Konsultacja merytoryczna:

Benidette

Lek Benidette jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, zwanym również pigułką antykoncepcyjną.

Każda z 21 białych tabletek powlekanych zawiera niewielkie ilości dwóch różnych hormonów żeńskich: dezogestrelu (progestagen) i etynyloestradiolu (estrogen).

Hormony te zapobiegają zajściu w ciążę w taki sposób, w jaki naturalnie występujące w organizmie kobiety hormony zapobiegają ponownemu zapłodnieniu podczas ciąży.

Złożona pigułka antykoncepcyjna chroni kobietę przed zajściem w ciążę na trzy sposoby. Zawarte w tabletce hormony:
1.nie dopuszczają do comiesięcznego uwalniania komórki jajowej z jajnika (owulacja)
2.zagęszczają śluz szyjkowy (w szyjce macicy, przez co utrudniają plemnikom dotarcie do komórki jajowej)
3.wywołują zmiany w błonie śluzowej wyścielającej macicę, dzięki którym spada prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.

Jaki jest skład Benidette, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są: dezogestrel i etynyloestradiol.
Każda tabletka powlekana zawiera 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

– Pozostałe składniki leku to: Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K30, RRR-alfa-Tokoferol (E 307), olej sojowy, krzemionka koloidalna uwodniona, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy.

Otoczka tabletki: hypromeloza 2910, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Benidette – jak stosować ten lek?

Należy przyjmować po jednej tabletce leku Benidette na dobę, popijając, jeśli to konieczne, niewielką ilością wody. Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia, ale należy je przyjmować codziennie mniej więcej o tej samej porze.
Blister zawiera 21 tabletek powlekanych. Przy każdej tabletce wydrukowany jest dzień tygodnia, w którym dana tabletka powinna zostać przyjęta. Należy rozpocząć od przyjęcia tabletki oznaczonej prawidłowym dniem tygodnia w pierwszym rzędzie. Jeśli, na przykład, pacjentka rozpocznie przyjmowanie leku w środę, powinna rozpocząć przyjmowanie tabletek od tabletki oznaczonej „Śr”. Tabletki należy przyjmować zgodnie z kierunkiem strzałki wydrukowanej na blistrze, aż do przyjęcia wszystkich 21 tabletek powlekanych.

Następnie przez kolejnych 7 dni nie należy przyjmować tabletek. W okresie tych 7 dni bez przyjmowania tabletek (określanych jako tydzień przerwy w przyjmowaniu tabletek) powinno wystąpić krwawienie. Jest to tzw. krwawienie z odstawienia, które występuje zwykle drugiego lub trzeciego dnia przerwy w przyjmowaniu tabletek.

Ósmego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki leku Benidette (to jest po zakończeniu 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek) należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego blistra, bez względu na to, czy krwawienie ustało, czy nie.

Oznacza to, że przyjmowanie tabletek z nowego blistra należy rozpoczynać w tym samym dniu tygodnia i że krwawienie z odstawienia powinno występować w tym samym dniu, co miesiąc.
Podczas przyjmowania leku Benidette w ten sposób, działanie antykoncepcyjne utrzymuje się również podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma doniesień o ciężkich skutkach przyjęcia zbyt dużej liczby tabletek leku Benidette. W przypadku przyjęcia kilku tabletek na raz mogą wystąpić nudności lub wymioty. U młodych dziewcząt może wystąpić krwawienie z pochwy. W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości leku Benidette bądź przyjęcia tabletek przez dziecko, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty po poradę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Benidette – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Benidette można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia, popijając, jeśli to konieczne niewielką ilością wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Benidette w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, nie może przyjmować leku Benidette. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku Benidette, powinna natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka planuje zajść w ciążę, może w każdym czasie przerwać przyjmowanie leku Benidette.

Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Karmienie piersią
Ogólnie nie zaleca się stosowania leku Benidette podczas karmienia piersią. Jeśli pacjentka zamierza stosować lek Benidette podczas karmienia piersią, należy poradzić się lekarza.

Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Benidette – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

BENIDETTE, 0,15 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane (Desogestrelum + Ethinylestradiolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 445.38 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Benidette m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

BENIDETTE, 0,15 mg + 0,02 mg, tabletki powlekane (Desogestrelum + Ethinylestradiolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 458.16 KB

Cena - ile kosztuje Benidette?

Cena Benidette i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Benidette.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Benidette? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Neobianacid (Opakowanie: 45 )Neobianacid (Opakowanie: 45 ) to wyrób medyczny w postaci tabletek do ssania łagodzący nadkwasotę i refluks żołądkowo-przełykowy. Łagodzi większość dolegliwości trawiennych: uczucie ciężkości, pieczenie w przełyku, kwaśne cofanie treści żołądkowej. Jest polecany w przypadku podrażnienia wywołanego przyjmowaniem leków lub nadmierną ekspozycją na stres.Efekt działania Neobianacid (Opakowanie: 45 )Neobianacid (Opakowanie: 45 ) to preparat zawierający…

Zastosowanie Artelac Lipids Md żel do oczu (Opakowanie: 1X10 g)Artelac Lipids Md żel do oczu (Opakowanie: 1X10 g) zawiera najwyższej jakości wodniste lipidy, które poprzez zewnętrzną warstwę tłuszczu łzowego ograniczają problem nadmiernego łzawienia oka. Produkt może być pomocny przy leczeniu przewlekłych i poważnych dolegliwości, ponieważ składniki odprowadzane są do spojówki i rogówki, zapewniając im długotrwałą…

Zastosowanie Zuccarin tabletki (Opakowanie: 60 )Zuccarin tabletki (Opakowanie: 60 ) jest specjalistycznym suplementem diety opartym na liściach morwy białej, które mogą wykazywać działanie regulujące poziom cukru we krwi. Stosowanie preparatu może wspomóc uzyskanie odpowiedniej wagi ciała.
Preparat przeznaczony jest dla osób borykających się z niekontrolowanymi wzrostami cukru we krwi i związane z tym bóle głowy czy kłopoty z widzeniem…

Zastosowanie Grintuss Adult syrop (Opakowanie: 128 g)Grintuss Adult syrop (Opakowanie: 128 g) to wyrób medyczny na kaszel suchy i mokry dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Dzięki swoim właściwościom syrop może być stosowany również przez osoby starsze, cierpiące na celiakię, kobiety w ciąży i karmiące piersią (po uprzednim zasięgnięciu porady lekarza).
Efekt działania…

Zastosowanie Esoxx One saszetki (Opakowanie: 14 )Esoxx One saszetki (Opakowanie: 14 ) to wyrób medyczny dla osób zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym. Łagodzi objawy i ma działanie osłaniające na błonę śluzową żołądka.Efekt działania Esoxx One saszetki (Opakowanie: 14 )Esoxx One saszetki (Opakowanie: 14 ) łagodzi takie objawy jak zgaga czy ból brzucha wywołany refluksem. Substancje zawarte w preparacie powlekają błonę śluzową ż…