Konsultacja merytoryczna:

Tavanic

Nazwa tego leku to Tavanic. Roztwór do infuzji leku Tavanic zawiera jako substancję czynną lewofloksacynę, która należy do grupy leków nazywanych antybiotykami. Lewofloksacyna jest antybiotykiem „chinolonowym”. Działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia w organizmie.

Roztwór do infuzji leku Tavanic może być stosowany w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
• płuc, u pacjentów z zapaleniem płuc;
• układu moczowego, w tym nerek lub pęcherza;
• gruczołu krokowego, w przypadku długotrwałego zakażenia;
• skóry i tkanki podskórnej, w tym mięśni. Czasami nazywa się to „tkankami miękkimi”.

W niektórych sytuacjach Tavanic, roztwór do infuzji, może być stosowany w zapobieganiu chorobie płuc zwanej wąglikiem, która może wystąpić po kontakcie z bakteriami wywołującymi wąglika, lub w leczeniu tej choroby.

Jaki jest skład Tavanic, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest lewofloksacyna. Roztwór do infuzji Tavanic w dawce 500 mg dostępny jest w szklanej butelce 100 ml. Jeden ml roztworu do infuzji zawiera 5 mg lewofloksacyny.

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, sodu wodorotlenek, kwas solny i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tavanic – jak stosować ten lek?

Jak podaje się roztwór do infuzji Tavanic
• Roztwór do infuzji Tavanic jest przeznaczony do stosowania w szpitalach.
• Lek zostanie podany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci wstrzyknięcia. Wstrzyknięcie wykonuje się do jednej z żył pacjenta i będzie trwało pewien czas (nazywane jest to infuzją dożylną).
• Roztwór do infuzji Tavanic w dawce 500 mg podaje się przez 60 minut lub dłużej.
• Lekarz będzie uważnie monitorował tętno i ciśnienie krwi pacjenta. Wynika to stąd, że bardzo szybkie bicie serca i chwilowe obniżenia ciśnienia tętniczego krwi są możliwymi działaniami niepożądanymi, które obserwowano w trakcie infuzji podobnych antybiotyków. Jeśli podczas infuzji ciśnienie tętnicze krwi pacjenta zauważalnie zmniejsza się, należy natychmiast przerwać infuzję.

Jaką podaje się dawkę leku Tavanic
Jeśli pacjent nie jest pewny, dlaczego otrzymuje lek Tavanic, lub ma jakiekolwiek pytania odnośnie stosowanej dawki leku Tavanic, powinien porozmawiać z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.
• Lekarz zdecyduje, jaką dawkę leku Tavanic otrzyma pacjent.
• Dawka zależy od rodzaju i miejsca zakażenia.
• Długość leczenia zależy od ciężkości zakażenia.

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku
• Zapalenie płuc: 500 mg raz lub dwa razy na dobę każdego dnia.
• Zakażenia układu moczowego, w tym zakażenia nerek i pęcherza moczowego: 500 mg raz na dobę każdego dnia.
• Zakażenia gruczołu krokowego: 500 mg raz na dobę każdego dnia.
• Zakażenia skóry i tkanki podskórnej, w tym mięśni: 500 mg raz lub dwa razy na dobę każdego dnia.

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek
Lekarz może zalecić stosowanie mniejszej dawki.

Dzieci i młodzież
Tego leku nie wolno stosować u dzieci i młodzieży.

Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym
Podczas stosowania tego leku i przez 2 dni po zakończeniu jego stosowania należy unikać bezpośredniej ekspozycji na działanie światła słonecznego. Wynika to stąd, że skóra pacjenta stanie się bardziej wrażliwa na słońce, co może doprowadzić do oparzenia, uczucia mrowienia i pojawienia się dużych pęcherzy na skórze, jeśli pacjent nie zachowa następujących środków ostrożności:
• stosować kremy z filtrem UV o dużym współczynniku
• zawsze nosić nakrycie głowy i ubranie zakrywające ręce i nogi
• unikać korzystania z solarium.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest mało prawdopodobne, aby lekarz lub pielęgniarka podali za dużą dawkę leku. Lekarz lub pielęgniarka będą kontrolować postępy leczenia i sprawdzać, jaki lek pacjent otrzymuje. Jeśli pacjent nie jest pewien, dlaczego otrzymuje dawkę leku, zawsze powinien zapytać.

Jeśli pacjent otrzyma zbyt dużą dawkę leku Tavanic, mogą wystąpić następujące objawy: drgawki (napad padaczkowy), uczucie splątania, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, drżenia mięśniowe i zaburzenia pracy serca prowadzące do niemiarowej pracy serca, jak również do wystąpienia nudności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tavanic – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tavanic w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjentka:
• jest w ciąży, może zajść w ciążę lub podejrzewa, że jest w ciąży;
• karmi piersią.

Ulotka Tavanic – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TAVANIC, 5 mg/ml, roztwór do infuzji (Levofloxacinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tavanic m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TAVANIC, 5 mg/ml, roztwór do infuzji (Levofloxacinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku

Cena - ile kosztuje Tavanic?

Cena Tavanic i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tavanic.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tavanic? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Tavanic”

  1. Tavanic uratowal mi zycie. Czytam to co tu piszecie i nie chce mi sie wierzyc. Jakies bole opisujecie – owszem, ale przechodza, trzeba wytrzymac – nie jestesmy dziećmi. ktos tam gdzies pisze ze został kaleka (chyba umysłowym i raczej nie został tylko był od zawsze ???). Nie daje sie tego czytać. Leczcie sie ziołami w takim razie na bolerioze czy zapalenia roznego typu u meżczyzn i bedzie dobrze. A jak nie – to sobie ponarzekacie tym razem na zioła. Ostatecznie dobrze jest sobie potragizować.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Vichy Liftactiv Dzień/Noc zestaw promocyjny (Opakowanie: 1 op.)Vichy Liftactiv Dzień/Noc zestaw promocyjny (Opakowanie: 1 op.) to zestaw produktów przeznaczonych do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej cery dojrzałej. Seria LIFTACTIVE zapewnia kompleksową kurację wygładzając zmarszczki oraz ujędrniając skórę twarzy.

Vichy Liftactiv Supreme skóra normalna krem na dzień
pielęgnacja skóry normalnej i mieszanej na dzień
poprawia elastyczność i sprężystość skóry…

Zastosowanie Alantan zasypka (Opakowanie: 100 g)Alantan zasypka (Opakowanie: 100 g) to zasypka zalecana do stosowania w celu pielęgnacji i ochrony delikatnej skóry niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Zabezpiecza przed otarciami, a także przed powstawaniem podrażnień oraz zaczerwienień. Działa kojąco i łagodząco, przyspiesza regenerację podrażnionego naskórka. Sprawdza się także do ochrony stóp przed wzmożoną potliwością.
Skł…

Zastosowanie La Roche Posay Kredka do oczu wrażliwych (Opakowanie: 1 szt.)La Roche Posay Kredka do oczu wrażliwych (Opakowanie: 1 szt.) zapewnia intensywną i precyzyjną linię na powiekach, bez efektu rozmycia. Dla osób o wrażliwych oczach i noszących soczewki kontaktowe.
La Roche Posay Kredka do oczu wrażliwych (Opakowanie: 1 szt.) została przetestowana na kobietach o wrażliwych oczach i noszących soczewki kontaktowe.SkładCAPRYLIC/CAPRIC…

Zastosowanie Mel tabletki (Opakowanie: 20 )Mel tabletki (Opakowanie: 20 ) to lek przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Przeznaczony dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Lek ulega rozpadowi w jamie ustnej. Efekt działania Mel tabletki (Opakowanie: 20 )Substancja czynna leku jako niesteroidowy lek przeciwzapalny hauje aktywność cyklooksygenazy, czym działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Skł…

Zastosowanie Traumon żel (Opakowanie: 50 g)Traumon żel (Opakowanie: 50 g) to żel na urazy i obrzęki o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Może być stosowany w przypadku stłuczeń, skręceń stawów, bólu mięśni czy chorób zwyrodnieniowych i reumatyzmu.

Żel Traumon hamuje procesy zapalne i zmniejsza obrzęk. Forma żelu do smarowania umożliwia dotarcie leku bezpośrednio tam, gdzie jest on niezbędny…