Liberelle

Liberelle jest hormonalnym złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym („pigułka antykoncepcyjna”). Ten lek stosuje się w celu zapobiegania ciąży.

Ten środek antykoncepcyjny zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych, estrogen i progestagen. Te hormony zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej z jajników, co uniemożliwia zajście w ciążę. Dodatkowo, lek Liberelle powoduje, że płyn (śluz) znajdujący się w szyjce macicy jest bardziej gęsty, co utrudnia przedostanie się nasienia do wnętrza macicy.

Aby zapobiegać ciąży, Liberelle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami.

Uwaga! Planujesz schudnąć, chciałbyś poprawić jakość życia seksualnego? A może cierpisz na bezsenność lub dokucza Ci ból stawów i kości? Jeżeli choć jedna z wymienionych kwestii dotyczy Ciebie, zajrzyj na BL Zakupy.

Jaki jest skład Liberelle, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są 250 mikrogramów norgestymatu i 35 mikrogramów etynyloestradiolu.

Lek Liberelle zawiera także inne składniki: skrobię kukurydzianą, laktozę jednowodną, magnezu stearynian i indygotynę (E 132).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Liberelle – jak stosować ten lek?

Jak przyjmować lek
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie
wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Przygotowanie naklejki
W celu ułatwienia kontroli przyjmowania leku, dostępnych jest 7 naklejek samoprzylepnych, z nazwami dni tygodnia. Należy wybrać odpowiednią naklejkę, zaczynającą się od nazwy dnia tygodnia odpowiadającej dniu, w którym kobieta rozpocznie przyjmowanie tabletek. Na przykład, jeśli rozpoczyna się przyjmowanie tabletek w środę, należy wybrać naklejkę, na której dni tygodnia rozpoczynają się od „Śr”.

Wybraną naklejkę należy umieścić w lewej górnej części blistra oznaczonej „Start – Tutaj należy umieścić naklejkę z dniami tygodnia”. Wówczas nad każdą tabletką będzie symbol dnia, oznaczający dzień w którym należy przyjąć tabletkę. Strzałki pokazują kolejność przyjmowania tabletek.

Należy przyjmować po 1 tabletce przez kolejne 21 dni, podczas posiłku lub niezależnie od jedzenia, jeśli to konieczne z niewielką ilością wody. Nowe opakowanie należy rozpocząć po przerwie trwającej 7 dni, podczas której występuje krwawienie z odstawienia (miesiączka). Krwawienie z odstawienia, które jest podobne do miesiączki, wystąpi po dwóch lub trzech dniach od momentu przyjęcia ostatniej tabletki i może się nie zakończyć przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania.

Jeśli pacjentka przyjmuje Liberelle w sposób opisany powyżej, podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek jest także chroniona przed zajściem w ciążę.

Kiedy można rozpocząć przyjmowanie tabletek z pierwszego blistra

• Jeżeli nie stosowano środka antykoncepcyjnego zawierającego hormony w poprzednim miesiącu.

Przyjmowanie leku Liberelle należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego (to znaczy w pierwszym dniu miesiączki). Jeżeli pacjentka zacznie stosować lek w pierwszym dniu miesiączki, natychmiast zapobiega ciąży. Można też rozpocząć przyjmowanie leku Liberelle w dniach 2. – 5. cyklu miesiączkowego, ale wtedy trzeba stosować dodatkowe metody antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni.

• Zmiana z innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego lub złożonego systemu terapeutycznego dopochwowego albo systemu transdermalnego.

Przyjmowanie leku Liberelle można rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki (ostatniej tabletki zawierającej substancję czynną) z opakowania poprzedniego leku, ale najpóźniej pierwszego dnia po przerwie w przyjmowaniu poprzedniego leku (lub po przyjęciu ostatniej nieaktywnej tabletki z opakowania poprzedniego leku). W przypadku, kiedy pacjentka stosowała system terapeutyczny dopochwowy lub plaster transdermalny, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

• Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej (tabletka zawierająca wyłącznie progestagen, wstrzyknięcia, implant lub system terapeutyczny domaciczny uwalniający progesteron)


Zmiany w przypadku przyjmowania tabletek z progesteronem można dokonać w dowolnym dniu, w przypadku implantu lub systemu domacicznego – w dniu ich usunięcia, w przypadku wstrzyknięć – w terminie planowanego wstrzyknięcia. Niemniej jednak, we wszystkich tych przypadkach należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni.


• Po poronieniu lub przerwaniu ciąży

Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

• Po porodzie

Przyjmowanie leku Liberelle można rozpocząć pomiędzy 21. a 28. dniem po porodzie. Jeśli przyjmowanie leku nastąpiło później niż 28. dnia, należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni. Jeśli po urodzeniu dziecka kobieta odbyła stosunek przed (ponownym) rozpoczęciem przyjmowania leku Liberelle, należy się upewnić, czy kobieta nie jest w ciąży lub odczekać do wystąpienia kolejnej miesiączki.

• Jeśli kobieta karmi dziecko piersią i chce po porodzie rozpocząć (ponownie) przyjmowanie leku Liberelle

Należy zapoznać się z punktem „Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność”.

W przypadku wątpliwości, kiedy można rozpocząć przyjmowanie tabletek, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma doniesień o ciężkich powikłaniach po przyjęciu zbyt wielu tabletek leku Liberelle. Jeśli pacjentka przyjmie wiele tabletek na raz, mogą wystąpić nudności lub wymioty. U młodych dziewcząt może wystąpić krwawienie z pochwy.

Jeśli kobieta zażyła zbyt wiele tabletek lub zauważono, że dziecko połknęło tabletki, należy zwrócić się po poradę do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Liberelle – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Liberelle można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od jedzenia i jeśli to konieczne, można popić tabletkę niewielką ilością wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Liberelle w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
W okresie ciąży nie wolno przyjmować leku Liberelle. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku Liberelle, należy natychmiast przerwać przyjmowanie i skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka planuje ciążę, w każdej chwili może przerwać przyjmowanie leku Liberelle.

Karmienie piersią
Stosowanie leku Liberelle nie jest ogólnie zalecane u kobiet karmiących piersią. Jeśli w okresie karmienia piersią kobieta chce stosować środek antykoncepcyjny, powinna zwrócić się po poradę do lekarza.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Liberelle i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Liberelle – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Liberelle. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Liberelle 0,25 mg + 0,035 mg, tabletki (Norgestimatum + Ethinylestradiolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Liberelle m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Liberelle 0,25 mg + 0,035 mg, tabletki (Norgestimatum + Ethinylestradiolum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Liberelle? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(39 ocen, średnia: 6,26 na 10)

28 OPINIE O LEKU

 1. Ja za to nie polecam tych tabletek. Brałam je przez 2 miesiące w lutym i marcu z powodu nawracających torbieli jajnika. Torbieli nie zniwelowały, natomiast spowodowały szereg skutków ubocznych. Dostałam wysyp na plecach, ciągle występowało plamienie, ból i obrzęk piersi, mdłości, dziwne uczucie w podbrzuszu, zmiany nastrojów z przeważającym nastrojem płaczliwym, drażliwość, bóle głowy, większa suchość pochwy niż wcześniej. Dziewczyny polecam robić sobie cytologię i nie dawać sobie wciskać na wszystkie schorzenia ginekologiczne tabletek. Nie jest to panaceum na zło całego świata. Najpierw trzeba znaleźć przyczynę danego stanu, a potem dopiero brać tabletki, jeśli jest to potrzebne.

 2. Cześć, pół roku temu zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne, był to lek Mywy. Po 2 miesiącach zrezygnowałam bo dokuczały mi codzienne mdłości, bolesne piersi, wahania nastroju, rozdrażnienie, i czułam jak bym opadała z sił. Postanowiłam spróbować innych tabletek i lekarz przepisał mi Liberelle. Jestem bardzo zadowolona bo nie odczuwam żadnych skutków ubocznych.

 3. Ja niestety biorę trzecie opakowanie i mam mdłości, które wciąż wracają. Poza tym nie jest źle, tylko w aptece trzeba zamawiać z wyprzedzeniem.

 4. Hej kobietki! Nigdy nie byłam przekonana co do tej opcji zabezpieczenia, ale niestety zaczęłam dostawać dwa razy okres w miesiącu. Od 16 roku życia zmagam się z ciągłymi nawrotami torbieli.. W lutym zaczęłam krwawić bez przerwy. Lekarz zdecydował, żebym leczyła to hormonami. Zapisał mi właśnie lek librelle. Przez pierwsze 3 dni kazał zjeść po 2 tabletki. No i pierwszego dnia wzięłam dwie i powiem szczerze, że myślałam że na tym zakończę branie tabletek. Na następny dzień czułam się tragicznie. Mam małe dziecko i nie byłam w stanie nawet go ubrać. Mdłości, ogólne osłabienie. Niemoc 🥺 bałam się następnego dnia jak cholerna. Drugiego dnia wzięłam tylko jedna tabletkę (a miałam wziąć 2) i czekałam ze strachem czy coś się stanie.. Na szczęście o niebo lepiej się czułam. Podejrzewam, że to przez podwójna dawkę no i oczywiście coś nowego dla organizmu. Dziś kończę 3 opakowanie i jest w porządku 🙂 krwawiłam pierwszy miesiąc przy braniu, przerwa na okres i krwawienie ustało przy zaczęciu drugiego opakowania. Pozdrawiam!

 5. Dziewczyny czy trzeba je brać o określonej godzinie codziennie czyli np 7 rano każdego dnia? Itp… Czy jak wezmę raz o 7 raz o 9 to ma jakiś wpływ?

 6. Biorę od grudnia 2019 , dziś odstawiłam od kilku dni silne bóle głowy, suchość skóry bóle piersi wahania nastrojów, szybko się mecze gorsze libido.

 7. Biorę od grudnia 2019 , dziś odstawiłam od kilku dni silne bóle głowy, suchość skóry bóle piersi wahania nastrojów, szybko się mecze gorsze libido.

 8. Hej, właśnie skończyłam 3×21 tabletek, powiem szczerze , ze nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych, mam policystyczne jajniki (które leczyłam, ale od jakiegoś czasu nie biorę nic na nie , ponieważ mam regularna miesiączkę i prawie zanikły pecherzyki na jajnikach) Bałam się, ze po tych tabletkach przytyje, ponieważ przez PCOS moja waga szybko rośnie, gdy nie pilnuje posiłków, ale jest ok. Jem normalnie i waga stoi w miejscu :)

 9. Właśnie kończę 2 tydzień. W pierwszym czułam się kiepsko – miałam mdłości i obniżony nastrój. W tym tygodniu jest już lepiej, ale cały czas mam plamienia i uczucie jakbym miała miesiączkę (w podbrzuszu). Pojawił się też na twarzy i dekolcie lekki wysyp, ale nie jestem pewna 100% czy to od tego. To są moje pierwsze tabletki. Niby organizm musi się przystosować do tych sztucznych hormonów..

 10. Biorę dwa tygodnie, przez pierwsze 4-5 dni czułam się bardzo słabo, lekkie zawroty głowy, osłabienie, ciągłe wahania nastrojów, jednak po około 5 dniach wszystkie objawy ustąpiły. Czuję się na prawdę dobrze, nie widzę póki co żadnych zmian, jeżeli chodzi o ciało, libido też super, nawet lepiej niż przed braniem tabletek :)

 11. Mam straszne bóle głowy. Pierwszego dnia nawet lekkie zawroty. To dopiero druga tabletka. W aptece zapytałam farmaceutyki o jej opinie. Mówiła że jest to często przypisywany lek.

 12. Biorę je 2 tydzień. Jest dobrze. Miałam trochę mdłości i momentami słabo się robiło. Chodziłam wkurzona Itd. Jednak teraz jest już lepiej. Humor mam super. Libido extra. Z czym był problem przy poprzednich tabletkach. Brałam Atywie . Bolą mnie piersi I są trochę powiększone. Jak dla mnie mogłoby tak zostać;p Zeszly mi poki co obrzeki znad kolan bo troche puchly. Mysle ,ze to bylo przez tabletki
  zobaczymy jak będzie dalej. ;)

 13. Hej, biorę je 2 tydzień i przyznam, że nie czuje się najlepiej
  W pierwszym tygodniu pojawiły się mdłości, teraz natomiast mam duszności. Chyba się nie polubimy

 14. Ja też chyba jestem kolejną do eksperymentu. I też miałam taką samą sytuację w aptece że musieli sprowadzić bo nie było.. Ja dopiero zacznę brać koło 20 lutego, Ginekolog przepisała mi ze względu na bolesne miesiączki, to moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne chociaż mam 23 lata. Dziewczyny piszcie jak się po nich czujecie..

 15. Witam. A więc jestem kolejną do eksperymentu. Właśnie przepisał mi je ginekolog. W aptece muszą mi sprowadzić bo ” to chyba jakaś nowość” – stwierdziła pani w aptece. Dziewczyny piszcie ja się będziecie czuły, ja zacznę brać dopiero koło 10 lutego. Mam nadzieję że mnie nie wykończą tak jak Symbella

  • Cześć, Post powyżej jest mój. A więc, jestem na 5 tabletce drugiego opakowania. Mogę wam powiedzieć, że ogólnie samopoczucie Ok. Nie zauważyłam jakichś większych niepokojących dolegliwości. Jedynie to zaparcia podczas miesiączki. Waga? hmm… jak zwykle podczas okresu przybrałam na wadze po, waga w miarę wróciła do normy. Teraz mam jedynie wrażenie, że mam obolałe i trochę nabrzmiałe piersi.

   • To znowu ja. Odstawiłam je całkowicie. Postanowiliśmy z partnerem że nie będę w ogóle brać tabletek. Od ostatniego posta przytyłam 7kg. Do toalety z nr 2 chodzę w porywach raz na 1,5 tygodnia. Miałam wrażenie że tyłam z dnia na dzień. Jestem wiecznie zmęczona, senna, drażliwa, płaczliwa. Do tego stopnia że zaczęłam się obawiać czy nie mam depresji. Znowu sypią mi się włosy i paznokcie. Pogorszył mi się wzrok. Mam nadzieję że po odstawieniu wszystko zacznie wracać do normy. Zastanawia mnie tylko to czy któraś z was czytała ulotkę i skutki uboczne? Przecież one konia chyba potrafią zabić, aż dziw że są dopuszczone do użytku.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.