SYMONETTE

KATEGORIA:
LEKI DLA KOBIET

SUBSTANCJA CZYNNA:

SYMONETTE - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku SYMONETTE. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku SYMONETTE w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA SYMONETTE? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Symonette stosuje się w zapobieganiu ciąży. Zawiera on niewielkie ilości jednego rodzaju żeńskiego hormonu płciowego – dezogestrelu należącego do grupy leków o nazwie progestageny. Dlatego ten lek nazywany jest tabletką zawierającą tylko progestagen lub minitabletką. W przeciwieństwie do tabletki złożonej, tabletka ta zawiera tylko progestagen i nie zawiera hormonu należącego do estrogenów oprócz progestagenu.

Mechanizm działania większości tabletek zawierających tylko progestagen polega głównie na zapobieganiu wnikaniu plemników do macicy. Nie zawsze zapobiegają one dojrzewaniu jajeczek, co stanowi podstawowy mechanizm działania tabletek złożonych. Lek różni się tym od innych minipigułek, że jego dawka w większości przypadków wystarcza do tego, aby zapobiec dojrzewaniu jajeczek. W rezultacie lek Symonette jest bardzo skutecznym środkiem antykoncepcyjnym.

W przeciwieństwie do tabletek złożonych, lek może być stosowany przez pacjentki nietolerujące estrogenów i przez pacjentki karmiące piersią. Wadę stanowi to, że w nieregularnych odstępach mogą występować krwawienia z pochwy podczas stosowania leku Symonette. Krwawienia mogą także w ogóle nie występować.

SKŁAD SYMONETTE, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest dezogestrel (75 mikrogramów).

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna (patrz również „Lek Symonette zawiera laktozę” w punkcie 2 załączonej ulotki), skrobia kukurydziana, powidon K30, kwas stearynowy, all-rac-α-Tokoferol (E 307), krzemionka koloidalna bezwodna, hypromeloza, makrogol 400, talk, tytanu dwutlenek (E 171).

JAKIE JEST DAWKOWANIE SYMONETTE? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Sposób podawania
– Blister leku Symonette zawiera 28 tabletek.
– Należy stosować jedną tabletkę na dobę.
– Tabletkę należy połknąć w całości popijając odpowiednią ilością wody.

Pomiędzy tabletkami na frontowej stronie blistra nadrukowane są strzałki. Po odwróceniu blistra, na drugiej stronie widoczne są nazwy dni tygodnia nadrukowane na folii. Każdy z dni odpowiada jednej tabletce. Za każdym razem podczas rozpoczynania nowego opakowania leku Symonette, należy zażyć tabletkę z górnego szeregu. Nie należy zaczynać od dowolnej tabletki z szeregu. Np. rozpoczynając stosowanie leku w środę, trzeba przyjąć tabletkę z górnego szeregu oznaczoną (z tyłu) jako „śr.” Należy kontynuować przyjmowanie leku zażywając jedną tabletkę na dobę aż do opróżnienia opakowania. Zawsze należy stosować się do kierunku wskazanego strzałkami. Patrząc na drugą stronę opakowania można łatwo sprawdzić, czy została już przyjęta tabletka z określonego dnia. Tabletki trzeba stosować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, tak aby odstęp pomiędzy kolejno przyjmowanymi tabletkami wynosił zawsze 24 godziny. Podczas stosowania leku Symonette mogą wystąpić krwawienia, ale należy dalej stosować tabletki nie zwracając na nie uwagi. Po opróżnieniu opakowania, stosowanie tabletek z nowego opakowania leku Symonette należy rozpocząć następnego dnia – a zatem bez przerwy i nie czekając na krwawienie.

Rozpoczęcie pierwszego opakowania leku Symonette

• Jeśli w poprzednim miesiącu pacjentka nie stosowała żadnego hormonalnego środka antykoncepcyjnego
Należy poczekać do pojawienia się miesiączki. W pierwszym dniu pojawienia się krwawienia, należy zastosować pierwszą tabletkę leku. Nie trzeba przyjmować dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Przyjmowanie tabletek można również rozpocząć pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu, ale w tym przypadku, przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek podczas pierwszego cyklu, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (metody barierowej np. prezerwatywy).

• Zmiana tabletki złożonej, antykoncepcyjnego krążka dopochwowego lub plastra skórnego na lek Symonette
Można rozpocząć stosowanie leku Symonette najlepiej następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z aktualnie stosowanego opakowania lub w dniu zdjęcia antykoncepcyjnego krążka dopochwowego lub plastra skórnego (oznacza to brak przerwy w stosowaniu tabletki, krążka lub plastra). Jeśli aktualnie stosowane opakowanie tabletek zawiera również tabletki nieaktywne (placebo), to można rozpocząć stosowanie leku Symonette następnego dnia po przyjeciu ostatniej tabletki aktywnej (w razie niepewności, o którą tabletkę chodzi, należy zapytać lekarza lub farmaceutę). Jeśli przestrzega się tych wskazówek, nie jest konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji. Można również rozpocząć stosowanie leku najpóźniej w dniu po przerwie w stosowaniu tabletek, krążków, plastrów lub po przyjeciu tabletek nieaktywnych aktualnie stosowanego środka antykoncepcyjnego. Jeśli przestrzega się tych wskazówek, należy zapewnić stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (metody barierowej np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

• Zmiana innej tabletki zawierającej tylko progestagen (minitabletki) na lek Symonette
Można przerwać jej stosowanie dowolnego dnia i natychmiast rozpocząć przyjmowanie leku Symonette. Nie trzeba stosować dodatkowych środków antykoncepcyjnych.

• Zmiana iniekcji, implantu lub systemu domacicznego uwalniającego progestagen (ang. IUD) na lek Symonette
Należy rozpocząć stosowanie leku Symonette w dniu, w którym należałoby wykonać kolejną iniekcję lub w dniu usunięcia implantu lub systemu domacicznego. Nie trzeba stosować dodatkowych środków antykoncepcyjnych.

• Po porodzie
Stosowanie leku po porodzie można rozpocząć przed ponownym pojawieniem się miesiączek. Jeśli od porodu upłynęło ponad 21 dni, to należy podczas pierwszego cyklu przez pierwszych siedem dni przyjmowania tabletek stosować dodatkową metodę antykoncepcji (metodę barierową). Jeśli jednak miał miejsce wcześniej stosunek płciowy, to przed rozpoczęciem przyjmowania leku Symonette należy wykluczyć zajście w ciążę.

• Po porodzie przedwczesnym lub po poronieniu
Należy poradzić się lekarza. Lek Symonette, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem HIV (AIDS) lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI SYMONETTE, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Brak jest doniesień dotyczących poważnych działań niepożądanych spowodowanych przyjęciem w danej chwili zbyt wielu tabletek zawierających dezogestrel. Objawy, jakie mogą wystąpić w tym przypadku to nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. W celu uzyskania dodatkowych informacji należy zwrócić się do lekarza.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek można stosować z jedzeniem i piciem lub między posiłkami.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ SYMONETTE W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek można stosować w trakcie karmienia piersią.

Karmiąc piersią i chcąc przyjmować lek, należy skontaktować się z lekarzem.

ULOTKA LEKU SYMONETTE – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – SYMONETTE CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - SYMONETTE CENA, REFUNDACJA

SYMONETTE OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here