Konsultacja merytoryczna:

SomaKit TOC

Ten lek jest preparatem radiofarmaceutycznym przeznaczonym wyłącznie do diagnostyki. Zawiera substancję czynną edotreotyd. Przed zastosowaniem proszek znajdujący się we fiolce zostaje wymieszany z substancją radioaktywną o nazwie chlorek galu (68Ga) w celu wytworzenia substancji o nazwie (68Ga)-edotreotyd (ta procedura nazywa się znakowaniem radionuklidem).

(68Ga)-edotreotyd wykazuje niewielką radioaktywność. Po wstrzyknięciu do żyły może uwidocznić niektóre części ciała dla lekarzy podczas procedury obrazowania zwanej pozytonową tomografią emisyjną (ang. positron emission tomography, PET). Ta procedura medyczna umożliwia uzyskanie obrazu narządów wewnętrznych pacjenta w celu zlokalizowania nieprawidłowych komórek lub nowotworów, pozwalając lekarzowi uzyskanie cennych informacji o chorobie pacjenta.

Stosowanie leku SomaKit TOC wiąże się z narażeniem na niewielką dawkę radioaktywności. Lekarz prowadzący oraz lekarz medycyny nuklearnej ocenili, że korzyści związane ze stosowaniem preparatu radiofarmaceutycznego przeważają nad ryzykiem ekspozycji na promieniowanie jonizujące.

Jaki jest skład SomaKit TOC, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest edotreotyd. Każda fiolka proszku zawiera 40 mikrogramów edotreotydu.

Pozostałe składniki to: 1,10-fenantrolina, kwas gentyzynowy, mannitol, kwas mrówkowy, wodorotlenek sodu, woda do wstrzykiwań.

Produkt SomaKit TOC zawiera sód

Po znakowaniu radionuklidem uzyskany roztwór zawiera również kwas chlorowodorowy.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu SomaKit TOC – jak stosować ten lek?

Istnieją ścisłe przepisy dotyczące stosowania preparatów radiofarmaceutycznych, obchodzenia się z nimi i ich usuwania. Produkt SomaKit TOC można stosować wyłącznie w specjalnie kontrolowanych pomieszczeniach. Produkt mogą przygotowywać i podawać wyłącznie odpowiednio przeszkolone osoby z kwalifikacjami w zakresie bezpiecznego stosowania produktu. Te osoby zapewnią bezpieczeństwo podania produktu i poinformują pacjenta o przeprowadzanych procedurach.

Lekarz medycyny nuklearnej odpowiedzialny za przeprowadzenie procedury dobierze odpowiednią dawkę produktu SomaKit TOC do podania. Będzie to najmniejsza ilość potrzebna do uzyskania wymaganych informacji.

Zwykle zalecana dawka dla osoby dorosłej wynosi od 100 do 200 MBq (megabekereli, czyli jednostki, w której wyrażana jest radioaktywność).

Podanie produktu SomaKit TOC i przebieg procedury
Po znakowaniu radionuklidem produkt SomaKit TOC jest podawany we wstrzyknięciu dożylnym. Zazwyczaj jedno wstrzyknięcie wystarczy, żeby wykonać konieczne badanie obrazowe. Ponadto pacjentowi zostanie zaproponowany napój i zostanie on poproszony o oddanie moczu bezpośrednio po zakończeniu badania.

Czas trwania procedury
Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o przewidywanym czasie trwania procedury.

Po podaniu pacjentowi produktu SomaKit TOC należy:
– unikać bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży przez 12 godzin po wstrzyknięciu
– często oddawać mocz w celu usunięcia produktu z organizmu

Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta w razie konieczności zastosowania szczególnych środków ostrożności po wstrzyknięciu produktu. W razie jakichkolwiek pytań należy zwrócić się do lekarza medycyny nuklearnej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo przedawkowania, ponieważ produkt jest podawany w pojedynczej dawce w kontrolowanych warunkach przez lekarza medycyny nuklearnej przeprowadzającego procedurę. Jednak w przypadku przedawkowania zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Picie i częste oddawanie moczu pomoże szybciej usunąć radioaktywną substancję z organizmu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania SomaKit TOC – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować SomaKit TOC w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli istnieje możliwość, że pacjentka jest w ciąży, jeżeli opóźnia się krwawienie miesiączkowe lub jeżeli pacjentka karmi piersią, należy poinformować o tym lekarza medycyny nuklearnej przed zastosowaniem produktu SomaKit TOC.

Jeżeli nie ma pewności, ważne jest, aby poradzić się lekarza medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował procedurę.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności tego produktu w okresie ciąży. W okresie ciąży należy przeprowadzać badania diagnostyczne jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności, gdy przewidywane korzyści znacznie przewyższają jakiekolwiek ryzyko ponoszone przez matkę i płód.

Jeśli pacjentka karmi piersią, lekarz medycyny nuklearnej może opóźnić przeprowadzenie badania do czasu zakończenia karmienia lub zalecić przerwanie karmienia i wyrzucanie mleka do czasu, kiedy z organizmu zostanie usunięta substancja radioaktywna (8 godzin po podaniu produktu SomaKit TOC). Ponowne rozpoczęcie karmienia piersią należy ustalić z lekarzem medycyny nuklearnej.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego SomaKit TOC

Ulotka SomaKit TOC – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

SomaKit TOC, 40 mikrogramów, zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (Edotreotyd)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat SomaKit TOC m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

SomaKit TOC, 40 mikrogramów, zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (Edotreotyd)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje SomaKit TOC?

Cena SomaKit TOC i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę SomaKit TOC.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz SomaKit TOC? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz