Konsultacja merytoryczna:

Ristempa

Lek Ristempa zawiera substancję czynną o nazwie pegfilgrastym. Pegfilgrastym jest białkiem wytwarzanym za pomocą metod biotechnologicznych przez bakterie o nazwie E. coli. Należy ono do grupy białek nazywanych cytokinami i jest bardzo podobne do białka wytwarzanego przez ludzki organizm (czynnik wzrostu kolonii granulocytów).

Lek Ristempa stosuje się w celu skrócenia czasu trwania neutropenii (małej liczby krwinek białych) i zmniejszenia częstości występowania gorączki neutropenicznej (małej liczby krwinek białych z gorączką), które mogą być wynikiem chemioterapii lekami cytotoksycznymi (lekami niszczącymi szybko mnożące się komórki). Białe krwinki spełniają istotną rolę, przyczyniając się do zwalczania zakażeń. Komórki te są bardzo wrażliwe na wpływ chemioterapii, która może doprowadzić do zmniejszenia ich liczby w organizmie. Gdy liczba białych krwinek znacznie zmniejszy się w organizmie, może być niewystarczająca do zwalczania bakterii, co zwiększa ryzyko zakażenia.

Lekarz zalecił lek Ristempa w celu pobudzenia szpiku kostnego (części kości, w których wytwarzane są komórki krwi) do zwiększenia produkcji krwinek białych, wspomagających zwalczanie zakażeń.

Jaki jest skład Ristempa, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest pegfilgrastym. Każda ampułkostrzykawka zawiera 6 mg pegfilgrastymu w 0,6 ml roztworu.

– Pozostałe składniki to: octan sodu, sorbitol (E420), polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ristempa – jak stosować ten lek?

Lek Ristempa jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej.

Lek Ristempa należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj stosowana dawka leku to 6 mg w zastrzyku podskórnym (wstrzyknięcie pod powierzchnię skóry), wykonywanym za pomocą ampułkostrzykawki. Lek podaje się pod koniec każdego cyklu chemioterapii, co najmniej 24 godziny po przyjęciu ostatniej dawki chemioterapii.

Unikać energicznego wstrząsania lekiem Ristempa, gdyż może to wpływać na jego działanie.

Informacja dotycząca samodzielnego wstrzykiwania leku Ristempa
Lekarz może zadecydować, że korzystniejsze będzie samodzielne wstrzykiwanie leku Ristempa przez pacjenta. Lekarz lub pielęgniarka pokaże sposób samodzielnego wstrzykiwania. Nie należy podejmować prób samodzielnego wstrzykiwania bez uprzedniego przeszkolenia.

Instrukcje dotyczące sposobu samodzielnego wstrzykiwania leku Ristempa przedstawiono w końcowej części poniższej ulotki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecono dawki leku Ristempa, należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ristempa – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ristempa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Brak badań leku Ristempa z udziałem ciężarnych kobiet. Ważne jest, aby pacjentka poinformowała lekarza, jeśli:
• jest w ciąży;
• podejrzewa, że jest w ciąży; lub
• planuje ciążę.

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku Ristempa, powinna poinformować o tym lekarza. Pacjentka może być zachęcana do włączenia się do programu Obserwacja Ciąży prowadzonego przez firmę Amgen.

Podczas stosowania leku Ristempa należy przerwać karmienie piersią, chyba że lekarz zleci inaczej.

Jeśli pacjentka karmi piersią w trakcie stosowania leku Ristempa, może być zachęcana do włączenia się do programu Obserwacja Laktacji prowadzonego przez firmę Amgen.

Ulotka Ristempa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

RIXUBIS, 250 j.m.; 500 j.m.; 1000 j.m.; 2000 j.m.; 3000 j.m. proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Nonakog gamma (rekombinowany ludzki czynnik krzepnięcia IX))

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ristempa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

RIXUBIS, 250 j.m.; 500 j.m.; 1000 j.m.; 2000 j.m.; 3000 j.m. proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Nonakog gamma (rekombinowany ludzki czynnik krzepnięcia IX))

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku

Cena - ile kosztuje Ristempa?

Cena Ristempa i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ristempa.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ristempa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Pięć szczepów bakterii probiotycznych – łącznie aż 10 miliardów żywych komórek! Suplement diety ProbioBalance Bifidobacterium Balance w postaci wegetariańskich kapsułek polecany jest dla osób, które chcą wzbogacić dietę w ten cenny składnik.

Jeśli jesteś fanem naturalnego soku z brzozy, może czas coś zmienić i wypróbować Sok z brzozy z granatem! Znany i lubiany sok brzozowy wzmocniono o sok z granatu. Wzbogaca on nie tylko smak, ale również cenną…

Krem regenerujący Octenicare Repair Creme zawiera w swoim składzie oktenidynę, bisabolol, pantenol oraz ciekłą parafinę. Preparat działa intensywnie pielęgnująco, przede wszystkim jednak pobudza naturalną regenerację podrażnionej skóry.

Formułę preparatu tworzy kompozycja trzech substancji aktywnych – ektoina, hialuronian sodu, jota-karagen. Wyrób medyczny Bloxin Żel do nosa w sprayu powleka śluzówkę nosa warstwą ochronną, która pomaga chronić przed chorobotwórczymi wirusami.

Zestaw witamin, minerałów oraz naturalnych wyciągów roślinnych tworzy skład suplementu diety Clear Brain. Składniki te wspomagają utrzymanie sprawności umysłu, zachowanie prawidłowej uwagi, koncentracji oraz pamięci.

Ziołowy suplement diety Anaketon wzbogacony witaminami z grupy B jest polecany jako uzupełnienie codziennej diety w składniki, które wspierają procesy trawienne. Zawarty w preparacie ekstrakt z imbiru przeciwdziała również mdłościom.

Produkt leczniczy Carbo medicinalis 300mg to lek zawierający węgiel leczniczy (300mg w jednej tabletce). Wskazaniami do stosowania preparatu są: biegunka, wzdęcia i niestrawność, a także zatrucie lekami lub innymi substancjami chemicznymi.

Kompozycja witamin, minerałów i ekstraktów z głogu i miłorzębu japońskiego została zawarta w suplemencie diety Bodymax Tonik "Od Serca". Jest to preparat przeznaczony dla dorosłych jako uzupełnienie diety m.in. w…

Aż 250 kapsułek Cascara Sagrada 450mg w jednym opakowaniu. Suplement diety zawiera naturalny składnik wspierający prawidłowe funkcjonowanie jelit, czyli korę szakłaka amerykańskiego. Preparat dla osób powyżej 18. roku życia.

Na kaszel suchy i na kaszel mokry! Syrop Tussicare baby polecany jest do łagodzenia objawów kaszlu. Swoją skuteczność zawdzięcza unikalnej formule złożonej z naturalnych wyciągów roślinnych, w tym z ekstraktu z bluszczu oraz…

Suplement diety GABA 750mg marki Now Foods zawiera kwas gamma-aminomasłowy, czyli składnik ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Preparat w postaci kapsułek wegetariańskich, może być stosowany przez osoby na diecie bezmięsnej.

Suplement diety Avitale Dzikie oregano 100% naturalny olej 90% naturalnego karwakrolu zawiera wyłącznie naturalny olej z dzikiego oregano o 90% zawartości naturalnego karwakrolu. Olej pozyskany w procesie frakcjonowania wielopoziomowego.

O skórę warto dbać także od wewnątrz! Suplement diety w płynie EstroVita Skin pozwala uzupełnić codzienną dietę w takie składniki jak witamina A, D i E, koenzym Q10 oraz kompozycję nienasyconych kwasów tł…

Herbatka Fix Nagietek zawiera w każdej saszetce 1g wysokiej jakości suszonego koszyczka nagietka. Nagietek to naturalny składnik, który wykazuje właściwości gojące, ponadto skutecznie łagodzi nieprzyjemne uczucie łaskotania w gardle.

Płyn Estrovita Men to suplement diety przeznaczony dla mężczyzn. Pomaga on uzupełnić codzienną dietę w składniki, które wspierają utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu – kwasy Omega-3-5-6-9, likopen, koenzym Q10 oraz witaminy: A, D…

Wyrób medyczny Muconatural Complete bez cukru to syrop zawierający glicerynę roślinną oraz wyciągi z tymianku, prawoślazu i babki. Preparat jest wskazany do stosowania w przypadku kaszlu mokrego i suchego u dzieci powyżej 2. roku życia…

Unikalna formuła preparatu została stworzona z myślą o codziennej higienie i pielęgnacji okolic intymnych u dzieci powyżej 3. roku życia. Pianka do higieny intymnej dzieci Skarb Matki delikatnie oczyszcza, równocześnie nawilża i natł…

Allnutrition Crea DX3 Lemon to połączenie trzech rodzajów kreatyn: jabłczanu, chlorowodorku oraz monohydratu. Kreatyna to składnik, który pomaga zwiększyć wydolność fizyczną organizmu podczas intensywnych ćwiczeń.

Suplement diety Aliness Witamina B12 Methylcobalamin 900mcg jest rekomendowany dla wegan i wegetarian jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę B12. Metylokobalamina, którą zastosowano w preparacie to najbardziej aktywna postać witaminy B12.

Naturalny sposób na oczyszczenie zatkanych otworów nosowych. Spray do nosa Pneumovit Baby stworzony na bazie uzdrowiskowej wody mineralnej jest bezpieczny do stosowania u dzieci i niemowląt, które skończyły 3 miesiące.