Implanon NXT

Implanon NXT to antykoncepcyjny implant umieszczony w aplikatorze do jednorazowego użycia.

Implant jest małym, miękkim, giętkim plastikowym pręcikiem o długości 4 cm i średnicy 2 mm, który zawiera 68 miligramów substancji czynnej – etonogestrelu. Aplikator umożliwia lekarzowi umieszczenie implantu bezpośrednio pod skórą ramienia. Etonogestrel jest syntetycznym hormonem żeńskim podobnym do progesteronu. Niewielka ilość etonogestrelu jest stale uwalniana do krwiobiegu. Sam implant zbudowany jest z kopolimeru etylenowinylooctowego, plastiku, który nie ulega rozpuszczeniu w organizmie. Implant zawiera niewielką ilość siarczanu baru, co sprawia, że jest widoczny podczas prześwietlenia.

Implanon NXT stosuje się w celu zapobiegania ciąży.

Jak działa Implanon NXT
Implant jest zakładany bezpośrednio pod skórę. Substancja czynna, etonogestrel, działa w dwojaki sposób:
• Zapobiega uwalnianiu komórki jajowej z jajnika.
• Powoduje zmiany w śluzie szyjkowym macicy, co utrudnia przedostawanie się nasienia do macicy.

W rezultacie swojego działania Implanon NXT chroni przed ciążą przez okres trzech lat, aczkolwiek jeśli pacjentka ma nadwagę lekarz może zalecić wcześniejszą wymianę implantu. Implant Implanon NXT jest jedną z kilku metod zapobiegania ciąży. Inną często stosowaną metodą antykoncepcyjną jest złożona tabletka antykoncepcyjna. W odróżnieniu od złożonej tabletki antykoncepcyjnej Implanon NXT mogą stosować kobiety, które nie mogą lub nie chcą stosować estrogenów. Gdy stosuje się Implanon NXT, nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki. Jest to jeden z powodów, dla których Implanon NXT uważany jest za metodę bardzo wiarygodną (ponad 99% skuteczności).

W rzadkich przypadkach obserwowano, że implant nie został założony prawidłowo lub w ogóle nie został założony. Może to skutkować nieplanowaną ciążą. W czasie stosowania implantu Implanon NXT krwawienia miesiączkowe mogą ulec zmianom albo nie występować w ogóle, mogą występować nieregularnie, rzadziej, częściej, być przedłużone lub rzadko bardzo obfite. Na podstawie przebiegu krwawienia w czasie pierwszych trzech miesięcy pacjentka może określić przebieg kolejnych. Bolesne miesiączki mogą ulec złagodzeniu.

Można zaprzestać stosowania implantu Implanon NXT w każdej chwili.

Jaki jest skład Implanon NXT, jakie substancje zawiera?

Jeden aplikator zawiera jeden implant z
• Substancją czynną leku jest: etonogestrel (68 mg).
• Innymi składnikami leku: kopolimerem etylenowinylooctowym oraz siarczanem baru.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Implanon NXT – jak stosować ten lek?

Przed założeniem implantu Implanon NXT należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży (tzn. w czasie obecnego cyklu miesięcznego odbyła stosunek płciowy bez zastosowania środków zapobiegających zajście w ciążę).

W jaki sposób stosować
Implanon NXT powinien zakładać i usuwać wyłącznie lekarz, zaznajomiony z takim zabiegiem, opisanym dalej w ulotce. Lekarz zadecyduje o najbardziej odpowiednim czasie wprowadzenia implantu. Zależeć on będzie od indywidualnej sytuacji pacjentki (na przykład od aktualnie stosowanej metody antykoncepcji). W przypadku gdy pacjentka zmienia hormonalną metodę antykoncepcyjną na implant, powinien on zostać założony pomiędzy 1. a 5. dniem naturalnej miesiączki, aby wykluczyć ciążę. Lekarz prowadzący udzieli porady (aby uzyskać więcej informacji patrz punkt 7.1 „Kiedy zakładać Implanon NXT”).

Przed wprowadzeniem i usunięciem implantu Implanon NXT, lekarz prowadzący poda znieczulenie miejscowe. Implanon NXT jest wprowadzany bezpośrednio pod skórę na wewnętrznej stronie ramienia ręki niedominującej (ręki, której nie używa się w czasie pisania). Opis techniki wprowadzania i usuwania implantu Implanon NXT znajduje się w punkcie 6.

Implanon NXT należy usunąć lub zastąpić nowym nie później niż trzy lata po założeniu.

Aby pomóc w zapamiętaniu, kiedy i gdzie założono Implanon NXT oraz kiedy najpóźniej należy go usunąć, pacjentka otrzyma od lekarza Kartę Użytkownika, na której zapisane będą potrzebne informacje. Należy przechowywać ją w bezpiecznym miejscu!

Po zabiegu wprowadzenia implantu Implanon NXT, zalecane jest aby pacjentka sama palpacyjnie sprawdziła obecność implantu. Prawidłowo założony implant jest wyczuwalny palpacyjnie przez lekarza oraz pacjentkę jeśli bez problemu można unieść każdy z jego końców pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Należy zauważyć, że badanie palpacyjne nie daje 100% pewności, że Implanon NXT został założony. W przypadku najmniejszych wątpliwości należy stosować prezerwatywę do czasu, gdy lekarz będzie absolutnie pewien, że implant został wprowadzony prawidłowo. W rzadkich przypadkach konieczne może być prześwietlenie rentgenowskie, wykonanie badania ultrasonograficznego lub rezonansu magnetycznego lub pobranie krwi w celu potwierdzenia, że Implanon NXT rzeczywiście znajduje się w ramieniu.

W przypadku gdy pacjentka chce zastąpić Implanon NXT, nowy implant może zostać założony od razu po usunięciu starego. Nowy implant może zostać założony na tym samym ramieniu oraz w tym samym miejscu co poprzedni. Lekarz prowadzący udzieli porady.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Implanon NXT – czy mogę spożywać alkohol?

Nie wykazano wpływu jedzenia i picia na działanie implantu Implanon NXT.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Implanon NXT w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Implanon NXT nie należy stosować u kobiet w ciąży lub w przypadku jej podejrzenia.

W przypadku wątpliwości, czy kobieta jest w ciąży, przed rozpoczęciem stosowania leku Implanon NXT należy wykonać test ciążowy.

Implanon NXT może być stosowany w czasie karmienia piersią. Mimo, że niewielka ilość substancji czynnej leku Implanon NXT przenika do mleka matki, nie wpływa to na wydzielanie i jakość pokarmu kobiecego, jak również na wzrost i rozwój dzieci. W przypadku karmienia piersią i chęci stosowania leku Implanon NXT, należy skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Implanon NXT – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Implanon NXT, 68 mg, implant

Ściągnij dokument PDF - Implanon NXT, 68 mg, implant

Pobrano 86 razy

Rozmiar plku 331.63 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Implanon NXT m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Implanon NXT, 68 mg, implant

Ściągnij dokument PDF - Implanon NXT, 68 mg, implant

Pobrano 44 razy

Rozmiar plku 250.13 KB

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Implanon NXT - forum pacjentów

Stosujesz Implanon NXT? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz