Levofloxacin UNIMED PHARMA

Levofloxacin UNIMED PHARMA to antybiotyk z grupy fluorochinolonów, który działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia w organizmie. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, pozaszpitalne zapalenie płuc, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, powikłane zakażenia układu moczowego i przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lewofloksacyna jest antybiotykiem z grupy zwanej fluorochinolonami (czasem w skrócie nazywanej chinolonami). Działanie leku polega na niszczeniu niektórych rodzajów bakterii, które mogą wywoływać zakażenia.

Lewofloksacyna w postaci kropli do oczu jest stosowana u dzieci, które ukończyły 1 rok życia lub starszych oraz u osób dorosłych w leczeniu zakażeń bakteryjnych obejmujących przednią powierzchnię oka.

Jednym z rodzajów zakażenia w tej okolicy jest bakteryjne zapalenie spojówek, które jest zakażeniem powłoki przedniej części oka (spojówki).

Nie zaleca się stosowania leku Levofloxacin UNIMED PHARMA u dzieci w 1. roku życia.

Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

– Substancją czynną leku jest lewofloksacyna. Jeden ml kropli do oczu, roztwór, zawiera 5,12 mg lewofloksacyny półwodnej, co odpowiada 5 mg lewofloksacyny.

– Pozostałe składniki to: benzalkoniowy chlorek, sodu chlorek, kwas solny stężony i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Levofloxacin UNIMED PHARMA przeznaczony jest do stosowania do oka i musi być stosowany na zewnętrzną powierzchnię oka.

U pacjentów powyżej 1. roku życia zalecana dawka wynosi:

DNI 1–2
• Jedna do dwóch kropli do zakażonego oka (oczu) co dwie godziny.
• Lek stosować maksymalnie osiem razy na dobę.

DNI 3–5
• Jedna do dwóch kropli do zakażonego oka (oczu).
• Lek stosować maksymalnie cztery razy na dobę.

Nie ma konieczności modyfikacji dawki u osób w podeszłym wieku.

Zwykle leczenie trwa pięć dni. Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować krople.

Jeśli pacjent stosuje jakikolwiek inny lek do oczu, należy odczekać co najmniej 15 minut pomiędzy zastosowaniem różnych rodzajów kropli do oczu.

Osoby noszące soczewki kontaktowe
Jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe, należy je usunąć przed zastosowaniem leku Levofloxacin UNIMED PHARMA. Po zastosowaniu leku Levofloxacin UNIMED PHARMA należy odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u dzieci w wieku ≥ 1. roku życia i młodzieży. Nie zaleca się stosowania leku Levofloxacin UNIMED PHARMA u dzieci w 1. roku życia.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki Levofloxacin UNIMED PHARMA należy przepłukać oko (oczy) wodą i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Lek Levofloxacin UNIMED PHARMA krople do oczu może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy spodziewana korzyść uzasadnia potencjalne ryzyko dla rozwijającego się dziecka.

Karmienie piersią
Mimo, że lewofloksacyna w bardzo małych ilościach przenika do krwi i mleka kobiecego, po podaniu kropli do oczu jest bardzo mało prawdopodobne, aby krople te miały szkodliwy wpływ na rozwijające się dziecko. Lekarz zna potencjalne zagrożenia i udzieli pacjentce porady, czy w takiej sytuacji stosować lek Levofloxacin UNIMED PHARMA.

Wpływ na płodność
Podczas stosowania leku Levofloxacin UNIMED PHARMA zgodnie z zaleceniami płodność (zdolność do zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka) nie ulega zaburzeniu.

Ulotka Levofloxacin UNIMED PHARMA

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Levofloxacin UNIMED PHARMA (forum)

Stosujesz Levofloxacin UNIMED PHARMA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Levofloxacin UNIMED PHARMA. Podziel się doświadczeniami na forum.