Tevioplus

Tevioplus zawiera dwie substancje czynne: latanoprost i tymolol.

Latanoprost należy do grupy analogów prostaglandyn. Tymolol należy do grupy β-adrenolityków. Latanoprost działa poprzez zwiększenie naturalnego odpływu cieczy wodnistej z oka do krwiobiegu. Tymolol działa poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej w oku.

Tevioplus jest stosowany do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Oba wskazania są związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrz oka pacjenta, ostatecznie powodują pogorszenie wzroku pacjenta. Lekarz prowadzący przepisze pacjentowi Tevioplus, jeżeli inne leki okażą się nieskuteczne.

Jaki jest skład Tevioplus, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są latanoprost i tymolol.
Każdy mililitr roztworu zawiera 50 mikrogramów latanoprostu i 6,8 mg maleinianu tymololu, co odpowiada 5 mg tymololu.

Inne składniki leku to sodu chlorek, benzalkoniowy chlorek, sodu diwodorofosforan jednowodny, disodu fosforan bezwodny, kwas solny stężony, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Tevioplus – jak stosować?

Zazwyczaj stosowana dawka leku Tevioplus u dorosłych osób (również w podeszłym wieku), to jedna kropla na dobę do objętego chorobą oka lub oczu.

Nie należy stosować leku Tevioplus więcej niż raz na dobę, ponieważ może zostać zmniejszona skuteczność stosowania leku przy częstszym jego stosowaniu.

Należy stosować lek Tevioplus ściśle według wskazań lekarza do momentu, aż lekarz zadecyduje o zaprzestaniu leczenia.

Lekarz może zalecić dodatkowe kontrole czynności serca i układu krążenia gdy pacjet stosuje Tevioplus.

Używanie soczewek kontaktowych
Jeśli pacjent używa soczewek kontaktowych, powinien je usunąć przed zastosowaniem leku Tevioplus. Po zakropleniu leku należy odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych.

Instrukcja użycia
1. Przed pierwszym użyciem leku, pacjent powinien się upewnić, że zakrętka zabezpieczająca nie jest uszkodzona.
2. Przed użyciem leku należy umyć ręce i usiąść lub stanąć w wygodnej pozycji.
3. Aby otworzyć butelkę, należy odkręcić zakrętkę.
4. Należy odchylić głowę do tyłu i odciągnąć dolną powiekę, aby utworzyła się kieszeń między chorym okiem, a powieką:
5. Należy odwrócić butelkę i umieścić jej końcówkę blisko oka, nie dotykając nią ani oka, ani powieki.
6. Należy lekko nacisnąć na ścianki butelki, aż jedna kropla trafi do oka, jeśli tak zalecił lekarz, następnie puścić dolną powiekę.
7. Przycisnąć palcem kącik chorego oka znajdujący się przy nosie. Przytrzymać tak palec przez 2 minuty nie otwierając oka. Zapobiegnie to przedostaniu się leku Tevioplus do innych części organizmu.
8. Jeżeli lekarz zalecił, należy powtórzyć kroki od 4 do 7 zakraplając lek do drugiego oka.
9. Założyć zakrętkę, obracając aż będzie ściśle dopasowana.
10. Końcówka kroplomierza została zaprojektowana do odmierzenia odpowiedniej wielkości kropli, dlatego nie należy powiększać dziurki znajdującej się na końcu kroplomierza.
11. Butelkę należy przechowywać w opakowaniu zewnętrznym, kiedy nie jest używana.

Stosowanie leku Tevioplus z innymi kroplami do oczu
Należy zachować odstęp co najmniej 5 minut między zastosowaniem leku Tevioplus, a zastosowaniem innych kropli do oczu.

Dzieci i młodzież poniżej 18 lat
Nie zaleca się stosowania leku Tevioplus u dzieci i młodzieży

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Niewielkie podrażnienie oka, łzawienie i zaczerwienienie mogą pojawić się, gdy pacjent zakropli do oka więcej kropel niż powinien. Stan ten powinien przeminąć, jednak w przypadku wątpliwości należy poradzić się lekarza prowadzącego.

Połknięcie leku Tevioplus
Jeśli pacjent przypadkiem połknie lek Tevioplus, powinien skontaktować i skonsultować się z lekarzem. Jeśli pacjent połknie dużą ilość leku Tevioplus może mieć nudności, ból brzucha, uczucie zmęczenia, nagłe zaczerwienienie twarzy i zawroty głowy i zacząć się się pocić.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tevioplus – czy mogę spożywać alkohol?

Regularne posiłki, jedzenie czy picie nie mają wpływu na porę oraz sposób stosowania leku Tevioplus.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tevioplus w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Tevioplus w okresie ciąży. Należy powiedzieć lekarzowi, jeżeli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że jest w ciąży lub planuje ciążę.

Nie należy stosować leku Tevioplus w okresie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tevioplus

Ulotka Tevioplus – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Tevioplus przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tevioplus m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Tevioplus w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Tevioplus

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tevioplus? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Tevioplus. Podziel się doświadczeniami na forum.