Vines

Vines to doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony: etynyloestradiol i gestoden. Jest powszechnie stosowany w celu zapobiegania ciąży. Skuteczność i tolerancja Vines mogą się różnić w zależności od indywidualnych reakcji organizmu kobiety. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Vines jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, popularnie nazywanym „pigułką”. Złożony doustny środek antykoncepcyjny chroni przed zajściem w ciążę na trzy sposoby.

Wchodzące w skład leku hormony:

1. Hamują uwalnianie komórek jajowych przez jajniki w każdym miesiącu (owulacja).
2. Zagęszczają wydzielinę (w okolicach szyjki macicy) utrudniając dostanie się spermy do komórki jajowej.
3. Zmieniają błonę śluzową macicy, aby uniemożliwić zagnieżdżenie zapłodnionego jaja.

Skład

Substancjami czynnymi leku Vines są gestoden (60 mikrogramów) i etynyloestradiol (15 mikrogramów) w każdej żółtej tabletce.

Pozostałe składniki to: Aktywne tabletki powlekane: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna typ 112, hypromeloza, polakrylina potasowa, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E171), triacetyna, żółcień chinolinowa, lak aluminiowy (E 104). Placebo tabletki powlekane: celuloza mikrokrystaliczna typ 12, laktoza bezwodna, skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 3350, talk, indygotyna (E132), żółcień chinolinowa, lak aluminowy (E104), żelaza tlenek czarny (E172), żółcień pomarańczowa, lak aluminiowy (E110).

Dawkowanie

Każdy blister zawiera 24 żółte tabletki powlekane, zawierające substancję czynną oraz 4 zielone tabletki powlekane placebo. Tabletki leku Vines, oznakowane dwoma różnymi kolorami ułożone są w odpowiedniej kolejności. Blister zawiera 28 tabletek. Należy przyjmować jedną tabletkę leku Vines na dobę, w razie potrzeby, popijając niewielką ilością wody. Tabletki można stosować niezależnie od posiłków, lecz każdego dnia mniej więcej o tej samej porze. Należy uważać, aby nie pomylić tabletek: przez pierwsze 24 dni należy stosować żółtą tabletkę, a przez ostatnie 4 dni zieloną tabletkę. Następnie należy od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra (24 żółte tabletki i 4 zielone tabletki). Nie ma zatem przerwy w przyjmowaniu tabletek pomiędzy kolejnymi blistrami. Ze względu na różnice w składzie tabletek istotne jest, aby przyjmowanie tabletek rozpocząć od tabletki znajdującej się w górnym lewym rogu blistra, oraz aby stosować tabletki codziennie. Tabletki należy przyjmować we właściwej kolejności, zgodnie ze wskazaniami strzałek na opakowaniu.

Przygotowanie blistra

Aby mieć kontrolę nad codziennym stosowaniem środka antykoncepcyjnego, tabletki należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami strzałek na opakowaniu.

Strzałki wskazują, w jakiej kolejności należy stosować tabletki. Podczas 4 dni, w trakcie których pacjentka przyjmuje zielone tabletki placebo (dni placebo), powinno rozpocząć się krwawienie (tak zwane krwawienie z odstawienia). Zwykle rozpoczyna się ono w 2. lub 3. dniu po przyjęciu ostatniej żółtej tabletki leku Vines, zawierającej substancje czynne. Po przyjęciu ostatniej zielonej tabletki placebo należy rozpocząć kolejny blister, niezależnie od tego czy krwawienie się zakończyło czy nie.

Oznacza to, że stosowanie tabletek z nowego blistra powinno zawsze rozpoczynać się w tym samym dniu tygodnia, a krwawienie z odstawienia powinno rozpoczynać się w tym samym dniu każdego miesiąca.

Lek Vines stosowany w ten sposób chroni przed zajściem w ciążę również w trakcie tych 4 dni, w czasie których pacjentka stosuje tabletki placebo.

Kiedy można rozpocząć stosowanie tabletek z pierwszego blistra

• Jeżeli w poprzednim miesiącu nie stosowano środków antykoncepcyjnych zawierających hormony
Stosowanie leku Vines należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu (czyli w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego). Jeżeli stosowanie leku Vines zostanie rozpoczęte w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, natychmiast chroni on przed zajściem w ciążę. Stosowanie leku można również rozpocząć pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu. Wtedy jednak konieczne jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji (np. prezerwatywy) przez 7 pierwszych dni przyjmowania tabletek.

• Zmiana z innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego: złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego, pierścienia dopochwowego lub plastra transdermalnego na lek Vines
Stosowanie leku Vines można rozpocząć w następnym dniu po zakończeniu przerwy w przyjmowaniu tabletek poprzednio stosowanego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego (lub po przyjęciu ostatniej tabletki placebo wcześniej stosowanego środka antykoncepcyjnego). W przypadku zmiany z pierścienia dopochwowego lub plastra transdermalnego należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

• Zmiana z metody obejmującej podawanie wyłącznie progestagenu (tabletki zawierające wyłącznie progestagen, zastrzyki, implant lub wewnątrzmaciczny system hormonalny uwalniający progestagen) na lek Vines

Stosowanie leku Vines można rozpocząć po stosowaniu tabletek zawierających wyłącznie progestagen w dowolnym dniu (w przypadku implantu lub wewnątrzmacicznego systemu hormonalnego – w dniu jego usunięcia, a w przypadku zastrzyku – w dniu, w którym powinien zostać podany następny zastrzyk). W tych wszystkich przypadkach należy jednocześnie stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę) w ciągu pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek.

• Stosowanie leku Vines po poronieniu
Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

• Stosowanie leku Vines po porodzie
Stosowanie leku Vines można rozpocząć w 21. – 28. dniu po porodzie. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek później niż 28 dni po porodzie, należy stosować tzw. metodę mechaniczną antykoncepcji (np: prezerwatywę) w ciągu pierwszych 7 dni stosowania leku Vines. Jeżeli po porodzie pacjentka odbyła już stosunek, przed rozpoczęciem stosowania leku Vines (ponownie), należy najpierw wykluczyć ciążę lub należy poczekać do następnego krwawienia miesiączkowego.

• Jeżeli pacjentka karmi piersią i chciałaby rozpocząć stosowanie leku Vines (ponownie) po porodzie
Patrz punkt „Karmienie piersią”.

Przedawkowanie

Brak jest zgłoszeń dotyczących ciężkich szkodliwych działań niepożądanych będących skutkiem zastosowania zbyt dużej ilości tabletek leku Vines. Po zastosowaniu kilku tabletek leku Vines jednocześnie, mogą wystąpić takie objawy jak nudności i wymioty. U młodych dziewcząt może pojawić się krwawienie z pochwy. W przypadku zastosowania zbyt dużej ilości tabletek leku Vines lub w przypadku zastosowania tabletek przez dziecko, należy natychmiast poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak odrębnych zaleceń.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Kobietom w ciąży nie wolno przyjmować leku Vines. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę lub podejrzewa, że mogła zajść w ciążę, powinna natychmiast przerwać stosowanie leku Vines i skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować leku Vines w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka chce przyjmować lek Vines w okresie karmienia piersią, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem.

Ulotka Vines

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Vines (forum)

Stosujesz Vines? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

47 komentarzy do “Vines”

 1. Ja biorę pierwsze opakowanie i jest fatalnie. Okres trwał dwa miesiące, zawsze był dla mnie bardzo bolesny, ale z tabletkami była kompletna masakra, płacz z bólu ponad tydzień. Biust tak samo boli mnie cały miesiąc, do tego nudności, bóle głowy, senność, ogromna huśtawka nastroju. Wszystkie skutki uboczne są w ulotce i jest ich dużo więcej. Leki na pewno pójdą do wymiany bo długo na nich nie pociągnę.

  Odpowiedz
 2. Chcę się zapytać czy tabletki antykoncepcyjne które zażywam(Vines o godzinie 20 każdego dnia) nie wchodzą w interakcje ze spiruliną którą chcę wprowadzić jako suplement oraz Vitaskrzyp na włosy, skórę i paznokcie(planuję brać je rano lub po obiedzie)?

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 3. Brałam Belare masakra miałam mega obfite miesiączki od 8 miesięcy. Jestem na Vines i jestem mega zadowolona. Okresy takie jakby wcale i bradzo regularne, nawet co do godziny. Co prawda boli trochę brzuch podczas miesiączki, ale nie ma tragedii i co jest wielkim plusem mam po nich dużą ochotę na seks,
  ale to mija opinia.

  Odpowiedz
 4. Ogólnie , okres po tych tabletkach robi się tak skąpy że SZOK , czasem trwa 2 dni i tylko lekkie plamienie. Powinno mnie to cieszyć , ale nie wiem czy jest to wtedy taki 100% gwarant ze jest brak ciąży. Ktoś może wie?

  Odpowiedz
  • Brałam tabletki YAZ(14 miesięcy) i po 3-4 miesiącach miałam zanik miesiączki, udałam się do ginekologa i powiedziała że to jest normalne. Też się bałam że to mogła być ciąża ale po przestaniu przyjmowania tabletek miesiączka wróciła :)
   Od tego miesiąca(4 dni) zaczęłam brać Vines, zobaczymy jak będzie, na razie krwawienie jest skąpe(u mnie zawsze było obfite), nawet mogę ćwiczyć normalnie i mam dobry humor od 4 dni xp
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • U mnie już po drugiej tabletce ilość krwi zauważalnie się zmniejszyła(ogólnie mam obfitą miesiączkę)
   A po braniu tabletek YAZ miałam zanik miesiączki po 3-4 miesiącach, Pani lekarz powiedziała że tak często się zdarza u pacjentek
   Nie masz o czym się martwić
   Pozdro

   Odpowiedz
 5. Ja jestem przy 5 opakowanie, pierwsze opakowanie całe krwawiłam, drugie jak ręka odjął, teraz sporadycznie zdarzają się dni ze śluzem podbarwionym krwią, ale to na prawdę mało uciążliwe i rzadkie. Za to mam wrażenie ze te tabletki bardzo wpływają na wchłanianie minerałów- wapnia i magnezu, bardzo drgała mi powieka przez kilka tygodni, po solidnej suplementacji minęło. Poza tym uważam ze jeżeli ktoś musi zażywać hormony, bo ja akurat bardziej terapeutycznie to mała ilość hormonow daje mniej skutków ubocznych, choć dłużej trzeba czekac na unormowanie cykli, nie 3 miesiące, a koło 6?

  Odpowiedz
 6. Vines dobry lek brak dolegliwosci,jestem zadowolona,polecam ;) Pytanko:czy mozna brac vines gdy mialo sie regularny okres a np okres spóźni sie w innym miesiacu o 1-2 dni?dalej kontynuowac? Miał ktoś tak???

  Odpowiedz
 7. Jestem przy piątej tabletce. Jest to moje pierwsze opakowanie i ogólnie pierwszy raz z antykoncepcją. Przy 3 i 4 tabletce wystąpiły za dnia nudności. Doszło też swędzenie ciała, zwłaszcza nóg, na których powychodziły mi jakieś małe czerwone kropki. Nie wiem czy powinnam zacząć się martwić i już zgłosić się do lekarza ginekologa, czy poczekać jeszcze trochę, bo może to wszystko minie skoro są to dopiero początkowe dni?

  Odpowiedz
  • Uważam że nie jest to normalne
   W ulotce sobie przeczytaj skutki uboczne, coś o takich dolegliwościach czytałam.
   Uważam że musisz udać się do lekarza i dobrać inne tabletki ale to tylko mija opinia
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 8. Biorę tabletki vines…miałam okres regularnie co 28 dni ale zdarza mi sie czasami co 29-30 dni czy to normalne i powinnam dalej je brać?

  Odpowiedz
 9. Od niedawna zaczęłam je przyjmować, moje pytanie brzmi jak długo miałyście plamienia? Od pierwszego blistra ( pierwszej miesiączki podczas przyjmowania tabletek) do chwili obecnej, czyli już 17 tabletki drugiego blistra mam plamienia. Są słabe, ale jednak są. Tak miałyście?? Po za tym lek dobry, zero skutków ubocznych. Wszystko w normie, plus taki, że piersi nie bolą w trakcie miesiączki.

  Odpowiedz
  • Plamienia mogą występować po kilku miesiącach brania tabletek musi organizm przyzwyczaić się
   Też podczas brania swoich pierwszych opakowań miałam tak, później było ok :)

   Odpowiedz
 10. Stosuje od dwóch lat i po za plamieniami przez pierwsze pół roku (a potem sporadycznie przed krwawieniem) i tym, że urosły mi piersi nie widzę efektów ubocznych

  Odpowiedz
   • Również czekam na odpowiedz
    Też bym chciała większe piersi i +0 a lepiej -2kg na wadze hahahha Ale jak cyce urosną to raczej w minus nie pójdę :D
    Ogólnie mam mniejszy apetyt na tych tabletkach, dobry humor, nie zauważyłam dopiero skutków ubocznych
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 11. Biorę tabletki prawie dwa lata, oprócz początkowych problemów z wiecznym głodem i sennością wszystko jest okej. Waga również nie pokazała dodatkowych kilogramów.

  Odpowiedz
 12. Mam pytanie niedawno ginekolog przepisała mi tabletki Vines mam 16 lat i biorę je już drugi tydzień i mam straszne plamienia i bóle piersi i pytanie czy to minie?

  Odpowiedz
 13. Też dostalam te tabletki, po innych, źle dobranych. Na poczatku wszystko bylo w porządku ale od połowy paczki mam takie nudności, że nie potrafię normalnie funkcjonować, budzą mnie one nawet w nocy, czuję się fatalnie

  Odpowiedz
  • leć do lekarza, to chyba nie jest normalne, ja nic takiego nie miałam, ogólnie czułam się od początku dobrze, pobolewał mnie tylko brzuch w pierwszym tygodniu jak przy okresie i to wszystko

   Odpowiedz
 14. Zgadzam się, że tabletki anty powinny być przepisywane po wcześniejszych badaniach i długiej rozmowie z ginekologiem. Jeśli u którejś z kobiet zostały one przepisane tak o po prostu to nie dziwię się że pojawiają się jakieś skutki uboczne. U mnie wszystko odbyło się tak jak powinno i nie mogę narzekać, bo cały czas czuję się dobrze,a może i nawet bym powiedziała że z dnia na dzień coraz lepiej

  Odpowiedz
 15. Biore tabletki vines anty . Wzielam tabletke ostatnia zielona a tu dostalam okres i co teraz mam zrobic ? Wziasc nastepna tabletke z nowej paczki ?

  Odpowiedz
 16. Koncze 4 op i masakra. Plamienia od pierwszego op. W 3 mialam spokoj. Teraz znów z krwia plus ból piersi. To minie? Bo wydaje majatek na wkładki hig ?. Jest gorąco to jeszcze gorzej i nie komfortowo. Mam jeszcze dwa op. I ide do gin jak sie nie unormuje. Ktos tak mial?

  Odpowiedz
 17. Mam 22 lata i smuci mnie to, że ginekolodzy przepisują tabletki anty jak jakieś dropsy albo witaminy…dobrze, że samemu się robi odpowiednie badania krwi itp., gdybym miała jeszcze raz wybrać antykoncepcję, na pewno nie byłyby to tabletki, szkoda zdrowia, na prawdę szkoda zdrowia.
  A co do Vines, po jednym opakowaniu myślałam czy nie jechać na pogotowie..masakra ;( pół roku dochodziłam do siebie

  Odpowiedz
  • Wzięłam jedno opakowanie – bardzo źle się czułam i ginekolog kazał odstawić. Miałam wiele objawów ubocznych, teraz jestem jeden naturalny cykl po i cały czas męczy mnie jeden objaw – swędzenie, pieczenie pochwy. Wykluczyłam już wszelkie infekcje i inne powody. Byłam u lekarza i powiedział, że wszystko jest w porządku i przesadzam. Czy któraś z Pań miała podobne objawy? Jak długo to jeszcze potrwa? Pomocy…

   Odpowiedz
 18. Hej jestem przy pierwszym blistrze wszystko jest ok 5 tabletka , wlasnie konczy mi sie okres chcialam zapytac czy moge sie kochac do konca ???czy to za szybko ?

  Odpowiedz
  • Czytałam w ulotce, że dopiero od tygodnia można uprawiać stosunek pełny beż obaw. Tak tylko jak zaczynasz brać pierwsze opakowanie. Ja jestem bardzo skeptyczna i dokładna więc trzymam się wszystkich zasad i zaleceń żeby skuteczność była najwyższa, chcę mieć pewność że wykluczam wszystkie możliwe przyczyny ciąży nieplanowanej.
   Również w przypadku biegunki, wymiotów dodatkowo przez 7 dni musi się korzystać z prezerwatywy ponieważ skuteczność może być obniżona.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 19. Nie polecam tej pigułki dla alergiczek. W trakcie zażywania ich dostałam okropnego świądu całego ciała, szczególnie nóg, po podrapaniu się pojawiały się krwiaki. Dodatkowo do tego świądu doszła pokrzywka.

  Odpowiedz
  • Tak, w ciągu pierwszych 6 miesięcy po odstawieniu szansa zajść w ciąże jest wyższa. Ewentualnie może wystąpić ciąża dwujajowa wtedy urodzą się bliźniaki :)

   Odpowiedz
  • Vines został mi przepisany właśnie jako pierwsza antykoncepcja. Przy pierwszych trzech opakowaniach miałam łagodne skutki uboczne (można powiedzieć, że po jednym na każde opakowanie;), teraz stosuję już kolejne i jestem bardzo zadowolona.

   Odpowiedz
  • Wg mnie nie, to jest bardzo silny lek. Ja przy pierwszym blistrze miałam silne bóle nóg, powiększyły mi się żyły. Oczywiście to każdego indywidualna sprawa.

   Odpowiedz
 20. Również polecam. Nie odczuwam żadnych skutków ubocznych! Co było dla mnie dużym zaskoczeniem, bo po wcześniejszych tabletkach odczuwałam zmęczenie, mdłości i towarzyszyły mi częste zmiany nastrojów….także vines jak najbardziej oceniam na plus :)

  Odpowiedz
 21. Pigułki vines są na tyle fajne,ze mają mało hormonów, stosowałam sporo antykoncepcji w swoim życiu już, ale tylko po tych tabletkach, czuje się normalnie, jakbym nie była na żadnych hormonach, głowa nie boli, piersi nie bolą, okres mniej obfity, same plusy :) :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Vines. Podziel się doświadczeniami na forum.