Adaring

Ostatnia aktualizacja: 27-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCG02BB01
ProceduraDCP
SubstancjaEtonogestrel, Etynyloestradiol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Adaring?

Adaring jest to środek antykoncepcyjny w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego, zapobiegający ciąży. Każdy system terapeutyczny dopochwowy zawiera niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych – etonogestrelu i etynyloestradiolu. Hormony te powoli uwalniają się z systemu do krwioobiegu. Ze względu na niewielką dawkę uwalnianych hormonów, Adaring jest zaliczany do środków antykoncepcyjnych o małej dawce hormonów. Ponieważ Adaring uwalnia dwa różne hormony, jest również tak zwanym złożonym środkiem antykoncepcyjnym.

Adaring działa tak jak tabletka zawierająca złożony środek antykoncepcyjny (tabletka złożona), w przeciwieństwie jednak do tabletki, którą należy przyjmować codziennie, środek stosuje się przez 3 tygodnie z rzędu.

Adaring wydziela dwa żeńskie hormony płciowe, które hamują uwalnianie komórek jajowych z jajników. Ponieważ komórki jajowe nie są uwalniane, pacjentka nie może zajść w ciążę.

Jaki jest skład Adaring, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: etonogestrel i etynyloestradiol

Lek zawiera 11,0 mg etonogestrelu i 3,474 mg etynyloestradiolu. Etonogestrel i etynyloestradiol uwalniają się z systemu terapeutycznego dopochwowego w ilości 0,120 mg i 0,015 mg na dobę przez okres 3 tygodni.

Pozostałe składniki to: etylenu i octanu winylu kopolimer 28% octanu winylu i poliuretan (rodzaj tworzywa sztucznego, które nie rozpuszcza się w organizmie).

Dawkowanie preparatu Adaring – jak stosować ten lek?

Adaring można zakładać i usuwać samodzielnie. Lekarz poinstruuje, kiedy można rozpocząć stosowanie leku. System terapeutyczny dopochwowy powinien być założony we właściwym dniu cyklu (patrz punkt 3.3 „Kiedy założyć pierwszy system terapeutyczny dopochwowy Adaring” w załączonej ulotce) i pozostawiony przez 3 tygodnie z rzędu. Dobrze jest regularnie sprawdzać, czy system terapeutyczny dopochwowy znajduje się na miejscu. Po upływie trzech tygodni należy usunąć Adaring i zrobić tygodniową przerwę. Zwykle w czasie przerwy w stosowaniu leku pojawia się krwawienie z odstawienia.

Szczegółowe informacje na temat stosowania leku znajdują się w załączonej ulotce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jak dotąd nie istnieją doniesienia o ciężkich szkodliwych działaniach związanych z przedawkowaniem hormonów zawartych w leku Adaring. W razie przypadkowego założenia więcej niż jednego systemu terapeutycznego dopochwowego mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z dróg rodnych. Należy usunąć dodatkowy system terapeutyczny dopochwowy oraz skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustąpią.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Adaring – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Adaring w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Adaring w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży. Jeśli w okresie stosowania leku Adaring pacjentka zajdzie w ciążę, należy usunąć system terapeutyczny dopochwowy i skontaktować się z lekarzem.

Jeśli pacjentka chce przerwać stosowanie leku, gdyż chce zajść w ciążę, należy zapoznać się z treścią punktu 3.5 ulotki „Postępowanie, gdy pacjentka chce przerwać stosowanie leku Adaring”.

Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka chce stosować Adaring w okresie karmienia piersią, należy wcześniej zapytać o to lekarza.

Ulotka Adaring – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Adaring przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Adaring - (0,12 mg + 0,015 mg)/24 h, System terapeutyczny dopochwowy (Etonogestrelum + Ethinylestradiolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Adaring m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Adaring - (0,12 mg + 0,015 mg)/24 h, System terapeutyczny dopochwowy (Etonogestrelum + Ethinylestradiolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Adaring w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Adaring - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

1 komentarz do “Adaring”

  1. Chciałabym podzielić się swoim negatywnym doświadczeniem z antykoncepcyjnym krążkiem dopochwowym Adaring. Głównym powodem wyboru tego preparatu była jego niższa cena w porównaniu do Novaring, jednak szybko okazało się, że ma to swoje konsekwencje. Pierwszym rozczarowaniem był brak aplikatora w zestawie, co znacznie utrudnia prawidłowe umieszczenie krążka. Jednak największym problemem okazała się niedostateczna stabilność preparatu – podczas codziennych czynności fizjologicznych krążek wykazywał tendencję do przemieszczania się, co wzbudziło mój niepokój o skuteczność antykoncepcji. Sytuacja ta zmusza mnie do codziennej, manualnej kontroli położenia krążka przez kolejne 20 dni cyklu, co jest bardzo niekomfortowe i czasochłonne. Ta niedogodność zdecydowanie obniża komfort stosowania preparatu i sprawia, że nie mogę polecić go innym kobietom poszukującym skutecznej metody antykoncepcji hormonalnej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz