Levoxa

Nazwa tego leku to Levoxa. Levoxa zawiera jako substancję czynną lewofloksacynę, która należy do grupy leków nazywanych antybiotykami. Lewofloksacyna jest antybiotykiem „chinolowym”. Działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia w organizmie.

Lek Levoxa, roztwór do infuzji może być stosowany w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
– płuc, u pacjentów z zapaleniem płuc
– układu moczowego, w tym nerek lub pęcherza
– gruczołu krokowego, w przypadku długotrwałego zakażenia
– skóry i tkanki podskórnej, w tym mięśni; czasami nazywa się to „tkankami miękkimi”.

W niektórych sytuacjach Levoxa, roztwór do infuzji, może być stosowany w zapobieganiu chorobie płuc zwanej wąglikiem, która może wystąpić po kontakcie z bakteriami wywołującymi wąglika lub w leczeniu tej choroby.

Jaki jest skład Levoxa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest lewofloksacyna (w postaci półwodnej).

1 ml roztworu do infuzji zawiera 5 mg lewofloksacyny. Każda fiolka 50 ml roztworu do infuzji zawiera 250 mg lewofloksacyny i każda fiolka 100 ml roztworu do infuzji zawiera 500 mg lewofloksacyny.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas solny 5N (do ustalenia pH) i woda do wstrzykiwań.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Levoxa – jak stosować ten lek?

Jak podaje się lek Levoxa, roztwór do infuzji
– Levoxa, roztwór do infuzji jest przeznaczony do stosowania w szpitalach.
– Lek zostanie podany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wstrzyknięcia. Wstrzyknięcie wykonuje się do jednej z żył pacjenta i będzie to trwało pewien czas (nazywane jest to infuzją dożylną).
– Levoxa roztwór do infuzji w dawce 250 mg podaje się przez 30 minut lub dłużej.
– Levoxa roztwór do infuzji w dawce 500 mg podaje się przez 60 minut lub dłużej.
– Tętno i ciśnienie tętnicze krwi pacjenta będzie ściśle monitorowane. Wynika to stąd, że bardzo szybkie bicie serca i chwilowe obniżenia ciśnienia tętniczego krwi są możliwymi działaniami niepożądanymi, które obserwowano w trakcie infuzji podobnych antybiotyków. Jeśli podczas infuzji ciśnienie tętnicze krwi pacjenta zauważalnie zmniejsza się, należy natychmiast przerwać infuzję.

Jaką dawkę leku Levoxa, roztworu do infuzji należy zastosować
Jeśli pacjent nie jest pewny, dlaczego otrzymuje lek Levoxa, lub ma jakiekolwiek pytania odnośnie stosowanej dawki leku Levoxa, powinien zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.
– Lekarz zdecyduje, jaką dawkę leku Levoxa otrzyma pacjent.
– Dawka zależy od rodzaju i miejsca zakażenia.
– Długość leczenia zależy od ciężkości zakażenia.

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku
– Zapalenie płuc: 500 mg raz lub dwa razy na dobę.
– Zakażenia układu moczowego, w tym zakażenia nerek i pęcherza moczowego: 500 mg raz na dobę.
– Zakażenia gruczołu krokowego: 500 mg raz na dobę.
– Zakażenia skóry i tkanki podskórnej, w tym mięśni: 500 mg raz lub dwa razy na dobę.
– Choroba płuc wywołana przez bakterie wąglika: 500 mg raz na dobę.

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek
Lekarz może zalecić podawanie mniejszej dawki.

Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym
Podczas stosowania tego leku i przez 2 dni po zakończeniu jego stosowania należy unikać bezpośredniego promieniowania słonecznego. Skóra pacjenta stanie się bardziej wrażliwa na słońce, co może doprowadzić do oparzenia, uczucia mrowienia i pojawienia się dużych pęcherzy na skórze, jeśli pacjent nie zachowa następujących środków ostrożności:
– stosować kremy z wysokim filtrem UV
– zawsze należy nosić nakrycie głowy i ubranie zakrywające ręce i nogi
– unikać opalania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest mało prawdopodobne, aby lekarz lub pielęgniarka podali za dużą dawkę leku. Lekarz lub pielęgniarka będą kontrolować postępy leczenia i sprawdzać, jaki lek pacjent otrzymuje. Jeśli pacjent nie jest pewien, dlaczego otrzymuje dawkę leku, zawsze powinien zapytać.

Jeśli pacjent otrzyma zbyt dużą dawkę leku Levoxa, mogą wystąpić następujące objawy: drgawki (napad padaczkowy), uczucie splątania, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, drżenia mięśniowe i zaburzenia serca prowadzące do nierównej pracy serca, także nudności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Levoxa – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Levoxa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko.

Ulotka Levoxa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Levoxa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

5 komentarzy do “Levoxa”

 1. Ja stosowałem 10 dni raz dziennie w dawce 500mg. Super lek wszystkie objawy zakażenia minęły i nareszcie jestem zdrowy. Nie miałem absolutnie żadnych skutków ubocznych.

  Odpowiedz
 2. Dostałam Levoxa 500 mg jako drugi antybiotyk. Zażywam czwarty dzień 1 tabletkę co 12 godzin. Od pierwszej dawki zaczęły się objawiać skutki uboczne (utrata apetytu, zmieniony smak wszystkiego co biorę do ust, może z wyjątkiem czystej wody, bezsenność). Drugiego dnia pojawił się czarny stolec więc zadzwoniłam do lekarza. Ten sugeruje, że to mogą być wrzody a ja nigdy nie miałam z tym problemów. Skierował mnie na badania, czekam na wyniki. Trzeciego dnia dochodzi ból, nie wiem stawów czy ścięgien w jednej nodze, teraz boli mnie w obu nogach i zaczyna się w dłoniach. Z każdym następnym dniem czuję się gorzej. Mam tylko nadzieję, że zapalenie płuc minęło, jutro idę na wizytę, zobaczymy co dalej. Jedno wiem na pewno, więcej tego świństwa nie wezmę.

  Odpowiedz
 3. Nie bierzcie tego syfu!!! Ja po trzech dawkach dostałam arytmii i teraz mam nawracające problemy z sercem. Radzę poszukać informacji w języku angielskim – ten lek nazywa się levaquin. Ten antybiotyk został wycofany z produkcji w Stanach Zjednoczonych ze względu na trwałe uszkodzenia nerwów, zastawki oraz rozwarstwienie tętnic! Wiele osób złożyło pozwy o spowodowanie trwałego pogorszenia zdrowia wskutek zażywania tego leku. Uszkodzenia są nieodwracalne i mogą prowadzić do śmierci, szczególnie u osób z wrodzonymi wadami serca takimi jak niedomykalność zastawki. Weźmiecie kilka dawek i będziecie mieć na zawsze uszkodzone serce. Niestety firmy farmaceutyczne zrzucają nadwyżki takich bubli do krajów trzeciego świata też do Polski, dlatego nagle wszyscy to przepisują, bo w Stanach już grozi im za to sąd. Przestrzegam, nie bierzcie bo możecie przypłacić to życiem albo trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

  Odpowiedz
  • Potwierdzam, antybiotyki zawierające fluorochinolony powinny zniknąc z aptek (może w szpitalach, pod kontrola lekarzy tak). Ja brałem 3 razy antybiotyki z tej grupy, po drugim razie: problemy ze snem, zaburzenia czucia w rękach i nogach. Skończyło sie leczeniem lekami NLPZ. Po 3 zastosowaniu antybiotyku w ósmym dniu pojawiło sie zapalenie ścięgna achilesa i prawdopodobnie problem ze ścięgnem zostanie do końca zycia. Poczytajcie w necie o zgubnym działaniu fluorochinolonów na organizm człoweka (wpływaja na mitochondria komórek, powodując uszkodzenie DNA, co uniemożliwia w pełni regeneracje takich komórek /tyle zrozumiałem jako laik/. W USA mają dość duży materiał badwacczy ponieważ ten antybiotyk był masowo stosowany przez armię.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz