Konsultacja merytoryczna:

Prilotekal

Prilotekal roztwór do wstrzykiwań 20 mg/mL jest rodzajem leku nazywanym znieczuleniem miejscowym, należy do grupy amidów i jest roztworem do wstrzykiwań. Prilotekal roztwór do wstrzykiwań jest stosowany do znieczulenia określonych części ciała i zapobiegania bólowi podczas operacji u osób dorosłych.

Prilotekal jest wstrzykiwany do dolnych części kręgosłupa pacjenta. Pomaga w szybkim zatrzymaniu bólu u pacjenta od pasa w dół na ograniczony czas (krótkotrwałe zabiegi chirurgiczne).

Jaki jest skład Prilotekal, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest prylokainy chlorowodorek.
1 mL roztworu do wstrzykiwań zawiera 20 mg prylokainy chlorowodorku (co odpowiada 2%).
1 ampułka z 5 mL roztworu zawiera 100 mg prylokainy chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: glukoza bezwodna, woda do wstrzykiwań, sodu wodorotlenek 1N.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Prilotekal – jak stosować ten lek?

Lek ten jest podawany pacjentowi przez lekarza, który określi właściwą dawkę dla pacjenta. Zazwyczaj stosowana dawka u osób dorosłych to 40-60 mg prylokainy chlorowodorku (2-3 ml leku Prilotekal); maksymalna dawka to 80 mg prylokainy chlorowodorku (4 ml leku Prilotekal).

Lekarz wstrzykuje pacjentowi lek Prilotekal w dolną część kręgosłupa, pacjent przyjmuje pozycje siedzącą lub leżącą.

Hiperbaryczny roztwór prylokainy chlorowodorku nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Bezpieczeństwo i skuteczność leku Prilotekal u dzieci i młodzieży nie zostało zbadane. Stosowanie leku Prilotekal u dzieci młodszych niż 6 miesięcy jest przeciwwskazane w związku z wyższym ryzykiem rozwoju methemoglobinemii.

U pacjentów ze złym stanem ogólnym i chorobami współistniejącymi (np. niedrożnością naczyń krwionośnych, miażdżycą naczyń krwionośnych, polineuropatią cukrzycową i złym stanem wątroby czy zaburzeniem czynności nerek), wskazana jest zmniejszona dawka.
W przypadku upośledzenia czynności nerek lub wątroby zaleca się stosowanie niższych dawek.

Hiperbaryczny roztwór prylokainy chlorowodorku jest wstrzykiwany podpajęczynówkowo.

Sprzęt, leki i personel potrafiący postępować w nagłej sytuacji musi być natychmiast dostępny. W rzadko występujących przypadkach po zastosowaniu leków do miejscowego znieczulenia zgłaszano ciężkie reakcje, nawet pomimo braku nadwrażliwości w wywiadzie u indywidualnego pacjenta.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest mało prawdopodobne, że pacjent otrzyma za dużo leku Prilotekal, jeśli będzie on podawany przez lekarza doświadczonego w stosowaniu miejscowych znieczuleń rdzeniowych. Jednakże, gdy przypadkowo zostanie wstrzyknięta dawka bezpośrednio do krwi, u pacjenta mogą rozwinąć się w krótkim czasie problemy z widzeniem lub słuchem, drganie mięśni, drżenie, trzęsienie się, napady
padaczkowe i utrata przytomności. W każdym przypadku, gdy pacjent otrzymuje lek Prilotekal odpowiedni sprzęt do leczenia musi być dostępny w razie wystąpienia przedawkowania.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Prilotekal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Prilotekal z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Prilotekal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, który zadecyduje, czy powinna otrzymać prylokainę we wstrzyknięciu, czy też nie. Nie podawać prylokainy do znieczulenia miejscowego lub regionalnego podczas porodu.

Nie wiadomo czy prylokaina przenika do mleka matki. Karmienie piersią może być wznowione po upływie 24 godzin od zastosowania leku.

Ulotka Prilotekal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Prilotekal, 20 mg/mL, roztwór do wstrzykiwań

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 126.50 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Prilotekal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Prilotekal, 20 mg/mL, roztwór do wstrzykiwań

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 165.48 KB

Cena - ile kosztuje Prilotekal?

Cena Prilotekal i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Prilotekal.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Prilotekal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Weleda Krem z nagietkiem do twarzy dla dzieci (Opakowanie: 50 ml)Krem z nagietkiem do twarzy dla dzieci w naturalny sposób pielęgnuje i chroni delikatną skórę twarzy dziecka. Wartościowe substancje naturalne wspierają naturalne funkcje skóry i doskonale ją nawilżają.
Cenny olejek migdałowy sprawia, że skóra jest miękka i elastyczna
Wartościowy wyciąg z nagietka działa na skórę koją…

26.37 

Zastosowanie Clear Brain (Opakowanie: 60 )Clear Brain (Opakowanie: 60 ) to suplement diety wspomagający pracę mózgu i usprawniający procesy pamięciowe. Spożywanie preparatu może przyczynić się do wzmocnienia procesów poznawczych.
Preparat przeznaczony jest do spożywania przez osoby doświadczające problemów ze sprawnością funkcji pamięciowych, a także borykających się z niekontrolowanymi spadkami koncentracji.
Suplement może być spożywany także…

55.31 

Zastosowanie Ovarin tabletki (Opakowanie: 60 )Ovarin tabletki (Opakowanie: 60 ) to suplement diety przeznaczony dla kobiet. Wspiera zachowanie prawidłowej gospodarki hormonalnej, przyczynia się do poprawy odporności organizmu oraz minimalizuje ryzyko osteoporozy. Efekt działania Ovarin tabletki (Opakowanie: 60 )Produkt zawiera kompleks witamin, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie kobiecego organizmu. Wpływają na funkcjonowanie układów: nerwowego, sercowo-naczyniowego, mięśniowego. Kwas foliowy jest niezbędny w procesie krwiotwórczym i syntezowania…

45.99 

Zastosowanie Linola Forte szampon (Opakowanie: 200 ml)Linola Forte szampon (Opakowanie: 200 ml) delikatnie oczyszcza suchą i swędzącą skórę głowy.Efekt działania Linola Forte szampon (Opakowanie: 200 ml)Linola Forte szampon (Opakowanie: 200 ml) oczyszcza swędzącą skórę głowy, delikatnie ją pielęgnuje i łagodzi podrażnienia. Zawarty w produkcie wyciąg z olejków roślinnych oraz kwas linolowy o neutralnym pH 5,5 wspiera naturalną barierę…

61.99 

Zastosowanie Hylo Vision Hd krople do oczu (Opakowanie: 2X15 ml)Osoby noszące szkła kontaktowe (zarówno miękkie jak i twarde) bardzo często cierpią z powodu suchości oczu. Dokuczliwe objawy takie jak pieczenie, swędzenie, łzawienie czy zmęczenie i suchość oczu mogą być spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze, suchym - ogrzewanym lub klimatyzowanym - powietrzem jak również dymem papierosów. Ponadto, negatywny wpł…

58.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief