Colchicum Dispert

Colchicum Dispert to lek o działaniu przeciwzapalnym, który jest stosowany w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej u dorosłych. Substancją czynną leku jest kolchicyna, która jest alkaloidem zmniejszającym odpowiedź zapalną na mikrokryształy kwasu moczowego. Lek Colchicum Dispert nie ma wpływu na stężenie kwasu moczowego we krwi i tkankach. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Colchicum Dispert. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Colchicum Dispert i jakie są wskazania do stosowania?

Lek Colchicum Dispert stosowany jest w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej (skazy moczanowej). Dna moczanowa jest chorobą przebiegającą z zapaleniem stawów wywołanym odkładaniem się w tkankach (stawach i strukturach okołostawowych) kryształów moczanów jednosodowych. Lek zmniejsza stan zapalny w ostrych napadach dny.

Lek nie wpływa na stężenie kwasu moczowego we krwi i tkankach.

Kategorie powiązane:
Dna moczanowa (podagra, artretyzm), Leki stosowane w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego,

Reklama

Jaki jest skład Colchicum Dispert, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest
Colchici seminis extractum siccum (50-150:1),
ekstrahent – chlorek metylenu,
wyciąg natywny – 4-15%,
substancje pomocnicze: laktoza – 57-64%,
celuloza mikrokrystaliczna – 28-32%.

Inne składniki leku to:
Rdzeń: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, kopowidon K 28, kwas stearynowy, magnezu stearynian.
Otoczka: szelak, guma arabska, powidon K 25, magnezu tlenek lekki, makrogol 6000, sacharoza, talk, tytanu dwutlenek, karmeloza sodowa, czerwień brylantowa G: amarant E 123, czerwień koszenilowa E 124, sodu siarczan bezwodny, mieszanina Calpol 600: wosk pszczeli biały, wosk karnauba, szelak.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Colchicum Dispert – jak stosować?

W ostrym ataku dny zazwyczaj stosowana dawka to 1 tabletka (0,5 mg kolchicyny) trzy razy na dobę.

W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić większą dawkę: dorośli początkowo 2 tabletki (1 mg) a następnie 1 tabletkę (0,5 mg) co 2 do 3 godzin, aż do ustąpienia bólu wywołanego stanem zapalnym lub wystąpienia działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego lub do osiągnięcia całkowitej dawki dobowej 12 tabletek (6 mg).

Jeśli wystąpią działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku.

Tabletkę należy popić odpowiednią ilością wody.
Powtórzenie leczenia ostrego ataku dny moczanowej może nastąpić dopiero po upływie trzech dni od poprzedniego leczenia.

Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 18 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
Colchicum Dispert należy ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala. Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest niskie ciśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego (do objawów należą zawroty głowy lub omdlenie) pomocne może być położenie się z uniesionymi stopami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Colchicum Dispert – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletkę należy popić odpowiednią ilością wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Colchicum Dispert w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Colchicum Dispert u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Colchicum Dispert

Ulotka Colchicum Dispert – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Colchicum Dispert w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Colchicum Dispert

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Colchicum Dispert? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

5 komentarzy do “Colchicum Dispert”

  1. Brałem colchicum przez 7 dni po 3 tabletki dziennie , atak dny na stopę . Przestałem brać choroba chyba ustąpiła . Chodzę już dobrze , ale pobolewa mnie ta stopa. Czy to minie?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Colchicum Dispert. Podziel się doświadczeniami na forum.