Konsultacja merytoryczna:

Maviret

Maviret jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu dorosłych z długotrwałym (przewlekłym) zapaleniem wątroby typu C (choroba zakaźna, która atakuje wątrobę, wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu C). Lek zawiera substancje czynne glekaprewir i pibrentaswir.

Lek hamuje namnażanie się wirusa zapalenia wątroby typu C i zakażanie tym wirusem nowych komórek. Pozwala to na eliminację wirusa z organizmu.

Jaki jest skład Maviret, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są glekaprewir i pibrentaswir. Każda tabletka zawiera 100 mg glekaprewiru i 40 mg pibrentaswiru.

Pozostałe składniki to:
− rdzeń tabletki: kopowidon (typ K 28), witaminy E makrogolobursztynian, krzemionka koloidalna bezwodna, glikolu propylenowego monokaprylan (typ II), kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran.
− otoczka tabletki: hypromeloza (E464), laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek, makrogol 3350, żelaza tlenek czerwony (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Maviret – jak stosować ten lek?

Ile leku należy przyjmować
Zalecana dawka to trzy tabletki leku Maviret 100 mg/40 mg, przyjmowane jednocześnie, raz na dobę. Trzy tabletki w jednym blistrze stanowią dawkę dobową.

Jak przyjmować lek
• Tabletki należy przyjmować z jedzeniem.
• Tabletki połykać w całości.
• Nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletek, ponieważ może to wpływać na ilość leku Maviret we krwi.

Jeśli po przyjęciu leku Maviret u pacjenta wystąpią wymioty, może to wpłynąć na ilość leku Maviret we krwi i powodować zmniejszenie skuteczności leku.
• Jeśli wymioty wystąpią wcześniej niż 3 godziny po przyjęciu leku Maviret, należy przyjąć jeszcze jedną dawkę.
• Jeśli wymioty wystąpią później niż 3 godziny po przyjęciu leku Maviret, nie ma potrzeby przyjmowania jeszcze jednej dawki przed przyjęciem kolejnej dawki o zwykłej porze.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie przypadkowo więcej niż zalecaną dawkę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku, aby pokazać lekarzowi, co zostało przyjęte.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Maviret – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy przyjmować z jedzeniem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Maviret w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża i antykoncepcja
Skutki stosowania leku Maviret w czasie ciąży nie są znane. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku, ponieważ nie zaleca się stosowania leku Maviret w okresie ciąży. Środków antykoncepcyjnych, które zawierają etynyloestradiol, nie wolno stosować podczas przyjmowania leku.

Karmienie piersią
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Maviret, należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi piersią. Nie wiadomo, czy dwie substancje czynne leku przenikają do mleka ludzkiego.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Maviret

Ulotka Maviret – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Maviret 100 mg/40 mg tabletki powlekane (glekaprewir/pibrentaswir)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 203 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Maviret m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Maviret 100 mg/40 mg tabletki powlekane (glekaprewir/pibrentaswir)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 146 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Maviret?

Cena Maviret i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Maviret.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Maviret? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

102 komentarze do “Maviret”

 1. zakończyła kuracje tym lekiem, jeżeli tylko okaże się skuteczny to na prawdę polecam, oprócz tego że trochę kołowało mi sie w głowie i to nie często w cale innych objawów nie miałam. We wtorek będę robić badania i zobaczymy, wirusa mam ponad 20 lat….

  Odpowiedz
 2. zakończyła kuracje tym lekiem, jeżeli tylko okaże się skuteczny to na prawdę polecam, oprócz tego że trochę kołowało mi sie w głowie i to nie często w cale innych objawów nie miałam. We wtorek będę robić badania i zobaczymy, wirusa mam ponad 20 lat….

  Odpowiedz
 3. Kończę kurację Maviretem. (pozostał tydzień z 8). Ogólnie tylko po pierwszej dawce miałem bóle głowy i stan jak przed grypą. Od drugiego dnia wszystko Ok. Dieta, zero alko. Czasem pieczenie pod zebrami odczuwałem. Niestety po ponad 20 latach to wyszło i niestety już mam F3. Czy wątroba się zregeneruje teraz … i wróci do jakiego stadium? za tydzień może coś już się dowiem.

  Odpowiedz
 4. Witam
  Mijają 3 tygodnie odkąd biorę Maviret
  Jak narazie nie odczuwam jakichkolwiek skutków ubocznych wszystko tak jak przed
  Wszystkim dużo zdrowia

  Odpowiedz
 5. jestem w drugim tygodniu kuracji, da się wytrzymać, tylko nerwowość i niepokój we mnie siedzi i schudłam, jem mam apetyt i zero przytycia,,czy Maviret tak działa?

  Odpowiedz
  • zakończyła kuracje tym lekiem, jeżeli tylko okaże się skuteczny to na prawdę polecam, oprócz tego że trochę kołowało mi sie w głowie i to nie często w cale innych objawów nie miałam. We wtorek będę robić badania i zobaczymy, wirusa mam ponad 20 lat….

   Odpowiedz
 6. Brałam MAVIRET przez 2-miesiące. Terapię zakończyłam w lutym 2021r. Żadnych skutków ubocznych! Stosowałam się do wszystkich zaleceń. Nie odczuwałam żadnych niedogodności ani dyskomfortu. Nic kompletnie! Miałam szczęście, bo wirus został u mnie zdiagnozowany w niedługim czasie po zakażeniu. Wszystkie wyniki dotyczące wątroby miałam dobre, no i genotyp wirusa był łatwy w leczeniu (tak powiedziała mi Pani Doktor). Więc może dlatego przeszłam przez chorobę i leczenie bez jakichkolwiek niedogodności. Mam 60-lat, więc zaliczam się do grupy seniorów. Po zakończeniu leczenia badanie krwi było powtarzane 3-krotnie. Wszystkie wyniki były ujemne. W tej chwili leczenie mam już zakończone. Życzę Wszystkim z całego serca skutecznego leczenia i zdrowia.

  Odpowiedz
 7. Kto już skończył kurację?ja skończyłam rok temu i zaczęły sie u mnie różne problemy.Serce źle bije, swędzenie(zaczęło swędzieć po pierwszych dawkach maviretu i zostało do dziś), chudnięcie, wypadanie włosów.Czy ktoś też tak ma?

  Odpowiedz
  • Witam, również miałam terapię Maviretem przez 2 m-ce po 3 tabletki, zakonczyłam 04 listopada21. Pierwsze badanie krwi zrobione na koniec leczenia i wynik po 3 tygodniach UJEMNY ;) Miałam i mam wszystkie tutaj wymienione dolegliwosci: swędzenie skóry, kołatanie serca – wysoki puls w spoczymku, ból stawów dłoni i stóp szczególnie rano po przebudzeniu. Serce dokucza mi coraz bardziej, planuję wizytę u kardiologa. Kolejne badanie kontrolne u hepatologa kończące terapię zaplanowane na koniec stycznia22.
   Ogólne wyniki bardzo dobre tylko elastografia wątroby tragedia, wynik F3/F4 :(
   Pozdrawiam, Beata

   Odpowiedz
 8. Zaczęłam leczenie 4 listopada więc dziś jest 13 dzień odkąd biorę Maviret. Trochę mi się po nim kręci w głowie. Ogólnie czuje się dobrze innych skutków nie widzę. Mam badania 2 grudnia i wizytę i Pani Dr. Dostałam leki na 8 tyg.

  Odpowiedz
 9. Biorę Maviret od 4 tygodni i praktycznie od samego początku brania mam bardzo uciążliwy świąd skóry. Ciężko czasami wytrzymać a zwłaszcza w godzinach nocnych gdy zaczynają swędzieć stopy i dłonie. Czy ktoś z Państwa miał jakiś sposób na to swędzenie ? Czy mozna coś brać na zmniejszenie tego świądu ?

  Odpowiedz
  • te swędzenie to normalne ale u mnie mija już rok po kuracji a ono jest dalej!!!oprócz tego było jesz.uciskanie palców u stóp i u rąk, czasem zakręciło się w głowie

   Odpowiedz
 10. Skończyłam leczenie 8 tygodni. WYNIKI W PIATEK. SKUTKI UBOCZNE zero czułam się bardzo dobrze. Nie straciłam na wadze. Apetyt bardzo mi wzrósł. Ogólnie dobra tolerancja. Czekam na piatunio?

  Odpowiedz
 11. Witam serdecznie?
  Brałam Maviret przez dwa miesiące.Zawsze o 18 trzy tabletki podczas jedzenia.Nie miałam żadnych skutków ubocznych.
  Teraz wynik mam ujemny następne badanie za pół roku.

  Odpowiedz
  • Cześć
   12.02 koniec kuracji wczoraj wynik brak obecności wirusa
   Skutki uboczne bóle brzucha zaparcia brak apetytu a teraz cos mam z trzustka
   Dieta i ruch ogólnie schudłem prawie 10kg bez alkoholu da się żyć

   Odpowiedz

Dodaj komentarz