Mercilon

Mercilon to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwie różne hormony żeńskie: dezogestrel (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). Dzięki niewielkiej dawce hormonów, Mercilon jest uważany za tabletkę antykoncepcyjną o niskiej dawce. Lek ten hamuje owulację i zmienia konsystencję śluzu szyjkowego, co zapewnia skuteczną ochronę przed ciążą. Mercilon jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Mercilon jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym. Każda tabletka zawiera niewielką dawkę dwóch różnych hormonów żeńskich. Są to dezogestrel (progestagen) oraz etynyloestradiol (estrogen). Ze względu na niewielką zawartość hormonów lek Mercilon nazywa się tabletką antykoncepcyjną o niewielkiej dawce. Lek Mercilon należy do jednofazowych, złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, ponieważ wszystkie tabletki w opakowaniu leku zawierają tę samą ilość hormonów.

Mercilon stosuje się w celu zapobiegania ciąży.

Metoda doustnej antykoncepcji jest bardzo skuteczną metodą kontroli urodzeń. Możliwość zajścia w ciążę w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych (pod warunkiem, że pacjentka nie zapomni przyjąć tabletek) jest bardzo niewielka.

Skład

Substancjami czynnymi leku są dezogestrel w dawce 0,15 mg i etynyloestradiol w dawce 0,02 mg.

Pozostałe składniki to: skrobia ziemniaczana, krzemionka koloidalna bezwodna, α-tokoferol, kwas stearynowy, powidon, laktoza jednowodna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić
się do lekarza lub farmaceuty.

Dokładny sposób dawkowania leku Mercilon zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie

Nie zaobserwowano żadnego ciężkiego szkodliwego działania po przedawkowaniu leku Mercilon. Po przyjęciu kilku tabletek jednocześnie mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z pochwy.

W przypadku spożycia leku Mercilon przez dziecko należy poradzić się lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak informacji na temat stosowaniu leku Mercilon z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Mercilon jest przeciwwskazany w ciąży.

W przypadku podejrzenia ciąży w trakcie stosowania leku Mercilon należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie zaleca się stosowania leku Mercilon w okresie karmienia piersią.

Jeżeli pacjentka chciałaby stosować Mercilon w okresie karmienia piersią należy poradzić się lekarza.

Ulotka Mercilon

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Mercilon (forum)

Stosujesz Mercilon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

4 komentarze do “Mercilon”

  1. biorę już 1,5 roku, do paru miesięcy nie było żadnych skutków ubocznych, przytyłam przez kolejne 6 miesiący około 7kg i pojawił mi się cellulit, aż poszłam do lekarza, okazało się ze mam 6 krotnie podwyższona prolaktyne, teraz muszę je odstawić, poza waga i hormonem nie było innych skutków ubocznych

    Odpowiedz
  2. Mercilon należy do tabletek nowej generacji = nie oddziałują negatywnie na organizm. Jestem osobą w młodym wieku i Mercilon wyleczył u mnie uporczywy trądzik oraz ustabilizowały cykl miesiączkowy. Pozbyłam się również ostrych bólów miesiączkowych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Mercilon. Podziel się doświadczeniami na forum.