Vixpo

Jak działa i kiedy stosujemy Vixpo?

Lek Vixpo zawiera etynyloestradiol i drospirenon. Etynyloestradiol jest syntetycznym odpowiednikiem występujących naturalnie w organizmie kobiety estrogenów. Odpowiedzialny jest za hamowanie wydzielania hormonu folikulotropowego (FSH), co uniemożliwia powstanie dojrzałych, gotowych do zapłodnienia komórek jajowych. Drugi składnik, drospirenon, ma działanie antyandrogenowe, co pozwala stabilizować endometrium i zapobiega nieplanowanym krwawieniom. Dodatek tego hormonu wpływa na poprawę wyglądu skóry i włosów, zapobiega przybieraniu na wadze i zatrzymywaniu się wody w organizmie.

Wskazaniem do stosowania jest doustna antykoncepcja.

Jaki jest skład Vixpo, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: etynyloestradiol i drospirenon.

– Każda różowa aktywna tabletka powlekana zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.
– Biała tabletka powlekana nie zawiera substancji czynnych.

Pozostałe składniki to:

– Aktywne tabletki powlekane (różowe):
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, powidon K30 (E1201), kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, magnezu stearynian (E572).
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172).

– Nieaktywne tabletki powlekane (białe):
Rdzeń tabletki: laktoza bezwodna, powidon K30 (E1201), magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk.

Dowiedz się więcej na temat substancji: , .

Dawkowanie preparatu Vixpo – jak stosować ten lek?

Należy przyjmować 1 tabletkę leku dziennie, najlepiej o tej samej porze według kolejności wskazanej na blistrze z tabletkami, na których oznaczone są dni tygodnia. Tabletki zażywa się w sposób ciągły, nawet w trakcie miesiączki.

Przez pierwsze 24 dni należy przyjmować różową tabletkę, a następnie białą tabletkę przez kolejne 4 dni. Każda tabletka różni się składem, dlatego ważne jest, aby rozpocząć kurację antykoncepcyjną od przyjmowania tabletki znajdującej się w lewym, górnym rogu blistra, a kolejnych zgodnie z kierunkiem strzałki.

Przygotowanie blistra jest ważnym elementem prawidłowej farmakoterapii i ułatwia przyjmowanie tabletek każdego dnia. Do każdego blistra leku dołączono 7 samoprzylepnych pasków z nadrukiem dni tygodnia. Należy wybrać pasek, na którym pierwszy dzień tygodnia odpowiada dniu rozpoczęcia opakowania. Na przykład, jeśli pierwszy dzień stosowania to środa, należy nakleić pasek, na którym pierwszym dniem tygodnia jest „ŚR.”. Naklejkę należy nakleić w górnej części blistra, w miejscu napisu „Tu należy umieścić naklejkę”. W ten sposób pierwszy dzień znajduje się poniżej tabletki oznaczonej „Start”. Każda tabletka została oznakowana powyżej i można sprawdzić, czy zostały zażyte odpowiednie tabletki. Strzałki pokazują kolejność przyjmowania tabletek. W ciągu 4 dni, w czasie których pacjentka przyjmuje białe tabletki placebo (dni placebo), powinno rozpocząć się krwawienie (tak zwane krwawienie z odstawienia). Zwykle rozpoczyna się ono w 2. lub 3. dniu po przyjęciu ostatniej różowej aktywnej tabletki leku. Po przyjęciu ostatniej białej tabletki placebo należy rozpocząć kolejny blister, niezależnie od tego, czy krwawienie się zakończyło. Oznacza to, że zastosowanie tabletek z nowego blistra powinno się zawsze rozpoczynać w tym samym dniu tygodnia, a krwawienie z odstawienia powinno się rozpoczynać w tym samym dniu każdego miesiąca.

Lek Vixpo stosowany w ten sposób chroni przed zajściem w ciążę również w trakcie tych 4 dni, w czasie których pacjentka stosuje tabletki placebo.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zażycie więcej niż jednej tabletki może skutkować wystąpieniem mdłości, wymiotów oraz krwawieniem. Brak informacji dotyczących toksycznego działania na organizm.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vixpo – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vixpo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży. Jeśli okaże się, że kobieta, mimo stosowania hormonalne antykoncepcji zajdzie w ciąże, należy jak najszybciej zaprzestać zażywania tabletek.

Na ogół nie zaleca się stosowania leku Vixpo, gdy kobieta karmi piersią. Jeżeli pacjentka chce przyjmować tabletki antykoncepcyjne w okresie karmienia piersią, powinna skontaktować się ze swoim lekarzem w celu ustalenia wpływu hormonów na organizm w okresie laktacji.

Cena Vixpo i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Vixpo i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Vixpo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Vixpo. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Vixpo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Vixpo - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Vixpo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(37 ocen, średnia: 6,32 na 10)

2 OPINIE O LEKU

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.