IASOglio

IASOglio to produkt radiofarmaceutyczny, który należy do grupy farmakoterapeutycznej o kodzie ATC: V09IX10. Jego zastosowanie jest wyłącznie diagnostyczne i służy do badań pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Przed przeprowadzeniem badania PET, pacjentowi podaje się IASOglio, który zawiera substancję radioaktywną. Dzięki temu, PET jest w stanie wykryć i wizualizować tę substancję, co pozwala na uzyskanie precyzyjnych obrazów przekrojów żywych organizmów. Pozytonowa Tomografia Emisyjna to technologia obrazowania stosowana w medycynie nuklearnej, która pozwala na uzyskanie obrazów przedstawiających specyficzne procesy metaboliczne w organizmie. Badanie to pomaga w podjęciu decyzji na temat sposobu leczenia stwierdzonej lub podejrzewanej choroby. Należy jednak pamiętać, że stosowanie preparatu IASOglio wiąże się z narażeniem na niewielkie ilości promieniowania. Lekarz medycyny nuklearnej musi jednak uznać, że korzyści kliniczne, odniesione z zabiegu z użyciem radiofarmaceutyku, przewyższają ryzyko dla pacjenta związane z promieniowaniem. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku IASOglio. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek IASOglio i jakie są wskazania do stosowania?

IASOglio to produkt radiofarmaceutyczny, który jest wykorzystywany wyłącznie do celów diagnostycznych. Jest stosowany w badaniach pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), technologii obrazowania stosowanej w medycynie nuklearnej, która pozwala na uzyskanie obrazów przekrojów żywych organizmów.

IASOglio jest podawany przed badaniem PET, a substancja radioaktywna zawarta w leku jest wykrywana i wizualizowana przez PET. Wykorzystuje ona niewielkie ilości radioaktywnego środka farmaceutycznego, w celu wytworzenia precyzyjnych obrazów przedstawiających specyficzne procesy metaboliczne w organizmie. Badanie ma na celu pomóc w podjęciu decyzji na temat sposobu leczenia stwierdzonej lub podejrzewanej choroby.

Stosowanie preparatu IASOglio wiąże się z narażeniem na niewielkie ilości promieniowania, ale lekarz medycyny nuklearnej uznał, że korzyści kliniczne, odniesione z zabiegu z użyciem radiofarmaceutyku, przewyższają ryzyko dla pacjenta związane z promieniowaniem.

Kategorie powiązane:
Leki diagnostyczne,

Reklama

Jaki jest skład IASOglio, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest fluoroetylo-L-tyrozyna (18F). Jeden ml zawiera 2 GBq fluoroetylo-L-tyrozyny (18F) w dniu i godzinie odniesienia.

– Pozostałe składniki to woda do wstrzykiwań, sodu chlorek, sodu askorbinian i etanol, bezwodny.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu IASOglio – jak stosować?

Stosowanie preparatów radiofarmaceutycznych, posługiwanie się nimi i usuwanie podlega rygorystycznym przepisom. Stosowanie IASOglio dopuszczone jest wyłącznie w specjalnie kontrolowanych pomieszczeniach. Do korzystania z preparatu i podawania go upoważnione są wyłącznie odpowiednio przeszkolone i wykwalifikowane osoby. Osoby te zapewnią bezpieczne zastosowanie preparatu i będą szczegółowo informować pacjenta o przeprowadzanych czynnościach.

Decyzja o dawce IASOglio w indywidualnym przypadku zostanie podjęta przez nadzorującego badanie lekarza medycyny nuklearnej. Będzie to najmniejsza możliwa dawka konieczna do uzyskania pożądanych informacji.

Typowa dawka do podania zalecana dla osoby dorosłej wynosi od 180 do 250 MBq (w zależności od masy ciała pacjenta, rodzaju aparatu używanego do obrazowania i trybu obrazowania). Megabekerel (MBq) to jednostka stosowana do określenia wartości radioaktywności.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dawka stosowana u dzieci i młodzieży zależy od masy ciała pacjenta.

Podanie IASOglio i przebieg badania
IASOglio podaje się dożylnie.
Do przeprowadzenia badania wystarczające jest jedno podanie.
Po podaniu preparatu pacjent proszony jest o wypicie wody, a następnie o oddanie moczu bezpośrednio przed badaniem.

Czas trwania zabiegu
Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o typowym czasie trwania zabiegu.

Po zastosowaniu IASOglio pacjent powinien:
– unikać bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży przez 12 godzin,
– często oddawać mocz, w celu usunięcia preparatu z organizmu.

W przypadku konieczności podjęcia specjalnych środków ostrożności po podaniu preparatu pacjent otrzyma stosowne instrukcje od lekarza medycyny nuklearnej. W przypadku jakichkolwiek pytań skontaktuj się z lekarzem medycyny nuklearnej.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, gdyż jedyna, pojedyncza dawka IASOglio jest dokładnie kontrolowana przez nadzorującego procedurę lekarza medycyny nuklearnej. Jednakże w przypadku przedawkowania zastosowane zostanie odpowiednie leczenie.
Należy maksymalnie zwiększyć proces wydalania składników promieniotwórczych. Należy pić możliwie duże ilości wody i często oddawać mocz. W razie konieczności należy skorzystać z leków moczopędnych.
W przypadku dodatkowych pytań dotyczących stosowania IASOglio należy zwrócić się do nadzorującego badanie lekarza medycyny nuklearnej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania IASOglio – czy mogę spożywać alkohol?

Przed rozpoczęciem badania należy pozostawać na czczo przez min. 4 godziny.
Należy pić duże ilości wody.
IASOglio zawiera alkohol. Należy to uwzględnić w przypadku pacjentów z chorobą alkoholową, kobiet karmiących piersią, dzieci oraz pacjentów z grup wysokiego ryzyka, takich jak np. pacjenci mający schorzenia wątroby lub padaczkę.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować IASOglio w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza medycyny nuklearnej.

Przed podaniem leku IASOglio należy poinformować lekarza specjalistę medycyny nuklearnej, jeśli istnieje możliwość, że pacjentka jest w ciąży, nie wystąpiła miesiączka lub jeśli pacjentka karmi piersią. W przypadku wątpliwości należy koniecznie zasięgnąć porady nadzorującego badanie lekarza medycyny nuklearnej.

Jeżeli pacjentka jest w ciąży:
W okresie ciąży ten lek jest podawany wyłącznie w przypadku, gdy spodziewane korzyści z jego stosowania przewyższają ryzyko z tym związane.

Jeżeli pacjentka karmi piersią:
Pokarm z piersi można odciągnąć przed podaniem leku i przechować do późniejszego użycia. Karmienie piersią należy przerwać na co najmniej 12 godzin. Pokarm z piersi uzyskany w tym czasie należy zniszczyć.
Należy zapytać lekarza medycyny nuklearnej, kiedy będzie można wznowić karmienie piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego IASOglio

IASON GmbH

Ulotka IASOglio – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność IASOglio w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę IASOglio

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz IASOglio? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o IASOglio. Podziel się doświadczeniami na forum.