Syrop malinowy Olimp Ulgrip Med Junior to wyrób medyczny zawierający ekstrakty z korzenia prawoślazu, kwiatostanu lipy, bluszczu i owoców czarnego bzu. Preparat polecany jest do łagodzenia różnych rodzajów kaszlu (suchego i mokrego).

Afrin łagodzi obrzęk błony śluzowej nosa występujący w przebiegu przeziębienia, zapalenia zatok, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

OTODROP Krople do uszu Apteo Care to produkt o sprawdzonych właściwościach oczyszczających. Skutecznie eliminuje gromadzącą się w przewodach usznych woskowinę.

Zdrowisie Vitamisiaczki to przepyszne, owocowe lizaczki wielowitaminowe, dzięki którym wzbogacisz dietę swojego dziecka o cenne dla jego rozwoju i wysokiej odporności witaminy. Lizaki przeznaczone są dla dzieci powyżej 4 roku życia

Wyjątkowy preparat Aspot Cardio+ w postaci kapsułek o przedłużonych uwalnianiu. Każda kapsułka zawiera specjalne mikropeletki, które stopniowo uwalniają chlorek potasu. Dodatkową zaletą preparatu jest Formuła LenCover®.

CHRYPEX zawiera wyciąg z dobroczynnych glonów morskich, których substancje działają powlekająco na błonę śluzową gardła i jamy ustnej znosząc tym samym podrażnienia, chrypkę, suchość, pieczenie oraz trudności w połykaniu…

Preparat o wielokierunkowym działaniu, zawierający połączenie kwasów omega-3, ekstraktów roślinnych oraz witamin, stworzony dla osób, które chcą zadbać o swoje serce i układ krążenia, a także chcą utrzymać prawidł…

Calperos Vita-D3 dostarcza organizmowi wapnia i witaminy D3, dzięki czemu przyczynia się do wyraźnego wzmocnienia kości i zębów. Usprawnia również funkcjonowanie mięśni i układu odpornościowego.

Skład suplementu diety MagPrim Skurcz to kompozycja magnezu, potasu, żelaza, chromu i cynku, a także witamin – B6 i B12. Preparat polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety szczególnie dla osób, które cierpią z powodu bolesnych…

VITOTAL GOLD Dla mężczyzn syrop to wyjątkowy, złożony suplement diety charakteryzujący się starannie dobranym składem, odpowiadającym na potrzeby panów po 45 roku życia.