Lytrescio

Krople do oczu Lytrescio stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia w oku. Takie ciśnienie może prowadzić do rozwoju choroby o nazwie jaskra.

Wysokie ciśnienie w oku: w gałkach ocznych znajduje się przejrzysty, wodnisty płyn odżywiający oko. Płyn ten jest w sposób ciągły usuwany z oka i zastępowany nowopowstałym płynem. Jeśli oko szybciej wypełnia się niż opróżnia, ciśnienie płynu w oku narasta. Gdy stanie się za wysokie, może spowodować uszkodzenie wzroku.

Lytrescio jest lekiem stosowanym w leczeniu jaskry, z grupy tzw. analogów prostaglandyn. Działa przez zwiększenie naturalnego odpływu płynu śródgałkowego do krwi, co zmniejsza ciśnienie w oku.

Lek może być stosowany sam albo z innymi lekami w kroplach do oczu (tj. beta-adrenolityki), które również zmniejszają ciśnienie śródgałkowe.

Jaki jest skład Lytrescio, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest trawoprost. Każdy ml roztworu zawiera 40 mikrogramów trawoprostu.

Pozostałe składniki to: makrogologlicerolu hydroksystearynian 40, benzalkoniowy chlorek, roztwór, disodu edetynian, kwas borowy, trometamol, mannitol i woda oczyszczona. Niewielka ilość kwasu solnego lub sodu wodorotlenku dodawana jest w celu utrzymania odpowiedniego odczynu (pH) roztworu.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Lytrescio – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to:
Dorośli: 1 kropla do oka (lub oczu) raz na dobę, wieczorem.
Lek Lytrescio należy stosować do obojga oczu tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz.
Lek należy stosować tak długo, jak zalecił to lekarz.

Lek przeznaczony jest wyłącznie do zakraplania do oczu.

Sposób stosowania:
– Bezpośrednio przed pierwszym użyciem należy rozerwać torebkę ochronną, wyjąć z niej pojemnik i zapisać datę otwarcia na etykiecie w miejscu do tego przeznaczonym.
– Przygotować lek Lytrescio i lusterko.
– Umyć ręce.
– Odkręcić zakrętkę.
– Uchwycić pojemnik wylotem do dołu, trzymając ją między kciukiem i palcami.
– Odchylić głowę do tyłu. Czystym palcem ściągnąć w dół dolną powiekę tak, aby powstała „kieszonka” między powieką a gałką oczną. Tu powinna trafić kropla.
– Zbliżyć końcówkę pojemnika do oka. Dla ułatwienia można posłużyć się lusterkiem.
– Nie dotykać końcówką pojemnika oka, powieki, okolic oka lub innych powierzchni, gdyż może to spowodować zakażenie kropli.
– Delikatnie ścisnąć pojemnik, aby wypuścić jedną kroplę leku Lytrescio.
– Po zakropleniu leku ucisnąć palcem kącik oka obok nosa. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się leku do całego organizmu.
– Powtórzyć powyższe czynności, jeśli lek podawany jest również do drugiego oka.
– Dokładnie zamknąć pojemnik zakrętką natychmiast po użyciu.
– Należy stosować na bieżąco zawartość tylko jednej butelki. Nie otwierać nowej torebki wcześniej niż będzie potrzebny nowy pojemnik z lekiem.

Jeśli kropla nie trafi do oka, należy jeszcze raz zakroplić lek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek należy wypłukać z oka ciepłą wodą i nie zakraplać go już aż do czasu podania kolejnej dawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lytrescio – czy mogę spożywać alkohol?

Lysodren najlepiej przyjmować podczas posiłku zawierającego pokarmy wysokotłuszczowe, takie jak mleko, czekolada, olej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lytrescio w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Lytrescio w okresie ciąży. Jeśli pacjentka podejrzewa, że może być w ciąży, powinna niezwłocznie powiadomić o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować odpowiednie metody antykoncepcji podczas stosowania leku Lytrescio.

Nie należy stosować leku Lytrescio w okresie karmienia piersią. Lek ten może przenikać do mleka kobiecego.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Lytrescio – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Lytrescio? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz