Konsultacja merytoryczna:

Ultravist

Lek Ultravist jest środkiem kontrastowym, przeznaczonym do stosowania w rentgenodiagnostyce. Lek Ultravist jest w postaci roztworu wodnego do wstrzykiwań.

Wszystkie środki kontrastowe stosowane w rentgenodiagnostyce, włącznie z lekiem Ultravist, zawierają jod. Promienie rentgenowskie (X) nie przechodzą przez środki kontrastowe, ponieważ są pochłanianie przez jod. Obszary ciała, gdzie Ultravist ulega dystrybucji po wstrzyknięciu do krwiobiegu lub jam ciała stają się widoczne podczas badania rentgenowskiego.
W zależności od drogi podania oraz stężenia leku Ultravist, otrzymuje się obraz żył, tętnic oraz wykrywane są zmiany w układzie moczowym, nerkach, mózgu, sercu i jamach ciała.

Jaki jest skład Ultravist, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną produktu jest jopromid.

Ultravist 240
1 ml roztworu wodnego zawiera 498,72 mg jopromidu.

Ultravist 300
1 ml roztworu wodnego zawiera 623,40 mg jopromidu.

Ultravist 370
1 ml roztworu wodnego zawiera 768,86 mg jopromidu.

Inne składniki produktu to: edetynian sodowo-wapniowy, trometamol, kwas solny 10 %, woda do iniekcji.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ultravist – jak stosować ten lek?

Lek jest wstrzykiwany przez lekarza za pomocą małej igły do naczynia krwionośnego, zwykle w grzbiet dłoni lub w przedramię. Wstrzykuje się go na krótko przed badaniem rentgenowskim.

Właściwa dawka leku jest ustalana przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie wieku, masy ciała oraz rodzaju zastosowanego promieniowania rentgenowskiego (X).

Szybkość z jaką wstrzykuje się lek oraz czas po jakim wykonuje się badanie również zależą od rodzaju zastosowanego promieniowania rentgenowskiego (X). Dla większości rodzajów promieniowania rentgenowskiego wymagana jest tylko pojedyncza dawka.

Po podaniu leku, ze względu na możliwość wystąpienia ciężkich reakcji, należy obserwować pacjenta czy nie występują początkowe objawy działań niepożądanych.

Specjalne informacje dla lekarza lub fachowego personelu medycznego:
Przed podaniem, lek należy ogrzać do temperatury ciała.

Środki kontrastowe należy obejrzeć przed wykonaniem badania. Nie wolno stosować środków kontrastowych, jeżeli dojdzie do znacznego odbarwienia, obecności drobin w roztworze (włącznie z kryształkami) lub uszkodzenia pojemnika. Lek jest roztworem o dużym stężeniu i z tego względu rzadko może dochodzić do krystalizacji (mleczno-mętny wygląd i (lub) osad na dnie lub pływające kryształki).

Ampułki/fiolki:
Pozostałości roztworu środka kontrastowego niewykorzystane podczas badania pacjenta należy wyrzucić.

Pojemniki o dużej objętości:
Środek kontrastowy należy podawać wyłącznie przy użyciu automatycznej strzykawki lub stosując inną zarejestrowaną procedurę zapewniającą sterylność roztworu środka kontrastowego.

Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.

Niewykorzystaną część preparatu pozostałą w otwartym pojemniku należy wyrzucić po upływie 10 godzin od pierwszego otwarcia pojemnika.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne. W przypadku przedawkowania lekarz podejmie leczenie objawów, które wystąpią.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ultravist – czy mogę spożywać alkohol?

Przed przystąpieniem do badania należy przez 2 godziny powstrzymywać się od spożywania pokarmów, natomiast można przyjmować płyny. Dalszych instrukcji udzieli lekarz prowadzący.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ultravist w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem środka kontrastowego należy poinformować lekarza wykonującego badanie o ciąży, podejrzeniu ciąży lub karmieniu piersią.

Ulotka Ultravist – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ultravist 240, 498,72 mg/ml, 300, 623,40 mg/ml, 370, 768,86 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Iopromidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 127 razy

Rozmiar plku 213.81 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ultravist m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ultravist 240, 498,72 mg/ml, 300, 623,40 mg/ml, 370, 768,86 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Iopromidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 116 razy

Rozmiar plku 274.62 KB

Cena - ile kosztuje Ultravist?

Cena Ultravist i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ultravist.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ultravist? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Spray na gardło Vilcacora Med przeznaczony do stosowania w przypadku stanów zapalnych gardła oraz krtani. Preparat zawiera kombinację składników, które działają łagodząco na ból i podrażnienia, a także nawilż…

Calperos Vita-D3 forte to preparat, który normuje poziom wapnia i fosforu w organizmie, przyczyniając się do prawidłowej syntezy tkanki kostnej. Wyraźnie wzmacnia siłę mięśniową.

SPONTANEA wspomaga czynność układu nerwowego. Działa łagodząco na zmęczenie i zwiększa libido. Skutecznie eliminuje dyskomfort związany z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej u kobiet.

HUMAVIT Gotu Kola Na krążenie żylne zawiera ekstrakt z ziela wąkroty azjatyckiej, który skutecznie usprawnia funkcjonowanie układu krwionośnego oraz normalizuje czynność serca.

Syrop Neospasmina Noc to produkt leczniczy do stosowania w leczeniu objawowym łagodnych stanów napięcia oraz trudności w zasypianiu. Substancją czynną leku jest wyciąg z owoców głogu, korzenia kozłka, szyszek chmielu, ziela męczennicy.

Absolutny hit – Sok 100% jabłko pietruszka dereń! Nieklasyczne połączenie zaowocowało głębokim, nieoczywistym smakiem, złamanym pietruszkową nutą i uwodzicielskim aromatem. Dodatkowo sok zawiera porcję witaminy C.

TENA WASH MOUSSE Pianka do mycia ciała to kosmetyk, który usuwa zabrudzenia i nieprzyjemny zapach. Oczyszcza skórę bez potrzeby spłukiwania oraz doskonale pielęgnuje i działa ochronnie.

STIMEA Intense to naturalny preparat, który stymuluje popęd seksualny u kobiet. Przyczynia się do zwiększenia ukrwienia organów płciowych. Działa pobudzająco i poprawia witalność oraz sprawność seksualną.

Krople doustne Laktoferyna to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego zawierający mikronizowaną, naturalną, czystą laktoferynę. Preparat polecany jest do stosowania jako wsparcie dla odporności.

GYNOMED VAGINAL to produkt naturalnego pochodzenia, który normalizuje florę bakteryjną pochwy, usuwając takie objawy jak: pieczenie, swędzenie, a także nieprzyjemny zapach i podrażnienia.

Hemocal stosowany jest wspomagająco w w leczeniu żylaków odbytu z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi, w podrażnieniu i stanach zapalnych odbytu z objawami świądu, w pęknięciu i trudno gojących się uszkodzeniach bł…

Veera Rajstopy przeciwżylakowe 140 DEN wyróżniają się pierwszą klasą ucisku: 18-21mmHg. Zadbają one w sposób wyjątkowy o Twoje zmęczone, ciężkie nogi. Rajstopy są w kolorze naturalnym. Rozmiar 3: rozmiar ubrania: 42-44, obwód w kostce: 26…

Möller's Tran Norweski polecany jest w celu uzupełnienia diety w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA i EPA) oraz witaminy A, D i E.

Suplement diety ProbioBalance Saccharomyces Boulardii w postaci kapsułek wegetariańskich jest rekomendowany do stosowania u osób, które chcą uzupełnić swoją dietę w drożdżaki Saccharomyces Boulardii. Jedna kapsułka to 5 miliardów komórek droż…

Simplic to suplement diety w postaci proszku do sporządzania pysznego napoju o smaku ciasteczka. Jest to wysokobiałkowy preparat, który wspomaga proces odchudzania, a także przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej.

Suplement diety w postaci kapsułek wegetariańskich – Now Foods Vitamin K-2 (MK7) 100mcg. Witamina K to substancja wykazująca między innymi działanie wspomagające utrzymanie kości i zębów w dobrym stanie. Do stosowania od 18…

Substancjami czynnymi zastosowanymi w leku jest ksylometazoliny chlorowodorek i deksopantenol. Produkt leczniczy Sudafed Xylospray DEX aerozol do nosa przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia.

PEDICETAMOL to preparat, który zmniejsza podwyższoną temperaturę ciała i łagodzi dolegliwości bólowe o łagodnym bądź przeciętnym charakterze.

Pastylki do ssania Ultravox Maxe smak miętowy to produkt leczniczy zawierający flurbiprofen. Wskazaniem do stosowania leku są stany zapalne gardła. Flurbiprofen szybko i skutecznie łagodzi takie objawy jak obrzęk i ból gardła.

Detramax zawiera połączenie diosminy i hesperydyny, których działanie wzmocnione zostało o ekstrakt z liści winorośli właściwej i z pestek winogron wraz z witaminą C. Stosowanie Detramax znosi uczucie ciężkości nó…