Konsultacja merytoryczna:

Gluscan

Lek ten jest przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.

Substancją czynną zawartą w leku GLUSCAN jest fludeoksyglukoza (18F), substancja ta umożliwia radiologiczne zobrazowanie poszczególnych części ciała.

Po podaniu niewielkiej ilości leku GLUSCAN, lekarz wykona zdjęcia specjalnym aparatem, na podstawie których można określić umiejscowienie i stopień rozwój choroby.

Jaki jest skład Gluscan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest fludeoksyglukoza (18F). 1 mL roztworu do wstrzyknięć zawiera fludeoksyglukozę (18F) o aktywności 600 MBq (pomiar w czasie kalibracji)

Pozostałe składniki to: disodu wodorocytrynian, trisodu cytrynian, sodu chlorek, octan sodu, etanol, woda do wstrzykiwań

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Gluscan – jak stosować ten lek?

Stosowanie preparatów radiofarmaceutycznych, posługiwanie się nimi i usuwanie ściśle regulują odpowiednie przepisy. Lek GLUSCAN będzie stosowany wyłącznie w specjalnie kontrolowanych pomieszczeniach i podawany pacjentom zgodnie z zasadami ochrony radiologicznej przez przeszkolonych i wykwalifikowanych pracowników medycznych. Pracownicy będą rygorystycznie przestrzegać reguł bezpiecznego stosowania leku i informować pacjenta o wykonywanych czynnościach.

Lekarz medycyny nuklearnej nadzorujący procedurę podawania leku GLUSCAN decyduje o ilości produktu do podania każdemu pacjentowi. Musi być to najmniejsza ilość leku, która może zapewnić uzyskanie potrzebnych informacji. Przeciętna aktywność dla osób dorosłych wynosi od 100 do 400 MBq (w zależności od masy ciała pacjenta, użytej kamery do obrazowania oraz trybu badania). Megabekerel (MBq) to jednostka używana do wyrażania radioaktywności.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
W przypadku stosowania u dzieci i młodzieży, ilość należy dostosować do masy ciała.

Podanie leku GLUSCAN i wykonanie badania:

Lek GLUSCAN podaje się dożylnie.

Jedno wstrzyknięcie wystarcza na przeprowadzenie potrzebnego badania. Podczas badania pacjent powinien przebywać w stanie całkowitego spoczynku, nie czytając i nie rozmawiając. Tuż przed badaniem pacjent otrzyma płyn do wypicia i będzie proszony o oddanie moczu. Podczas wykonywania zdjęć kamerą, pacjent musi leżeć, nie wykonując żadnych ruchów oraz nie rozmawiać.

Czas trwania badania
Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o czasie trwania badania. Lek GLUSCAN jest podawany jako jedno wstrzyknięcie dożylne na 45-60 minut przed rozpoczęciem badania. Samo badanie (zbieranie obrazu przy użyciu kamery) trwa od 30 do 60 minut.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ pacjent otrzymuje wyłącznie jedną dawkę leku GLUSCAN, która została precyzyjnie dobrana przez lekarza. Jednakże w przypadku przedawkowania lekarz wdroży odpowiednie postępowanie. Zwłaszcza, lekarz medycyny nuklearnej odpowiedzialny za tą procedurę może zalecić picie dużych ilości płynów, aby ułatwić usunięcie leku GLUSCAN z organizmu (ponieważ główną drogą usuwania tego leku są nerki, a lek jest wydalany z moczem).

W razie jakichkolwiek dalszych pytań dotyczących stosowania leku GLUSCAN należy porozmawiać z lekarzem lub specjalistą z zakresu medycyny nuklearnej, który wykonuje badanie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gluscan – czy mogę spożywać alkohol?

Pacjent powinien być na czczo co najmniej 4 godziny przed podaniem produktu leczniczego, Należy pić dużo wody oraz unikać picia płynów zawierających cukier.

Przed podaniem leku GLUSCAN lekarz specjalista medycyny nuklearnej zbada stężenie glukozy we krwi,
onieważ zbyt duże stężenie glukozy może utrudniać ocenę wyników badania.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gluscan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Gdy pacjentka jest w ciąży
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej poda lek wyłącznie wtedy, gdy korzyści z jego stosowania będą przewyższać zagrożenia związane z zastosowaniem radiofarmaceutyku.

Pacjentki karmiące piersią
Należy przerwać karmienie piersią na 12 godzin po wstrzyknięciu leku GLUSCAN i usunąć pokarm odciągnięty w tym czasie.

Ponowne rozpoczęcie karmienia piersią należy uzgodnić ze specjalistą medycyny nuklearnej, który wykona badanie.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią lub planuje zajście w ciążę powinna poinformowac o tym lekarza specjalistę medycyny nuklearnej zanim zostanie podany jej lek.

Ulotka Gluscan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

GLUSCAN, 600 MBq/mL, roztwór do wstrzykiwań Fludeoxyglucosum (18F)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Gluscan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

GLUSCAN, 600 MBq/mL, roztwór do wstrzykiwań Fludeoxyglucosum (18F)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Gluscan?

Cena Gluscan i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Gluscan.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Gluscan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz