Konsultacja merytoryczna:

Febuxostat Zentiva

Tabletki leku Febuxostat Zentiva zawierają substancję czynną febuksostat i są stosowane w leczeniu dny moczanowej, która wiąże się z występowaniem nadmiaru związku chemicznego nazywanego kwasem moczowym (moczanu) w organizmie. U niektórych osób ilość kwasu moczowego we krwi zwiększa się i może stać się zbyt duża, aby związek był rozpuszczany. W takim przypadku mogą tworzyć się kryształy moczanowe wewnątrz oraz wokół stawów i nerek. Powstające kryształy mogą wywoływać nagły, silny ból, zaczerwienienie, uczucie ciepła i obrzęk stawu (tzw. napad dny moczanowej). Jeśli choroba jest nieleczona, wewnątrz i wokół stawów mogą tworzyć się większe złogi tzw. guzki dnawe. Guzki dnawe mogą powodować uszkodzenia stawów i kości.

Lek Febuxostat Zentiva działa poprzez zmniejszenie stężenia kwasu moczowego. Utrzymywanie niskiego stężenia kwasu moczowego poprzez stosowanie leku Febuxostat Zentiva raz na dobę zatrzymuje powstawanie kryształów i z czasem zmniejsza objawy. Utrzymanie dostatecznie małych stężeń kwasu moczowego przez odpowiednio długi okres może również prowadzić do zmniejszenia się guzków dnawych.

Tabletki leku Febuxostat Zentiva o mocy 120 mg stosuje się również w leczeniu i zapobieganiu dużemu stężeniu kwasu moczowego we krwi, które może wystąpić podczas rozpoczynania chemioterapii raka krwi.

Gdy stosuje się chemioterapię, komórki nowotworowe są niszczone, a stężenie kwasu moczowego we krwi zwiększa się odpowiednio, o ile nie zapobiega się powstawaniu kwasu moczowego.

Febuxostat Zentiva jest przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych.

Jaki jest skład Febuxostat Zentiva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest febuksostat.
Każda tabletka zawiera 80 mg lub 120 mg febuksostatu.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki:
kopolimer kaprolaktamu poliwinylu, octanu poliwinylu, glikolu polietylenowego,
celuloza mikrokrystaliczna,
kroskarmeloza sodowa,
krzemionka koloidalna bezwodna,
sodu stearylofumaran.

Otoczka: hypromeloza 2910/5, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), talk;
Tabletki, 80 mg, zawierają również żelaza tlenek czerwony (E 172).
Tabletki, 120 mg, zawierają również żelaza tlenek brązowy (E 172) i żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Febuxostat Zentiva – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę.

Dna moczanowa
Febuxostat Zentiva jest dostępny w postaci tabletek 80 mg lub tabletek 120 mg. Lekarz przepisze najbardziej odpowiednią dawkę leku dla pacjenta. Lek Febuxostat Zentiva należy stosować codziennie, nawet jeśli nie występuje zaostrzenie lub napad dny moczanowej.

Zapobieganie i leczenie dużego stężenia kwasu moczowego u pacjentów z rakiem poddawanych chemioterapii
Lek Febuxostat Zentiva jest dostępny w postaci tabletek po 120 mg.

Przyjmowanie leku Febuxostat Znetiva należy rozpocząć dwa dni przed chemioterapią i kontynuować zgodnie z zaleceniem lekarza. Leczenie jest zwykle krótkotrwałe.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przedawkowania należy zapytać się lekarza o sposób postępowania lub skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Febuxostat Zentiva – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy przyjmować doustnie z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Febuxostat Zentiva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wiadomo, czy Febuxostat Zentiva może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Leku Febuxostat Zentiva nie należy stosować w okresie ciąży. Nie wiadomo, czy Febuxostat Zentiva może przenikać do mleka kobiecego. Nie należy stosować leku Febuxostat, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

W trakcie leczenia mogą wystąpić zawroty głowy, senność, niewyraźne widzenie i drętwienie lub mrowienie. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Febuxostat Zentiva

Ulotka Febuxostat Zentiva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Febuxostat Zentiva, 80 mg, 120 mg,tabletki powlekane (Febuxostatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 356.82 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Febuxostat Zentiva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Febuxostat Zentiva, 80 mg, tabletki powlekane (Febuxostatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 562.32 KB


Febuxostat Zentiva, 120 mg, tabletki powlekane (Febuxostatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 573.52 KB

Cena - ile kosztuje Febuxostat Zentiva?

Cena Febuxostat Zentiva i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Febuxostat Zentiva.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Febuxostat Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz