Liberelle

Liberelle to hormonalny doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen i progestagen. Te hormony zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej z jajników oraz zagęszczają śluz szyjki macicy, co utrudnia przedostanie się plemników do macicy. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania Liberelle jest zapobieganie ciąży.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Liberelle jest hormonalnym złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym („pigułka antykoncepcyjna”). Ten lek stosuje się w celu zapobiegania ciąży.

Ten środek antykoncepcyjny zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych, estrogen i progestagen. Te hormony zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej z jajników, co uniemożliwia zajście w ciążę. Dodatkowo, lek Liberelle powoduje, że płyn (śluz) znajdujący się w szyjce macicy jest bardziej gęsty, co utrudnia przedostanie się nasienia do wnętrza macicy.

Aby zapobiegać ciąży, Liberelle należy przyjmować zgodnie z zaleceniami.

Skład

Substancjami czynnymi leku są 250 mikrogramów norgestymatu i 35 mikrogramów etynyloestradiolu.

Lek Liberelle zawiera także inne składniki: skrobię kukurydzianą, laktozę jednowodną, magnezu stearynian i indygotynę (E 132).

Dawkowanie

Jak przyjmować lek
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie
wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Przygotowanie naklejki
W celu ułatwienia kontroli przyjmowania leku, dostępnych jest 7 naklejek samoprzylepnych, z nazwami dni tygodnia. Należy wybrać odpowiednią naklejkę, zaczynającą się od nazwy dnia tygodnia odpowiadającej dniu, w którym kobieta rozpocznie przyjmowanie tabletek. Na przykład, jeśli rozpoczyna się przyjmowanie tabletek w środę, należy wybrać naklejkę, na której dni tygodnia rozpoczynają się od „Śr”.

Wybraną naklejkę należy umieścić w lewej górnej części blistra oznaczonej „Start – Tutaj należy umieścić naklejkę z dniami tygodnia”. Wówczas nad każdą tabletką będzie symbol dnia, oznaczający dzień w którym należy przyjąć tabletkę. Strzałki pokazują kolejność przyjmowania tabletek.

Należy przyjmować po 1 tabletce przez kolejne 21 dni, podczas posiłku lub niezależnie od jedzenia, jeśli to konieczne z niewielką ilością wody. Nowe opakowanie należy rozpocząć po przerwie trwającej 7 dni, podczas której występuje krwawienie z odstawienia (miesiączka). Krwawienie z odstawienia, które jest podobne do miesiączki, wystąpi po dwóch lub trzech dniach od momentu przyjęcia ostatniej tabletki i może się nie zakończyć przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania.

Jeśli pacjentka przyjmuje Liberelle w sposób opisany powyżej, podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek jest także chroniona przed zajściem w ciążę.

Kiedy można rozpocząć przyjmowanie tabletek z pierwszego blistra

• Jeżeli nie stosowano środka antykoncepcyjnego zawierającego hormony w poprzednim miesiącu.

Przyjmowanie leku Liberelle należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego (to znaczy w pierwszym dniu miesiączki). Jeżeli pacjentka zacznie stosować lek w pierwszym dniu miesiączki, natychmiast zapobiega ciąży. Można też rozpocząć przyjmowanie leku Liberelle w dniach 2. – 5. cyklu miesiączkowego, ale wtedy trzeba stosować dodatkowe metody antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni.

• Zmiana z innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego lub złożonego systemu terapeutycznego dopochwowego albo systemu transdermalnego.

Przyjmowanie leku Liberelle można rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki (ostatniej tabletki zawierającej substancję czynną) z opakowania poprzedniego leku, ale najpóźniej pierwszego dnia po przerwie w przyjmowaniu poprzedniego leku (lub po przyjęciu ostatniej nieaktywnej tabletki z opakowania poprzedniego leku). W przypadku, kiedy pacjentka stosowała system terapeutyczny dopochwowy lub plaster transdermalny, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

• Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej (tabletka zawierająca wyłącznie progestagen, wstrzyknięcia, implant lub system terapeutyczny domaciczny uwalniający progesteron)


Zmiany w przypadku przyjmowania tabletek z progesteronem można dokonać w dowolnym dniu, w przypadku implantu lub systemu domacicznego – w dniu ich usunięcia, w przypadku wstrzyknięć – w terminie planowanego wstrzyknięcia. Niemniej jednak, we wszystkich tych przypadkach należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni.


• Po poronieniu lub przerwaniu ciąży

Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

• Po porodzie

Przyjmowanie leku Liberelle można rozpocząć pomiędzy 21. a 28. dniem po porodzie. Jeśli przyjmowanie leku nastąpiło później niż 28. dnia, należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni. Jeśli po urodzeniu dziecka kobieta odbyła stosunek przed (ponownym) rozpoczęciem przyjmowania leku Liberelle, należy się upewnić, czy kobieta nie jest w ciąży lub odczekać do wystąpienia kolejnej miesiączki.

• Jeśli kobieta karmi dziecko piersią i chce po porodzie rozpocząć (ponownie) przyjmowanie leku Liberelle

Należy zapoznać się z punktem „Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność”.

W przypadku wątpliwości, kiedy można rozpocząć przyjmowanie tabletek, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

Nie ma doniesień o ciężkich powikłaniach po przyjęciu zbyt wielu tabletek leku Liberelle. Jeśli pacjentka przyjmie wiele tabletek na raz, mogą wystąpić nudności lub wymioty. U młodych dziewcząt może wystąpić krwawienie z pochwy.

Jeśli kobieta zażyła zbyt wiele tabletek lub zauważono, że dziecko połknęło tabletki, należy zwrócić się po poradę do lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Liberelle można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od jedzenia i jeśli to konieczne, można popić tabletkę niewielką ilością wody.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
W okresie ciąży nie wolno przyjmować leku Liberelle. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku Liberelle, należy natychmiast przerwać przyjmowanie i skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka planuje ciążę, w każdej chwili może przerwać przyjmowanie leku Liberelle.

Karmienie piersią
Stosowanie leku Liberelle nie jest ogólnie zalecane u kobiet karmiących piersią. Jeśli w okresie karmienia piersią kobieta chce stosować środek antykoncepcyjny, powinna zwrócić się po poradę do lekarza.

Ulotka Liberelle

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Liberelle (forum)

Stosujesz Liberelle? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

46 komentarzy do “Liberelle”

 1. Zmieniłam tabletki na Liberelle ze względu na skutki uboczne poprzednich (mocne skurcze oraz stałe plamienia dzień w dzień przez ponad miesiąc).
  Obecnie jestem a trzecim dniu Liberelle i do tej pory:
  Dzień 1: 2-3 godziny po przyjęciu tabletki zrobiło mi się strasznie słabo, miałam zawroty głowy przez cały wieczór
  Dzień 2: po przyjęciu tabletki ta sama zabawa – zawroty głowy, ale już tym razem połączone z byciem na granicy porzygania co nie jest idealną kombinacją….; dodatkowo w ciągu dnia pojawił się ból żołądka oraz kilka godzin pogorszenia nastroju wpadającego w depresję i lekki płacz; trochę skurczy
  Dzień trzeci – jak na razie zamiast plamienia dostałam pełnowymiarowe krwawienie o poranku, oczywiście skurcze. Obstawiam, że wieczorem znowu będę miała ból żołądka, zawroty głowy oraz mdłości…

  Odpowiedz
 2. Hej, ja dzisiaj biorę 3 dzień i po 4h od zażycia dwugodzinne mdłości i zawroty głowy. czy ktoś zgłaszał te nie porządane odczyny? I czy kogoś moze bolały kolana/stawy?

  Odpowiedz
 3. Brałam 5 miesięcy i cierpiałam strasznie. Obrzmiałe, bolące piersi dokuczały cały dzień, w nocy tez kiepsko przez to spałam. Dodatkowo od czasu do czasu czułam kłucia w piersiach. Ból głowy, czy nudności przy tym to pikuś. Lekarz zapewnił, że pierwsze 3 miesiące organizm się przyzwyczaja, ale gdy poszłam na badanie usg piersi okazało się, że mam mnóstwa torbieli!!! Jestem w grupie ryzyka raka piersi i badam je od 5 lat co pół roku, także masakra co się w tym czasie podziało. Zmieniłam na inne (inny skład) i jest tak jak powinno być, czyli zero skutków ubocznych, ale niestety torbiele zostały, dlatego żałuje, że nie przestałam brać przy pierwszym opakowaniu :(

  Odpowiedz
 4. Pani doktor przepisała mi Liberelle na torbiel jajnika, biorę je od 2 tygodniu. Czuje się fatalnie, po tygodniu stosowania dostałam krwawienia, które nie chce się skończyć. Przez pierwsze dni silny ból głowy i nudności. Teraz bardzo boli mnie podbrzusze. Już jestem umówiona na wizytę w celu sprawdzenia czy może są one nieodpowiednie dla mnie.

  Odpowiedz
 5. Cześć, kończę drugie opakowanie. Są to moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Pierwszy tydzień sie czułam kiepsko (silne nudności) po tygodniu przeszło i sie czuje dobrze ALE wypadają mi włosy garściami, przerażająco. W miejscu przedziałka normalne już łyso jest! Będę prosila lekarza o zmianę… nie wiem czy się da to jakoś naprawić…ale to straszne…

  Odpowiedz
 6. Kończę drugie opakowanie liberelle , dwa lata temu fizycznie wyszłam z anoreksji (rok temu odzyskałam miesiączkę jednak hormonalnie nie było najlepiej ) oczywiście tabletki przyjmuję dla bezpiecznego współżycia jednak nie było tak źle jak myślałam , powiększyły mi się delikatnie piersi , czasami odczuwam nudności , czy bram energii mi towarzyszył ? Hmm to zależy od samozaparcia , dużo trenuje staram się dobrze odżywiać i jest okey . Dodatkowo przyjmuje diosminal gdyż genetycznie mam skłonności do żylaków i kilka podstawowych supli i chyba jest okey. Wyniki krwi też w normie :)

  Odpowiedz
 7. Cześć dziewczyny, od 4 dni biorę liberelle i jestem ciekawa jak na mnie zadziałają. Jestem po 1,5 rocznej wkładce domacicznej mirena (miała mi służyć 5 lat). Straciłam połowę włosów na głowie, nabawiłam się trądziku, nadmiernego owłosienia wszędzie tylko nie na głowie. Jak poczytałam forum nt liberelle to aż się boję co będzie dalej. Lekarz przepisał mi dwa opakowania. Odezwę się po drugim opakowaniu i zdam relację :)

  Odpowiedz
  • Hej dziewczyny, w sierpniu pisałam, że jestem przy pierwszym opakowaniu i czuję mdłości. Przebrnęłam przez to i po drugim opakowaniu było lepiej. Dzisiaj zaczyna szóste opakowanie i ostanie. To czego nie można zarzucić tabletką Liberelle to skuteczna antykoncepcja (nawet 200% skuteczności). Moje libido spadło poniżej zera :/
   Na jakiś czas (jak się uda to na zawsze) odstawiam hormony.

   Odpowiedz
 8. Dostałam tabletki po ciąży. Traf chciał że zaczęłam łykać dzień po tym jak dostałam pierwszej pociążowej miesiączki. Niestety po miesiączce (która przeważnie trwała 7 dni) nadal plamię. Najpierw myślałam że to końcówka okresu ale kończę opakowanie, a plamienie nie ustaje. Według ulotki to bardzo częsty objaw ale po co mi tabletki antykoncepcyjne przez które plamię i nie mogę uprawiać seksu hehe? Jeśli przy drugim opakowaniu się nie poprawi to odstawiam.
  Widzę też u siebie większą drażliwość i senność. Plusem jest ładna cera.

  Odpowiedz
 9. Wzięłam pierwsze opakowanie. Czuję się fatalnie, tj. osłabienie, niemoc w mięśniach, senność. Bez przerwy bym leżała i spala.

  Odpowiedz
 10. Ja za to nie polecam tych tabletek. Brałam je przez 2 miesiące w lutym i marcu z powodu nawracających torbieli jajnika. Torbieli nie zniwelowały, natomiast spowodowały szereg skutków ubocznych. Dostałam wysyp na plecach, ciągle występowało plamienie, ból i obrzęk piersi, mdłości, dziwne uczucie w podbrzuszu, zmiany nastrojów z przeważającym nastrojem płaczliwym, drażliwość, bóle głowy, większa suchość pochwy niż wcześniej. Dziewczyny polecam robić sobie cytologię i nie dawać sobie wciskać na wszystkie schorzenia ginekologiczne tabletek. Nie jest to panaceum na zło całego świata. Najpierw trzeba znaleźć przyczynę danego stanu, a potem dopiero brać tabletki, jeśli jest to potrzebne.

  Odpowiedz
 11. Cześć, pół roku temu zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne, był to lek Mywy. Po 2 miesiącach zrezygnowałam bo dokuczały mi codzienne mdłości, bolesne piersi, wahania nastroju, rozdrażnienie, i czułam jak bym opadała z sił. Postanowiłam spróbować innych tabletek i lekarz przepisał mi Liberelle. Jestem bardzo zadowolona bo nie odczuwam żadnych skutków ubocznych.

  Odpowiedz
  • Jestem przy 9 opakowaniu (dostałam je żeby zmniejszyć mięśniaka) i nie wiem czy tylko ja mam taki problem ale te tabletki totalnie rozwaliły mnie emocjonalnie. Nigdy wcześniej nie miałam takiej huśtawki nastrojów przed i podczas okresów jak przy tych tabletkach. Generalnie są to moje pierwsze tabletki ale zamierzam je zmienić – oprócz wyżej wymienionych objawów rozwalił mi się cykl – na początku totalny chaos ale lekarz mnie ostrzegał, natomiast później loteria. Raz jak w zegarku innym razem okres 4 dni za wcześnie i 10 dni krwawienia. Dodatkowo jak wcześniej całkiem dobrze znosiłam miesiączki, to teraz kilka dni przed i pierwsze 2 dni okresu, ból podbrzusza jest tak silny, że bez przeciwbólowych się nie da.

   Odpowiedz
 12. Ja niestety biorę trzecie opakowanie i mam mdłości, które wciąż wracają. Poza tym nie jest źle, tylko w aptece trzeba zamawiać z wyprzedzeniem.

  Odpowiedz
 13. Hej kobietki! Nigdy nie byłam przekonana co do tej opcji zabezpieczenia, ale niestety zaczęłam dostawać dwa razy okres w miesiącu. Od 16 roku życia zmagam się z ciągłymi nawrotami torbieli.. W lutym zaczęłam krwawić bez przerwy. Lekarz zdecydował, żebym leczyła to hormonami. Zapisał mi właśnie lek librelle. Przez pierwsze 3 dni kazał zjeść po 2 tabletki. No i pierwszego dnia wzięłam dwie i powiem szczerze, że myślałam że na tym zakończę branie tabletek. Na następny dzień czułam się tragicznie. Mam małe dziecko i nie byłam w stanie nawet go ubrać. Mdłości, ogólne osłabienie. Niemoc ? bałam się następnego dnia jak cholerna. Drugiego dnia wzięłam tylko jedna tabletkę (a miałam wziąć 2) i czekałam ze strachem czy coś się stanie.. Na szczęście o niebo lepiej się czułam. Podejrzewam, że to przez podwójna dawkę no i oczywiście coś nowego dla organizmu. Dziś kończę 3 opakowanie i jest w porządku ? krwawiłam pierwszy miesiąc przy braniu, przerwa na okres i krwawienie ustało przy zaczęciu drugiego opakowania. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 14. Dziewczyny czy trzeba je brać o określonej godzinie codziennie czyli np 7 rano każdego dnia? Itp… Czy jak wezmę raz o 7 raz o 9 to ma jakiś wpływ?

  Odpowiedz
 15. Biorę od grudnia 2019 , dziś odstawiłam od kilku dni silne bóle głowy, suchość skóry bóle piersi wahania nastrojów, szybko się mecze gorsze libido.

  Odpowiedz
 16. Biorę od grudnia 2019 , dziś odstawiłam od kilku dni silne bóle głowy, suchość skóry bóle piersi wahania nastrojów, szybko się mecze gorsze libido.

  Odpowiedz
 17. Hej, właśnie skończyłam 3×21 tabletek, powiem szczerze , ze nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych, mam policystyczne jajniki (które leczyłam, ale od jakiegoś czasu nie biorę nic na nie , ponieważ mam regularna miesiączkę i prawie zanikły pecherzyki na jajnikach) Bałam się, ze po tych tabletkach przytyje, ponieważ przez PCOS moja waga szybko rośnie, gdy nie pilnuje posiłków, ale jest ok. Jem normalnie i waga stoi w miejscu :)

  Odpowiedz
 18. Właśnie kończę 2 tydzień. W pierwszym czułam się kiepsko – miałam mdłości i obniżony nastrój. W tym tygodniu jest już lepiej, ale cały czas mam plamienia i uczucie jakbym miała miesiączkę (w podbrzuszu). Pojawił się też na twarzy i dekolcie lekki wysyp, ale nie jestem pewna 100% czy to od tego. To są moje pierwsze tabletki. Niby organizm musi się przystosować do tych sztucznych hormonów..

  Odpowiedz
 19. Biorę dwa tygodnie, przez pierwsze 4-5 dni czułam się bardzo słabo, lekkie zawroty głowy, osłabienie, ciągłe wahania nastrojów, jednak po około 5 dniach wszystkie objawy ustąpiły. Czuję się na prawdę dobrze, nie widzę póki co żadnych zmian, jeżeli chodzi o ciało, libido też super, nawet lepiej niż przed braniem tabletek :)

  Odpowiedz
  • Hej zaczelam brac pierwszy tydzien niestety musze odstawic przez ciagłe budzenie sie w nocy z ogromnym bolem i dretwieniami nog i rąk. Na nastepny dzien brak sił w rekach i nogach bardzo uciazliwe.

   Odpowiedz
 20. Mam straszne bóle głowy. Pierwszego dnia nawet lekkie zawroty. To dopiero druga tabletka. W aptece zapytałam farmaceutyki o jej opinie. Mówiła że jest to często przypisywany lek.

  Odpowiedz
 21. Biorę je 2 tydzień. Jest dobrze. Miałam trochę mdłości i momentami słabo się robiło. Chodziłam wkurzona Itd. Jednak teraz jest już lepiej. Humor mam super. Libido extra. Z czym był problem przy poprzednich tabletkach. Brałam Atywie . Bolą mnie piersi I są trochę powiększone. Jak dla mnie mogłoby tak zostać;p Zeszly mi poki co obrzeki znad kolan bo troche puchly. Mysle ,ze to bylo przez tabletki
  zobaczymy jak będzie dalej. ;)

  Odpowiedz
 22. Hej, biorę je 2 tydzień i przyznam, że nie czuje się najlepiej
  W pierwszym tygodniu pojawiły się mdłości, teraz natomiast mam duszności. Chyba się nie polubimy

  Odpowiedz
  • No wlasnie . Przetrzasam internet i nic nigdzie nie ma. Ja dzis wzielam pierwsza. Dam znać. Piszcie tutaj też jak na Was działają;)

   Odpowiedz
  • Ja poki co jestem po 2 tabletkach. Czuje się dobrze. Zobaczymy jak bedzie dalej. A jakie bralyscie wcześniej? I jak Wasze samopoczucie ?

   Odpowiedz
 23. Również dziś zostały mi.przepisane te tabletki. Czy już ktoś może wyrazić opinie o tym jak się po nich czuje itd ?

  Odpowiedz
 24. Ja też chyba jestem kolejną do eksperymentu. I też miałam taką samą sytuację w aptece że musieli sprowadzić bo nie było.. Ja dopiero zacznę brać koło 20 lutego, Ginekolog przepisała mi ze względu na bolesne miesiączki, to moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne chociaż mam 23 lata. Dziewczyny piszcie jak się po nich czujecie..

  Odpowiedz
 25. Witam. A więc jestem kolejną do eksperymentu. Właśnie przepisał mi je ginekolog. W aptece muszą mi sprowadzić bo ” to chyba jakaś nowość” – stwierdziła pani w aptece. Dziewczyny piszcie ja się będziecie czuły, ja zacznę brać dopiero koło 10 lutego. Mam nadzieję że mnie nie wykończą tak jak Symbella

  Odpowiedz
  • Cześć, Post powyżej jest mój. A więc, jestem na 5 tabletce drugiego opakowania. Mogę wam powiedzieć, że ogólnie samopoczucie Ok. Nie zauważyłam jakichś większych niepokojących dolegliwości. Jedynie to zaparcia podczas miesiączki. Waga? hmm… jak zwykle podczas okresu przybrałam na wadze po, waga w miarę wróciła do normy. Teraz mam jedynie wrażenie, że mam obolałe i trochę nabrzmiałe piersi.

   Odpowiedz
   • To znowu ja. Odstawiłam je całkowicie. Postanowiliśmy z partnerem że nie będę w ogóle brać tabletek. Od ostatniego posta przytyłam 7kg. Do toalety z nr 2 chodzę w porywach raz na 1,5 tygodnia. Miałam wrażenie że tyłam z dnia na dzień. Jestem wiecznie zmęczona, senna, drażliwa, płaczliwa. Do tego stopnia że zaczęłam się obawiać czy nie mam depresji. Znowu sypią mi się włosy i paznokcie. Pogorszył mi się wzrok. Mam nadzieję że po odstawieniu wszystko zacznie wracać do normy. Zastanawia mnie tylko to czy któraś z was czytała ulotkę i skutki uboczne? Przecież one konia chyba potrafią zabić, aż dziw że są dopuszczone do użytku.

    Odpowiedz
   • Są ok, skończyłam pierwsze opakowanie, po trzech dniach od ostatniej tabletki wystąpiło krwawienie, samopoczucie dobre, waga też się nie zmieniła. Moje trzecie tabletki, może w końcu się dogadamy. :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Liberelle. Podziel się doświadczeniami na forum.