Konsultacja merytoryczna:

Ziextenzo

Lek Ziextenzo zawiera substancję czynną o nazwie pegfilgrastym. Pegfilgrastym jest białkiem wytwarzanym za pomocą metod biotechnologicznych przez bakterie o nazwie E. coli. Należy ono do grupy białek nazywanych cytokinami i jest bardzo podobne do białka wytwarzanego przez ludzki organizm (czynnik wzrostu kolonii granulocytów).

Lek Ziextenzo stosuje się w celu skrócenia czasu trwania neutropenii (małej liczby krwinek białych) i zmniejszenia częstości występowania gorączki neutropenicznej (małej liczby krwinek białych z gorączką), które mogą być wynikiem chemioterapii lekami cytotoksycznymi (lekami niszczącymi szybko mnożące się komórki). Białe krwinki spełniają istotną rolę, przyczyniając się do zwalczania zakażeń. Komórki te są bardzo wrażliwe na wpływ chemioterapii, która może doprowadzić do zmniejszenia ich liczby w organizmie. Gdy liczba białych krwinek znacznie zmniejszy się w organizmie, może być niewystarczająca do zwalczania bakterii, co zwiększa ryzyko zakażenia.

Lekarz zalecił lek Ziextenzo w celu pobudzenia szpiku kostnego (części kości, w których wytwarzane są komórki krwi) do zwiększenia produkcji krwinek białych, wspomagających zwalczanie zakażeń.

Jaki jest skład Ziextenzo, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pegfilgrastym. Każda ampułko-strzykawka zawiera 6 mg pegfilgrastymu w 0,6 ml roztworu.

Pozostałe składniki to: kwas octowy lodowaty, sorbitol (E 420), polisorbat 20, sodu wodorotlenek i woda do wstrzykiwań. Patrz punkt 2 „Lek Ziextenzo zawiera sorbitol (E 420) i sód”.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ziextenzo – jak stosować ten lek?

Lek Ziextenzo jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej.

Lek Ziextenzo należy zawsze stosować według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zazwyczaj stosowana dawka leku to 6 mg w zastrzyku podskórnym (wstrzyknięcie pod powierzchnię skóry), używając ampułko-strzykawki do podania leku. Lek podaje się pod koniec każdego cyklu chemioterapii, co najmniej 24 godziny po przyjęciu ostatniej dawki chemioterapii.

Informacja dotycząca samodzielnego wstrzykiwania leku Ziextenzo

Lekarz może zadecydować, że korzystniejsze będzie samodzielne wstrzykiwanie leku Ziextenzo przez pacjenta. Lekarz lub pielęgniarka pokaże sposób samodzielnego wstrzykiwania. Nie należy podejmować prób samodzielnego wstrzykiwania bez uprzedniego przeszkolenia.

Instrukcje dotyczące sposobu samodzielnego wstrzykiwania leku Ziextenzo przedstawiono w końcowej części tej ulotki.

Unikać energicznego wstrząsania lekiem Ziextenzo, gdyż może to wpływać na jego działanie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecono dawki leku Ziextenzo, należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ziextenzo – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ziextenzo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Brak badań pegfilgrastymu z udziałem ciężarnych kobiet. Ważne jest, aby pacjentka poinformowała lekarza, jeśli:
• jest w ciąży;
• podejrzewa, że jest w ciąży lub
• planuje ciążę.

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Ziextenzo, powinna poinformować o tym lekarza.

Podczas stosowania leku Ziextenzo należy przerwać karmienie piersią, chyba że lekarz zleci inaczej.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Ziextenzo nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Ziextenzo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ZIEXTENZO, 6 mg, roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Pegfilgrastym)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 30 razy

Rozmiar plku 460.82 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ziextenzo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ZIEXTENZO, 6 mg, roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Pegfilgrastym)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 38 razy

Rozmiar plku 244.67 KB

Cena - ile kosztuje Ziextenzo?

Cena Ziextenzo i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ziextenzo.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ziextenzo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Ziextenzo”

  1. Godzinę po podaniu zastrzyku nastąpił nagły wzrost tętna (do 110) oraz problemy ze strony układu oddechowego: duszności, ból w klatce piersiowej, kaszel.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Szybka ulga dla opuchniętych i zmęczonych nóg! Nivelazione Skin Therapy Expert Spray chłodzący na opuchnięte i zmęczone nogi natychmiastowo koi, zapewniając uczucie lekkości i świeżości. Preparat zawiera m.in…

Suplement diety Supradyn Energia to preparat multiwitaminowo-mineralny w postaci tabletek. Jest to produkt przeznaczony do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety osób dorosłych. W składzie zawarto m.in. witaminę C, magnez oraz koenzym Q10.

Antyzgagocaps to suplement diety zawierający kompozycję ziół. Preparat jest przeznaczony do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w składniki, które wspierają właściwą pracę układu pokarmowego oraz wspomagają prawidłowe trawienie.

Wyrób medyczny Herbapect Junior Syrop o smaku bananowym jest przeznaczony do stosowania dla dzieci powyżej 3. roku życia. Zawiera on wyciągi z porostu islandzkiego oraz korzenia prawoślazu. Syrop łagodzi kaszel – niezależnie od rodzaju.

Apteo 0,9% roztwór chlorku sodu to produkt uniwersalny, który można stosować zarówno do rozcieńczania preparatów do inhalacji, jak i do oczyszczania ran oraz do higieny uszu i nosa. Preparat w wygodnych do użycia ampuł…

Suplement diety Echinacea Extra 100mg zawiera wysokiej jakości ekstrakt z ziela jeżówki purpurowej (echinacea). Jest to naturalny składnik, który wspiera układ odpornościowy organizmu oraz pomaga zmniejszyć podatność na przeziębienie.

Zatkany nos lub ograniczona drożność zatok to już nie problem! Krople do nosa Eukanosol to wyrób medyczny pomagający skutecznie oczyścić przewody nosowe, a to dzięki obecności w składzie aż trzech olejków: sosnowego…

Jeden produkt, który uzupełni codzienną dietę w selen, cynk, witaminę A, witaminę D oraz pochodzące z oleju z wątroby rekina alkiloglicerole. Suplement diety Prince Omega Tran z wątroby rekina smak jabłko polecany jest dla…

Na mocno przesuszonej skórze mogą pojawiać się brzydko wyglądające suche łuski. Krem złuszczający Alaclarin Psoriasis zawiera mocznik oraz kwas mlekowy, czyli składniki, które wygładzają naskórek oraz silnie go nawilżają.

Zestaw uzupełniający do płukania nosa i zatok Apteo przeznaczony jest do stosowania w zabiegu oczyszczania zatok i nos. Irygacja polecana jest w leczeniu zapalenia zatok i nieżytu nosa, a także w codziennej higienie i profilaktyce…

Skład tworzą wyselekcjonowane szczepy żywych bakterii kwasu mlekowego. Suplement diety Lactoral IBD uzupełnia dietę w bakterie: Lactobacillus plantarum PL02, Lactobacillus rhamnosus KL53A, Bifidobacterium longum PL03. Można stosować powyżej 3 lat.

Herbatka ziołowa z liści mięty, ziela karczocha i fiołka trójbarwnego, owoców pieprzu i kolendry, korzenia mniszka lekarskiego i trawy cytrynowej. Herbatka na wątrobę Apteo Natura polecana jest osobom, które chcą zadbać m…

Suplement diety Compliflora Femina zawiera cztery szczepy bakterii kwasu mlekowego (z rodzaju Lactobacillus). Preparat polecany jest dla kobiet jako uzupełnienie diety w bakterie, które naturalnie występują w drogach rodnych kobiet.

Marka Allnutrition skomponowała preparat w postaci shota, czyli L-Carni Shock Shot. Suplement diety zawiera L-karnitynę, selen, cynk i wyciąg z zielonej herbaty, czyli substancje, które zwiększają spalanie tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń.

Suplement diety w postaci proszku do sporządzenia roztworu przeznaczony dla mężczyzn, którzy planują powiększenie rodziny – Acertin. W preparacie zastosowano myo-inozytol, aminokwasy: L-karnitynę i L-argininę oraz kwas foliowy, witaminę E oraz selen.

Suplement diety Multi Gastro krople na trawienie zawiera kompozycję sześciu ziół, które mają korzystny wpływ m.in. na proces trawienia i pracę wątroby. Preparat uzupełnia dietę m.in. w ekstrakty z karczocha, rumianku i kopru…

Cholekalcyferol to witamina, która wspomaga utrzymanie kości w dobrej kondycji oraz wspiera prawidłowe działanie układu odpornościowego. Kapsułki Witamina D3 Medica 2000j.m pomagają uzupełnić niedobory cholekalcyferolu w organizmie.

Niezwykle praktyczny produkt, który docenią osoby z problemem nietrzymania moczu lub osoby zajmujące się opieką nad pacjentami unieruchomionymi. Pianka oczyszczająca MoliCare Skin szybko i skutecznie oczyszcza skórę bez konieczności użycia wody.

Nie tylko nawilżenie jest ważne w codziennej pielęgnacji, ale także natłuszczenie! Dotyczy to w szczególności skóry suchej i normalnej. Natłuszczający Krem z olejem wiesiołka i nagietka nadaje się do…

Karczoch to źródło drogocennej cynaryny. Suplement diety Karczoch 250mg zawiera wysokiej jakości ekstrakt z liścia karczocha standaryzowany na zawartość 5% cynaryny. Preparat rekomendowany dla osób, które chcą wspomóc swój układ trawienny.