Denofix

Denofix to lek hamujący wytwarzanie kwasu moczowego. Zawiera substancję czynną febuksostat i jest dostępny na receptę. Jest wskazany w leczeniu przewlekłej hiperurykemii w chorobach, w których wystąpiło już odkładanie się złogów moczanowych, takich jak guzki dnawe i/lub zapalenie stawów dnawe. Ponadto, Denofix jest stosowany do zapobiegania i leczenia przewlekłej hiperurykemii u dorosłych pacjentów poddawanych chemioterapii z powodu nowotworów krwi z umiarkowanym do wysokiego ryzykiem wystąpienia zespołu rozpadu guza.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Tabletki Denofix zawierają substancję czynną febuksostat i są stosowane w leczeniu dny moczanowej, która wiąże się z występowaniem nadmiaru związku chemicznego nazywanego kwasem moczowym (moczanu) w organizmie. U niektórych pacjentów ilość kwasu moczowego we krwi zwiększa się i może stać się za duża, aby związek pozostawał rozpuszczony. W takim przypadku mogą tworzyć się kryształy moczanu wewnątrz oraz wokół stawów i nerek. Powstające kryształy mogą wywoływać nagły, silny ból, zaczerwienienie, uczucie ciepła i obrzęk stawu (tzw. napad dny moczanowej). Jeśli choroba jest nieleczona, wewnątrz i wokół stawów mogą tworzyć się większe złogi tzw. guzki dnawe. Guzki dnawe mogą powodować uszkodzenia stawów i kości.

Denofix działa poprzez zmniejszenie stężenia kwasu moczowego. Utrzymywanie małego stężenia kwasu moczowego poprzez stosowanie leku Denofix raz na dobę zatrzymuje powstawanie kryształów i z czasem zmniejsza objawy. Utrzymanie dostatecznie małych stężeń kwasu moczowego przez odpowiednio długi okres może również prowadzić do zmniejszenia się guzków dnawych. Denofix przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest febuksostat.
Denofix, 80 mg, tabletki powlekane: Każda tabletka zawiera 80 mg febuksostatu.

Pozostałe substancje pomocnicze to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna , celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna, bezwodna, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) (Typ A), żelaza tlenek żółty (E 172), sodu wodorowęglan

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
• Zazwyczaj stosowana dawka leku to jedna tabletka na dobę. Z tyłu blistra jest umieszczone oznaczenie dni tygodnia, ułatwiające sprawdzenie, czy każdego dnia została przyjęta dawka leku.
• Tabletki należy przyjmować doustnie.

Dna moczanowa
Denofix jest dostępny w postaci tabletek 80 mg. Lekarz przepisze najodpowiedniejszą dawkę leku dla pacjenta.

Lek Denofix należy stosować codziennie, nawet jeśli nie występuje zaostrzenie lub napad dny moczanowej.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego przedawkowania należy zapytać się lekarza o sposób postępowania lub skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można zażywać z posiłkiem lub bez posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Nie wiadomo, czy Denofix może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Leku Denofix nie należy stosować w okresie ciąży. Nie wiadomo, czy Denofix może przenikać do pokarmu kobiecego. Nie należy stosować leku Denofix, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Denofix

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Denofix (forum)

Stosujesz Denofix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

5 komentarzy do “Denofix”

  1. ja biorę od niedawna i dostaje naprzemienne ataki na nogi nie jestem wstanie normalnie postawić stopy zobaczymy jak będzie dalszy ciąg leczenia dodatkowo biorę cochicum. przeciwzapalny . mam 29 lat i jestem z misiowych ludzi tryb pracy i nietrzymanie diety robi swoje człowiek uczy się na błędach

    Odpowiedz
  2. Brałam Millurit przez 10 lat i bóle wystepowały bardzo czesto , nawet przy zachowaniu diety bezpurynowej. Po 2 miesiacach brania Denofixu 80 – 1 raz dziennie , bóle calkowicie ustały . Biore ponad 2 lata. Wyniki stezenia kwasu moczowego zawsze w normie.. Bardzo polecam !!!!! Moja pani doktor powiedziała , ze guzki dnawe zmniejszyly sie u mnie o połowe… nie widze, zadnych efektow ubocznych brania Denofixu codziennie rano.. Jestem zdrowa… przynajmniej tak sie czuje.. jestem po 60 – tce.

    Odpowiedz
  3. W czasie brania raz na dobe , juz po 1 dawce rano bol zniknol , a bolalo kilka lat bo nie bylo prawidlowej diagnozy ?- szok . Po 2 miesiacach stosowania, kontrolne badania stezenia kwasu moczowego we krwi , wyniki b. dobre i przerwa 1 tygodniowa.W trakcie przerwy bole stawow skokowych i kosci powrocily szybko , i teraz zastanawiam sie czy jestem skazany do konca na ten lek czy nie ,. Mam 53 lata

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Denofix. Podziel się doświadczeniami na forum.