Gluscan PL

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...

Działanie i wskazania

Produkt ten jest radiofarmaceutykiem przeznaczonym wyłącznie do diagnostyki.

Substancja czynną zawartą w produkcie GLUSCAN PL jest fluorodeoksyglukoza (18F), substancja ta umożliwia tworzenia zdjęć diagnostyki obrazowej określonych części ciała.

Po podaniu niewielkiej ilości produktu GLUSCAN PL, lekarz wykona zdjęcia specjalnym aparatem, na podstawie których można stwierdzić lokalizację i rozwój choroby.

Skład

Substancją czynną produktu jest fluorodeoksyglukoza (18F).
1 ml roztworu do wstrzyknięć zawiera fluorodeoksyglukozę (18F) o aktywności 500 MBq (pomiar w czasie kalibracji)

Pozostałe składniki to: sodu chlorek, woda do wstrzykiwań, sodu cytrynian, kwas solny, wodorotlenek sodu, etanol.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Stosowanie produktów radiofarmaceutycznych, posługiwanie się nimi i usuwanie ściśle regulują odpowiednie przepisy. GLUSCAN PL będzie stosowany wyłącznie w specjalnie kontrolowanych pomieszczeniach i podawany pacjentom zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przez przeszkolonych i wykwalifikowanych pracowników medycznych. Pracownicy będą rygorystycznie przestrzegać reguł bezpiecznego stosowania produktu i informować pacjenta o wykonywanych czynnościach.

Lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący procedurę podawania produktu GLUSCAN PL decyduje o ilości produktu do podania każdemu pacjentowi. Musi być to najmniejsza ilość produktu, która może zapewnić uzyskanie potrzebnych informacji.

Podawana zwykle aktywność dla osób dorosłych wynosi od 100 do 400 MBq (w zależności od masy ciała pacjenta, użytej kamery do obrazowania oraz trybu badania). Megabekerel (MBq) to jednostka używana do wyrażania radioaktywności.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
W przypadku stosowania u dzieci i młodzieży, ilość należy dobierać w odniesieniu do masy ciała.

Podanie produktu GLUSCAN PL i wykonanie badania:
Produkt GLUSCAN PL jest podawany dożylnie. Jedno wstrzyknięcie wystarcza na przeprowadzenie potrzebnego badania. Po podaniu, pacjent powinien przebywać w stanie całkowitego spoczynku, nie czytajac i nie rozmawiając. Tuż przed badaniem pacjent otrzyma płyn do wypicia i będzie proszony o oddanie moczu. Podczas wykonywania zdjęć kamerą, pacjent musi leżeć, nie wykonując żadnych ruchów oraz nie rozmawiać.

Czas trwania badania
Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o czasie trwania badania. GLUSCAN PL jest podawany jako jedno wstrzyknięcie dożylne na 45-60 minut przed rozpoczęciem badania. Samo badanie (zbieranie obrazu przy użyciu kamery) trwa od 30 do 60 minut.

Po podaniu produktu GLUSCAN PL należy:
– unikać bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży przez 12 godzin po iniekcji produktu
– często oddawać mocz w celu usunięcia produktu z organizmu

Przedawkowanie

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ pacjent otrzymuje wyłącznie jedną dawkę produktu GLUSCAN PL, która została precyzyjnie dobrana przez lekarza. Jednakże w przypadku przedawkowania
lekarz wdroży odpowiednie postępowanie. Zwłaszcza, lekarz medycyny nuklearnej odpowiedzialny za tą procedurę może zalecić picie dużych ilości płynów, aby ułatwić wyeliminowanie produktu GLUSCAN PL z organizmu (ponieważ główną drogą usuwania tego produktu są nerki, a produkt jest wydalany z moczem). W razie jakichkolwiek dalszych pytań dotyczących stosowania produktu GLUSCAN PL należy porozmawiać z lekarzem lub specjalistą z zakresu medycyny nuklearnej, który wykonuje badanie.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Pacjent powinien być na czczo co najmniej 4 godziny przed podaniem produktu, Należy pić dużo wody oraz unikać picia płynów zawierających cukier. Przed podaniem GLUSCAN PL lekarz specjalista medycyny nuklearnej zbada stężenie glukozy we krwi, ponieważ zbyt duże stężenie glukozy może utrudniać ocenę wyników badania.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka może być w ciąży, karmi piersią lub nie wystąpiła ostatnia miesiączka, musi o tym powiedzieć lekarzowi specjaliście medycyny nuklearnej. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza specjalisty medycyny nuklearnej prowadzącego badanie.

Gdy pacjentka jest w ciąży
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej poda produkt wyłącznie wtedy, gdy korzyści z jego stosowania będą większe niż zagrożenia związane z zastosowaniem radiofarmaceutyku

Pacjentki karmiące piersią
Należy przerwać karmienie piersią na 12 godzin po wstrzyknięciu GLUSCAN PL i usunąć pokarm odciągnięty w tym czasie. Ponowne rozpoczęcie karmienia piersią należy uzgodnić ze specjalistą medycyny nuklearnej, który wykona badanie.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią lub planuje zajście w ciążę powinna poinformowac o tym lekarza specjalistę medycyny nuklearnej zanim zostanie podany jej produkt.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

PODZIEL SIĘ DOŚWIADCZENIAMI NA TEMAT STOSOWANEGO PRODUKTU

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here