Thiopental VUAB

Thiopental VUAB to lek anestetyczny, który jest ultra krótko działającym barbituranem. Jest stosowany do krótkotrwałego znieczulenia dożylnego i wprowadzenia znieczulenia ogólnego. Zawiera sól sodową kwasu tiobarbiturowego o działaniu nasennym i narkotycznym, ale nie przeciwbólowym. Posiada także pewne działanie przeciwdrgawkowe. Jest przeznaczony do stosowania w krótkotrwałych zabiegach chirurgicznych (nie dłuższych niż 15 minut). Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Thiopental VUAB to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, który zawiera jako substancję czynną tiopental sodowy w ilości 500 mg lub 1000 mg.

Thiopental VUAB jest lekiem znieczulającym z grupy barbituranów i jest stosowany:
– jako pojedynczy środek znieczulający do krótkich zabiegów chirurgicznych,
– do indukcji znieczulenia ogólnego przed zastosowaniem innych środków znieczulających,
– jako uzupełnienie znieczulenia miejscowego,
– w celu zapewnienia działania hipnotycznego podczas znieczulenia zrównoważonego za pomocą innych środków podawanych w celu uzyskania efektu przeciwbólowego lub zwiotczenia mięśni,
– do kontroli stanów drgawkowych podczas lub po znieczuleniu wziewnym, znieczuleniu miejscowym lub występujących z innych przyczyn,
– u pacjentów po zabiegach neurochirurgicznych z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym, w przypadku zapewnienia odpowiedniej wentylacji.

Lek Tiopental VUAB powinien być stosowany wyłącznie przez specjalistów z dziedziny anestezjologii.

Skład

Substancją czynną leku jest tiopental sodowy.
1 fiolka leku Thiopental VUAB 0,5 g zawiera 530 mg tiopentalu sodowego i sodu węglanu, co odpowiada 500 mg tiopentalu sodowego.
1 fiolka leku Thiopental VUAB 1,0 g zawiera 1060 mg tiopentalu sodowego i sodu węglanu, co odpowiada 1000 mg tiopentalu sodowego.

Pozostały składnik to: sodu węglan.

Dawkowanie

Lek podawany jest przez lekarza w szpitalu. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dawkowania podanymi poniżej lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dawkę leku Thiopental VUAB należy dostosować indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od jego wieku, płci, masy ciała oraz pożądanej głębokości znieczulenia.
Stężenia leku stosowane do podawania drogą dożylną wynoszą od 2,5% do 5,0%. Najczęściej stosowany jest 2,5% (500 mg w 20 mL). Roztwór 5% (500 mg w 10 mL) stosowany jest w sytuacjach wyjątkowych.

Stosowanie w znieczuleniu
Zdrowi dorośli 4 – 6 mg/kg masy ciała
Niemowlęta i dzieci 5 – 7 mg/kg masy ciała
Osoby w podeszłym wieku 2 – 3 mg/kg masy ciała

Stosowanie w stanach drgawkowych
Natychmiast po wystąpieniu drgawek należy podać 75 mg do 125 mg (3 mL do 5 mL 2,5 % roztworu).

Stosowanie u pacjentów po zabiegach neurochirurgicznych z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym
Lek Thiopental VUAB podawany jest w przerywanym bolusie w dawce od 1,5 do 3 mg/kg masy ciała.
Maksymalna pojedyncza dawka wynosi 1 g.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 2 g.
Zalecane jest dożylne podanie niewielkiej dawki „próbnej” w ilości od 25 do 75 mg (1 do 3 mL 2,5% roztworu) w celu oceny tolerancji lub sprawdzenia czy pacjent nie wykazuje nadwrażliwości na tiopental, a następnie wstrzymania podawania leku w celu zaobserwowania reakcji pacjenta przez około 60 sekund.
Lek Thiopental VUAB podawany jest wyłącznie drogą dożylną u pacjentów dorosłych, a u dzieci dodatkowo drogą doodbytniczą. Lek Thiopental VUAB powinien być stosowany wyłącznie przez specjalistów anestezjologii.
Lek podawany jest poprzez powolne wstrzykiwanie w celu ograniczenia depresji układu oddechowego i możliwości przedawkowania.

Przedawkowanie

Lek Thiopental VUAB podawany jest przez lekarza lub pod nadzorem lekarza dlatego jest mało prawdopodobne aby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę tego leku. Niemniej w przypadku jeśli pacjent otrzymał większą dawkę leku Thiopental VUAB niż powinien, może wystąpić u niego gwałtowny spadek ciśnienia krwi, który może doprowadzić do wstrząsu. Ponadto przedawkowanie może powodować trudności w oddychaniu (zatrzymanie oddychania), które mogą zagrażać życiu bez podłączenia pacjenta do sztucznego oddychania.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości dotyczących stosowania niniejszego leku, należy zwrócić się do lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Przed i po znieczuleniu w żadnych okolicznościach nie wolno spożywać żadnych napojów ani pokarmów zawierających alkohol.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Lek Thiopental VUAB przenika przez łożysko. Z tego względu leku Thiopental VUAB nie należy podawać kobietom w ciąży, z wyjątkiem sytuacji, w której lekarz stwierdzi, że oczekiwane korzyści dla matki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu.

Karmienie piersią
Lek Thiopental VUAB jest wydzielany do mleka ludzkiego, dlatego nie należy karmić piersią przez 24 godziny po zastosowaniu tego leku.

Ulotka Thiopental VUAB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Thiopental VUAB (forum)

Stosujesz Thiopental VUAB? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Thiopental VUAB. Podziel się doświadczeniami na forum.