Diener

Działanie i wskazania

Lek Diener jest hormonalnym lekiem stosowanym w celu zapobiegania ciąży przeznaczonym dla kobiet (złożonym, doustnym lekiem stosowanym w celu zapobiegania ciąży – potocznie nazywanym „tabletką antykoncepcyjną”). Lek zawiera progestagen (dienogest) i estrogen (etynyloestradiol).

W badaniach klinicznych u kobiet z wyraźnie zaznaczonym wpływem hormonów męskich (tzw. androgenów) powodujących trądzik wykazano, że lek Diener łagodzi objawy trądziku.

Lek Diener jest stosowany w celu:
− zapobiegania ciąży
− leczenia kobiet z umiarkowanie ciężkim trądzikiem, jeśli nie ma przeciwwskazań do podjęcia terapii doustnymi lekami zapobiegającymi ciąży oraz po wcześniejszym niepowodzeniu związanym z przeprowadzeniem odpowiedniego leczenia skóry

Diener cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Diener:

  • cena leku Diener (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Diener z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Diener - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest dienogest i etynyloestradiol. Jedna biała tabletka zawiera 2 mg dienogestu i 0,03 mg etinyloestradiolu.

Pozostałe składniki leku to: Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, stearynian magnezu, skrobia kukurydziana, powidon K-30, Otoczka: hypromeloza 2910, makrogol 400 (PEG), tytanu dwutlenek (E171).

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: , .

Dawkowanie

Jak stosować lek Diener
Tabletkę należy połykać w całości, w razie potrzeby popijając płynem.

Tabletkę należy przyjmować codziennie, w przybliżeniu o tej samej porze, w kolejności zgodnej ze strzałkami na blistrze do zakończenia opakowania (tzn. przez 21 kolejnych dni). Pierwsza tabletka zażyta z blistra powinna być oznaczona zgodnie z dniem tygodnia, w którym jest przyjmowana np.: poniedziałek – Pn.

Po zażyciu 21 tabletek, należy przerwać stosowanie leku przez 7 dni. W trakcie tej 7-dniowej przerwy powinno wystąpić krwawienie (tzw. krwawienie z odstawienia). Zaczyna się ono zazwyczaj w 2. – 4. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki. 8. dnia po zażyciu ostatniej tabletki należy rozpocząć kolejny blister niezależnie od tego, czy krwawienie ustało, czy nie. Oznacza to, że każdy blister rozpoczyna się tego samego dnia tygodnia, a krwawienie powinno występować tego samego dnia miesiąca.

W razie stosowania leku Diener zgodnie z tymi zaleceniami, efekt zapobiegania ciąży utrzymuje się także podczas przerwy w zażywaniu tabletek.

Więcej informacji w załączonej ulotce.

Przedawkowanie

Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w razie zastosowania dawki większej niż zalecana.

Możliwe objawy przedawkowania obejmują nudności, wymioty (zazwyczaj po upływie 12 do 24 godzin, mogą trwać kilka dni), tkliwość piersi, zawroty głowy, ból żołądka, osłabienie i (lub) zmęczenie, u kobiet i nastolatek może wystąpić krwawienie z narządów rodnych. Należy skonsultować się z lekarzem jeśli zażyto znacznie większą ilość tabletek.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak odrębnych zaleceń.

Uwaga! Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków i jest bardzo niebezpieczne. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Nie należy stosować leku Diener w ciąży. Należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży przed rozpoczęciem stosowania leku Diener. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Diener, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią w czasie stosowania leku Diener gdyż może on zmniejszać produkcję pokarmu oraz w niewielkich ilościach do niego przenikać. W trakcie karmienia piersią należy stosować niehormonalne metody zapobiegania ciąży.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Ocena i opinie pacjentów o Diener - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...

PODZIEL SIĘ DOŚWIADCZENIAMI NA TEMAT STOSOWANEGO PRODUKTU

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here