Levoxa

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyActavis Group PTC ehf.
Kod ATCJ01MA12
ProceduraDCP
SubstancjaLewofloksacyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Levoxa?

Nazwa tego leku to Levoxa. Levoxa zawiera jako substancję czynną lewofloksacynę, która należy do grupy leków nazywanych antybiotykami. Lewofloksacyna jest antybiotykiem „chinolowym”. Działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia w organizmie.

Lek Levoxa, roztwór do infuzji może być stosowany w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
– płuc, u pacjentów z zapaleniem płuc
– układu moczowego, w tym nerek lub pęcherza
gruczołu krokowego, w przypadku długotrwałego zakażenia
– skóry i tkanki podskórnej, w tym mięśni; czasami nazywa się to „tkankami miękkimi”.

W niektórych sytuacjach Levoxa, roztwór do infuzji, może być stosowany w zapobieganiu chorobie płuc zwanej wąglikiem, która może wystąpić po kontakcie z bakteriami wywołującymi wąglika lub w leczeniu tej choroby.

Jaki jest skład Levoxa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest lewofloksacyna (w postaci półwodnej).

1 ml roztworu do infuzji zawiera 5 mg lewofloksacyny. Każda fiolka 50 ml roztworu do infuzji zawiera 250 mg lewofloksacyny i każda fiolka 100 ml roztworu do infuzji zawiera 500 mg lewofloksacyny.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas solny 5N (do ustalenia pH) i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Levoxa – jak stosować ten lek?

Jak podaje się lek Levoxa, roztwór do infuzji
– Levoxa, roztwór do infuzji jest przeznaczony do stosowania w szpitalach.
– Lek zostanie podany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wstrzyknięcia. Wstrzyknięcie wykonuje się do jednej z żył pacjenta i będzie to trwało pewien czas (nazywane jest to infuzją dożylną).
– Levoxa roztwór do infuzji w dawce 250 mg podaje się przez 30 minut lub dłużej.
– Levoxa roztwór do infuzji w dawce 500 mg podaje się przez 60 minut lub dłużej.
– Tętno i ciśnienie tętnicze krwi pacjenta będzie ściśle monitorowane. Wynika to stąd, że bardzo szybkie bicie serca i chwilowe obniżenia ciśnienia tętniczego krwi są możliwymi działaniami niepożądanymi, które obserwowano w trakcie infuzji podobnych antybiotyków. Jeśli podczas infuzji ciśnienie tętnicze krwi pacjenta zauważalnie zmniejsza się, należy natychmiast przerwać infuzję.

Jaką dawkę leku Levoxa, roztworu do infuzji należy zastosować
Jeśli pacjent nie jest pewny, dlaczego otrzymuje lek Levoxa, lub ma jakiekolwiek pytania odnośnie stosowanej dawki leku Levoxa, powinien zwrócić się do lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty.
– Lekarz zdecyduje, jaką dawkę leku Levoxa otrzyma pacjent.
– Dawka zależy od rodzaju i miejsca zakażenia.
– Długość leczenia zależy od ciężkości zakażenia.

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku
– Zapalenie płuc: 500 mg raz lub dwa razy na dobę.
Zakażenia układu moczowego, w tym zakażenia nerek i pęcherza moczowego: 500 mg raz na dobę.
– Zakażenia gruczołu krokowego: 500 mg raz na dobę.
– Zakażenia skóry i tkanki podskórnej, w tym mięśni: 500 mg raz lub dwa razy na dobę.
– Choroba płuc wywołana przez bakterie wąglika: 500 mg raz na dobę.

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek
Lekarz może zalecić podawanie mniejszej dawki.

Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym
Podczas stosowania tego leku i przez 2 dni po zakończeniu jego stosowania należy unikać bezpośredniego promieniowania słonecznego. Skóra pacjenta stanie się bardziej wrażliwa na słońce, co może doprowadzić do oparzenia, uczucia mrowienia i pojawienia się dużych pęcherzy na skórze, jeśli pacjent nie zachowa następujących środków ostrożności:
– stosować kremy z wysokim filtrem UV
– zawsze należy nosić nakrycie głowy i ubranie zakrywające ręce i nogi
– unikać opalania.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest mało prawdopodobne, aby lekarz lub pielęgniarka podali za dużą dawkę leku. Lekarz lub pielęgniarka będą kontrolować postępy leczenia i sprawdzać, jaki lek pacjent otrzymuje. Jeśli pacjent nie jest pewien, dlaczego otrzymuje dawkę leku, zawsze powinien zapytać.

Jeśli pacjent otrzyma zbyt dużą dawkę leku Levoxa, mogą wystąpić następujące objawy: drgawki (napad padaczkowy), uczucie splątania, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, drżenia mięśniowe i zaburzenia serca prowadzące do nierównej pracy serca, także nudności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Levoxa – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Levoxa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko.

Ulotka Levoxa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Levoxa - 500 mg, Tabletki powlekane (Levofloxacinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Levoxa - 500 mg, Tabletki powlekane (Levofloxacinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

5 komentarzy do “Levoxa”

  1. Chciałbym podzielić się moim bardzo pozytywnym doświadczeniem ze stosowania antybiotyku Levoxa. Przez okres dziesięciu dni przyjmowałem lek w dawce 500 mg raz dziennie i jestem niezwykle zadowolony z rezultatów terapii. Wszystkie objawy infekcji całkowicie ustąpiły, co pozwoliło mi powrócić do pełni zdrowia. Co szczególnie warte podkreślenia, podczas całego okresu leczenia nie zaobserwowałem żadnych skutków ubocznych. W moim przypadku terapia tym antybiotykiem okazała się w pełni skuteczna i bezpieczna, przynosząc oczekiwane efekty lecznicze.

    Odpowiedz
  2. Czy ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami z tym lekiem? Zastanawiam się nad jego skutecznością i chciałbym poznać opinie osób, które już go stosowały. Szczególnie interesują mnie efekty leczenia i potencjalne skutki uboczne. Będę wdzięczny za każdą informację, która pomoże mi podjąć świadomą decyzję.

    Odpowiedz
  3. Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z antybiotykiem Levoxa 500 mg, który został mi przepisany jako drugi antybiotyk w terapii zapalenia płuc. Przyjmuję lek według zaleceń – jedną tabletkę co 12 godzin, jednak już od pierwszej dawki pojawiły się niepokojące skutki uboczne. Początkowo były to problemy z apetytem oraz znacząca zmiana smaku wszystkich pokarmów i napojów (z wyjątkiem czystej wody), a także uporczywa bezsenność. Sytuacja pogorszyła się drugiego dnia, gdy zauważyłam czarny stolec, co skłoniło mnie do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Lekarz zasugerował możliwość wystąpienia wrzodów, choć nigdy wcześniej nie miałam takich problemów, i skierował mnie na dodatkowe badania. Trzeciego dnia pojawiły się kolejne niepokojące objawy – początkowo ból w jednej nodze (trudno określić, czy dotyczył stawów czy ścięgien), który następnie rozszerzył się na obie nogi i zaczął występować również w dłoniach. Z każdym kolejnym dniem mój stan się pogarsza. Mam nadzieję, że pomimo tych wszystkich skutków ubocznych, główny cel terapii – wyleczenie zapalenia płuc – został osiągnięty. Jutro mam zaplanowaną wizytę kontrolną, która powinna to potwierdzić. Jedno jest pewne – ze względu na tak liczne i uciążliwe skutki uboczne, nie zdecyduję się na ponowne przyjmowanie tego antybiotyku w przyszłości.

    Odpowiedz
  4. Moje doświadczenie z antybiotykiem Levoxa było bardzo niepokojące. Po przyjęciu zaledwie trzech dawek wystąpiły u mnie problemy z arytmią serca, które niestety mają charakter nawracający. Z mojego późniejszego rozeznania wynika, że lek ten, znany w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Levaquin, został tam wycofany z rynku ze względu na poważne działania niepożądane. Problemem okazały się udokumentowane przypadki uszkodzeń układu nerwowego, zastawek serca oraz rozwarstwienia tętnic. Na rynku amerykańskim zgłoszono liczne przypadki pogorszenia stanu zdrowia pacjentów po zastosowaniu tego antybiotyku.

    Szczególnie niebezpieczne może być stosowanie leku u osób z wcześniej istniejącymi wadami serca, takimi jak niedomykalność zastawek. Nawet krótkotrwałe przyjmowanie preparatu może prowadzić do długotrwałych powikłań kardiologicznych. Warto zwrócić uwagę, że pomimo wycofania leku na niektórych rynkach, nadal jest on dostępny w innych krajach, w tym w Polsce.

    Z mojego doświadczenia oraz zebranych informacji wynika, że należy dokładnie przemyśleć decyzję o rozpoczęciu terapii tym antybiotykiem. Występujące działania niepożądane mogą mieć poważny i długotrwały wpływ na zdrowie pacjenta. Warto przedyskutować z lekarzem możliwość zastosowania alternatywnych antybiotyków o lepszym profilu bezpieczeństwa.

    Odpowiedz
    • Z mojego doświadczenia absolutnie zgadzam się z krytyką antybiotyków z grupy fluorochinolonów. Po trzykrotnym zastosowaniu tych leków doświadczyłem poważnych skutków ubocznych. Po drugiej kuracji pojawiły się zaburzenia snu oraz niepokojące problemy z czuciem w kończynach, co wymagało leczenia lekami przeciwzapalnymi. Najpoważniejsze powikłania wystąpiły po trzeciej kuracji – w ósmym dniu rozwinęło się zapalenie ścięgna Achillesa, które prawdopodobnie pozostawi trwałe następstwa. Badania, szczególnie te prowadzone w USA na dużej grupie żołnierzy, wykazują, że fluorochinolony mogą uszkadzać DNA mitochondriów komórkowych, co prowadzi do nieodwracalnych zmian i uniemożliwia pełną regenerację tkanek. Uważam, że te antybiotyki powinny być dostępne wyłącznie w warunkach szpitalnych, pod ścisłą kontrolą lekarską.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz