Konsultacja merytoryczna:

Propofol MCT/LCT Fresenius

Propofol MCT/LCT Fresenius należy do grupy leków zwanych lekami znieczulenia ogólnego.

Leki znieczulenia ogólnego stosowane są w celu utraty świadomości (snu), aby umożliwić przeprowadzenie operacji lub innych zabiegów. Leki te mogą być także stosowane do uzyskania sedacji (stanu, w którym pacjent jest senny, ale nie zostaje całkowicie uśpiony).

Propofol 1% MCT/LCT Fresenius jest stosowany w celu:
– wprowadzenia i podtrzymania znieczulenia ogólnego u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca życia,
– sedacji pacjentów w wieku powyżej 16 lat wentylowanych mechanicznie wymagających intensywnej opieki medycznej,
– sedacji dorosłych i dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca życia podczas zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych, jako pojedynczy lek lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w celu wywołania znieczulenia miejscowego lub regionalnego.

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius jest stosowany w celu:
– wprowadzenia i podtrzymania znieczulenia ogólnego u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 3 lat,
– sedacji pacjentów w wieku powyżej 16 lat wentylowanych mechanicznie wymagających intensywnej opieki medycznej,
– sedacji dorosłych i dzieci w wieku powyżej 3 lat podczas zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych, jako pojedynczy lek lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w celu wywołania znieczulenia miejscowego lub regionalnego.

Jaki jest skład Propofol MCT/LCT Fresenius, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest propofol.

Propofol 1% MCT/LCT Fresenius
1 ml emulsji zawiera 10 mg propofolu.
Każda ampułka po 20 ml zawiera 200 mg propofolu.
Każda fiolka po 20 ml zawiera 200 mg propofolu.
Każda fiolka po 50 ml zawiera 500 mg propofolu.
Każda fiolka po 100 ml zawiera 1000 mg propofolu.
Pozostałe składniki to: olej sojowy oczyszczony, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, oczyszczone fosfatydy jaja kurzego, glicerol, kwas oleinowy, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.

Propofol 2% MCT/LCT Fresenius
1 ml emulsji zawiera 20 mg propofolu.
Każda fiolka po 50 ml zawiera 1000 mg propofolu.
Pozostałe składniki to: olej sojowy oczyszczony, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, oczyszczone fosfatydy jaja kurzego, glicerol, kwas oleinowy, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Propofol MCT/LCT Fresenius – jak stosować ten lek?

Propofol MCT/LCT Fresenius zostanie podany pacjentowi wyłącznie w szpitalu lub odpowiednim oddziale terapeutycznym przez anestezjologa lub lekarza wyspecjalizowanego w intensywnej opiece medycznej.

Podana dawka będzie zależała od wieku, masy ciała i stanu pacjenta. Lekarz poda właściwą dawkę, aby wywołać i podtrzymać znieczulenie lub uzyskać wymagany poziom sedacji, uważnie obserwując reakcje pacjenta i jego parametry życiowe (puls, ciśnienie krwi, oddychanie, itp.). Na dawkę mogą również wpłynąć inne przyjmowane przez pacjenta leki. Większość pacjentów potrzebuje od 1,5 do 2,5 mg propofolu na kg masy ciała do uśpienia (wprowadzenie do znieczulenia), a następnie od 4 do 12 mg propofolu na kg masy ciała na godzinę, aby utrzymać stan uśpienia (podtrzymanie znieczulenia). W celu zapewnienia wymaganego poziomu sedacji, dawki od 0,3 do 4,0 mg propofolu na kg masy ciała na godzinę są zwykle wystarczające.

W celu zapewnienia wymaganego poziomu sedacji w trakcie zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych u dorosłych, u większości pacjentów wymagane będzie podanie dawki od 0,5 do 1 mg propofolu na kg masy ciała w czasie od 1 do 5 minut. Podtrzymanie wymaganego poziomu sedacji można osiągnąć dobierając odpowiednio szybkość infuzji leku Propofol MCT/LCT Fresenius. U większości pacjentów wymagane będzie zastosowanie od 1,5 do 4,5 propofolu na
kg masy ciała na godzinę. Jeśli konieczne jest szybkie zwiększenie poziomu sedacji, infuzję można uzupełnić podając w bolusie propofol w dawce od 10 do 20 mg propofolu (od 1 do 2 ml leku Propofol 1% MCT/LCT Fresenius lub od 0,5 do 1 ml leku Propofol 2% MCT/LCT Fresenius)).

Propofol MCT/LCT Fresenius przeznaczony jest do podania dożylnego, zwykle na grzbietowej części dłoni lub przedramieniu. Anestezjolog może użyć igły lub kaniuli (czystej plastikowej rurki). Podczas długich operacji i w intensywnej opiece medycznej może być stosowana pompa infuzyjna.

U pacjentów w podeszłym wieku i pacjentów osłabionych mogą być wymagane niższe dawki.

U dzieci wymagana jest zwykle nieco wyższa dawka. Dawkę należy dostosować do wieku i (lub) masy ciała.

W przypadku stosowania leku Propofol MCT/LCT Fresenius do sedacji, nie można go podawać przez dłużej niż 7 dni.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek podawany przez wykwalifikowany personel medyczny.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Propofol MCT/LCT Fresenius – czy mogę spożywać alkohol?

Po podaniu leku Propofol MCT/LCT Fresenius, pacjent nie powinien spożywać alkoholu do czasu całkowitego odzyskania przytomności.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Propofol MCT/LCT Fresenius w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Propofol MCT/LCT Fresenius nie powinien być podawany kobietom w ciąży, jeśli nie jest to konieczne. Matki powinny przerwać karmienie piersią i wyrzucać pokarm zebrany przez 24 godziny po podaniu leku Propofol 1% MCT/LCT Fresenius.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Propofol MCT/LCT Fresenius

Ulotka Propofol MCT/LCT Fresenius – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Propofol 1% MCT/LCT Fresenius, 10 mg/ml, emulsja do wstrzykiwań/ do infuzji (Propofolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 11 razy

Rozmiar plku 213.82 KB


Propofol 2% MCT/LCT Fresenius, 10 mg/ml, emulsja do wstrzykiwań/ do infuzji (Propofolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 212.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Propofol MCT/LCT Fresenius m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystki produktu leczniczego.

Cena - ile kosztuje Propofol MCT/LCT Fresenius?

Cena Propofol MCT/LCT Fresenius i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Propofol MCT/LCT Fresenius.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Propofol MCT/LCT Fresenius? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz